קרן פימי רוכשת את השליטה בנייר חדרה מכלל תעשיות תמורת 355 מיליון שקל

העסקה נעשית בפרמיה של 30% על מחיר הבורסה של מנית חדרה אולם נמוך ב-33% מההון העצמי של החברה. נייר חדרה ספגה הפסד תפעולי מצטבר של 165 מיליון שקל מתחילת 2013

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

קרן פימי שמנוהלת על ידי ישי דוידי, תיקח על עצמה את אחד האתגרים הקשים שלקחה על עצמה עד כה לאחר שחתמה על הסכם לרכישת השליטה בחברת נייר חדרה מידי חברת כלל תעשיות שבבעלותו המלאה של לן בלווטניק. פימי תרכוש 59.1% ממניותיה של חברת נייר חדרה מידי כלל תעשיות תמורת 355 מיליון שקל.

העסקה משקפת מחיר של 117.9 שקל למניה ושווי חברה של 600 מיליון שקל. שווי זה גבוה ב-30% ממחירה של מנית נייר חדרה בפתיחת המסחר היום אולם נמוך ב-33% מההון העצמי של החברה. מניית נייר חדרה מגיבה להשלמת העסקה בעליה של 9.9% למחיר של 99.5 שקל, שנמוך ב-15.5% ממחיר העסקה, תמחור שעשוי להיות אינדיקציה לכך שהשוק מעריך שקרן פימי שילמה מחיר גבוה יחסית עבור השליטה בחברת נייר חדרה למודת ההפסדים והמשברים.

ישי דוידי, בעלי קרן פימיצילום: יונתן בלום

נייר חדרה סבלה מירידה חדה ברווחיותה כתוצאה מירידת המחיר של נייר ההדפסה על רקע המעבר לאמצעים דיגיטליים והפסדים כבדים בפעילות החיתולים החד פעמיים ומוצרי הנייר בשוק הטורקי. נייר חדרה רשמה הפסד תפעולי של 165 מיליון שקל מתחילת 2013 ועד לסוף הרבעון הראשון של 2015. הפסדים אלו שחקו את הונה העצמי של החברה ואילצו אותה לממש נכסים כדי להקטין את חובה הפיננסי ולאפשר לה למחזר את חובה.

העסקה המשמעותית ביותר היתה מכירתה החזקתה של נייר חדרה (50%) בחברה הבת חוגלה קימברלי לשותפתה קימברלי קלרק תמורת 648 מיליון שקל. שני מהלכי מימוש נוספים שעדיין לא הושלמו היו מכירת חברת הציוד המשרדי גרפיטי לחברת קרביץ תמורת 48 מיליון שקל ומכירת חברת אנרגי משולבת לחברת איי.סי.פאואר מקבוצת קנון הולדינגס. בעקבות מימושים אלו, ירד חובה הפיננסי נטו של החברה ל-400 מיליון שקל.

נייר חדרה פעילה בארבעה תחומים: ייצור ניירות אריזה שמשמשים כחומר גלם לתעשיית אריזות הקרטון הגלי עבור יצרנים כמו קרגל וי.מ.א . פעילות זו כוללת מכונה חדישה יחסית שנרכשה בעלות של 700 מיליון שקל ב-2007, כלומר במחיר גבוה מהמחיר ששילמה פימי על השליטה בחברה. תחום הפעילות השני הוא איסוף פסולת נייר וקרטון שמבוצע על ידי החברה הבת אמניר לצורך מחזורה ושימוש בה לייצור אריזות.

נייר חדרה עוסקת גם במוצרי אריזה וקרטון למוצרי צריכה בתחומי התעשייה החקלאות והמזון והקוסמטיקה, בין השאר, על בסיס הניירות הממוחזרים שמיוצרים על ידי נייר חדרה אריזה. הפעילות הרביעית של נייר חדרה הוא ייצור ניירות כתיבה והדפסה (הנייר הלבן). פעילות זו סובלת מתחרות קשה ביבוא מתחרה ומהתחזקות השקל כלפי היורו . פעילות זו הסבה לנייר חדרה הפסד של 16 מיליון שקל במחזור של 133 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2015 והפסד של 162 מיליון שקל במחזור של 498 מיליון שקל ב-2014.

מכירת נייר חדרה תחזיר ללן בלווטניק חלק מסכומי העתק שהשקיע בכלל תעשיות. לן בלווטניק רכש את הבעלות המלאה בכלל תעשיות ובאיגרות החוב שהנפיקה ב-3 מהלכים עיקריים מקבוצת אי.די.בי ומהציבור בהשקעה כולל של 2.5 מיליארד שקל. כלל תעשיות עצמה רכשה את איגרות החוב שלה מהציבור בהשקעה נוספת של 1.5 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"