אפריקה ישראל תשלם 140 מיליון שקל על מחיקת דניה סיבוס מהבורסה

למרות שהאג"ח של אפריקה ישראל נסחרות בתשואות גבוהות, הקבוצה לא מבצעת רכישות עצמיות 
של אג"ח ■ ההפסד של לבייב על הנייר מההשקעה בחברה: יותר מ-2 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

אחרי שאפריקה ישראל להשקעות שיפרה בשבוע החולף את מחיר הצעת הרכש לבעלי מניות המיעוט (18.25%) בחברה הבת דניה סיבוס מ-23 ל-27 שקל למניה, הצליחה החברה למחוק את דניה סיבוס מהמסחר בבורסה. כעת דניה סיבוס תהפוך לחברה פרטית בבעלותה המלאה של אפריקה השקעות.

דניה סיבוס, הנמצאת תחת ניהולו של רונן גינזבורג, עוסקת בעבודות בנייה קבלניות למגורים, למסחר ולתעשייה ושולטת באפריקה מגורים (74.35%), הנסחרת לפי שווי שוק של 790 מיליון שקל, ומחלקת מדי שנה דיווידנדים בעשרות מיליוני שקלים. המחיקה של דניה סיבוס עלתה לאפריקה השקעות 140 מיליון שקל.

ראשי אפריקה השקעות, המשוועת למזומנים כדי לעמוד בהתחייבויות של יותר מ-3.5 מיליארד שקל לבעלי האג"ח והבנקים (מתוך זה כמיליארד שקל עד מארס 2017), העדיפו להוציא את הסכום מתוך קופת המזומנים הדלילה שלה (452 מיליון שקל נכון לתחילת אפריל 2015). זהו סכום לא מבוטל לטובת מחיקת של דניה, ולא, למשל, לצורך רכישה עצמית של איגרות החוב שלה מסדרות כ"ו, כ"ז ו-כ"ח.

צילום: עופר וקנין

כל זאת כשסדרות האג"ח האלו נסחרות כיום במחירים של 59-75 אגורות לאיגרת (לעומת מחירי פארי של 102-110 אגורות לאיגרת) - מחירים המגלמים לאג"ח תשואות לפדיון גבוהות של 19%-21%. ספק רב אם אפריקה יכולה להשיג כיום תשואות כאלה בפרויקט נדל"ני כלשהו שלה.

התשואות האלו משקפות חשש לא מבוטל של המשקיעים בשוק ההון כי אפריקה עלולה להזדקק להסדר חוב נוסף, וחוסמות כל יכולת של החברה למחזר חוב בשוק ההון. למעשה, מאז שהחל המשבר הכלכלי ברוסיה בסוף 2014, שאפריקה השקעות חשופה אליו מאוד דרך החברה הבת אפי פיתוח (64%) הנסחרת לפי שווי שוק של כ-260 מיליון דולר (הנמוך בכ-80% מהונה העצמי), טיפסו התשואות לפדיון של אפריקה לרמות דו־ספרתיות. מאז הן רק מטפסות מעלה. בינתיים, האג"ח של אפריקה הן בעלות דירוג Baa1 ממידרוג, ונמצאות ברשימת מעקב עם השלכות שליליות.

התשואות הגבוהות על האג"ח נגזרות גם מכך, שנכון להיום השווי הנכסי הנקי (NAV) - הפער בין שווי הנכסים לשווי ההתחייבויות - מוערך במינוס של כמה מאות מיליוני שקלים. שווי זה כולל את המזומנים שבקופה, האחזקה באפריקה נכסים (56%), דניה סיבוס, אפריקה תעשיות (73%), אפריקה מלונות (50%), וכן נדל"ן בארה"ב וישראל. אפריקה השקעות נסחרת כיום לפי שווי שוק של 640 מיליון שקל - ירידה של 22% מתחילת השנה וכ-70% בשלוש השנים האחרונות. עם זאת, שווי זה מגלם מחיר יחסית לא נמוך לאופציה שתחול התאוששות בשווי נכסיה.

רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס

באפריקה השקעות לא נימקו מדוע מתבצעת המחיקה של דניה סיבוס דווקא בעיתוי זה, שכן בהתאם לחוק לצמצום הריכוזיות במשק, לאפריקה יש זמן עד 2019 לקפל שכבה בפירמידה באמצעות מחיקת דניה. עם זאת, אפריקה השקעות דיווחה לבורסה לאחרונה כי למהלך ההשקעה של רכישת מניות נוספות של דניה לא תהיה השפעה תזרימית על יכולתה לעמוד בהתחייבויותיה עד סוף 2015. זאת, לטענת אפריקה, מכיוון שהיא אמורה לקבל מימון בגובה ההשקעה בהצעת הרכש.

לפי דו"ח תזרים המזומנים שפירסמה אפריקה באחרונה, בעזרת מהלכים כמו מימוש נכסים ומניות בחברות הבנות, ומשיכת דיווידנדים מחברות בנות - היא מעריכה שתצליח לעמוד במלוא התחייבויותיה עד מארס 2017.

אם הכלכלה הרוסית לא תתאושש ואפי פיתוח לא תקדם את הפרויקטים התקועים שלה, אפריקה השקעות תיאלץ למכור אחזקות מהותיות באפריקה נכסים ו/או בדניה סיבוס ואפריקה מגורים. בתרחיש כזה בעלי האג"ח כנראה יראו חלק לא מבוטל מהחוב. ואולם, בעלי המניות בראשות לבייב, שלפי שעה ההפסד שלו מאפריקה מסתכם ב-2 מיליארד שקל, כנראה יישארו עם פירורים.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן