סקירת מסחר |

המסחר בת"א נחתם בעליות שערים בהובלת מניות הנפט והגז

מדד ת"א 25 טיפס ב-0.85% ות"א 100 הוסיף 0.9% לערכו ד ■ כלכלית ירושלים זינקה ב-9.25% ■ טבע נחלשה ב-1.15% על רקע ירידה בסיכויים להשתלטות על חברת מיילן ■ בורסות וול סטריט רושמות עליות קלות בפתיחת יום המסחר

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

יום המסחר השלישי של השבוע נחתם בעלות שערים, בניגוד למגמה בבורסות אירופה, שברקע קריסת השיחות בין יוון לבין נושיה הבינלאומיים, ולאחר שראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, הודיע על ישיבת חירום של ממשלתו, לפי דיווחים בתקשורת ביוון.

בתום המסחר, מדד ת"א 25 התחזק ב-0.85% ות"א 100 הוסיף 0.9% לערכו, מדד ת"א בנקים עלה ב-0.8% ומדד הנדל"ן 15 הוסיף 0.9% לערכו. בלט בעליות מדד מניות הנפט והגז שהתחזק ב-1.8% בהובלת מניות ישראמקו ורציו שהתחזקו ב-2.4% ו-2.3% בהתאמה. מחזור המסחר עמד על 1.03 מיליארד שקלים.

עוד בגזרת המניות בלטו כלכלית ירושלים שזינקה ב-9.25% על רקע דיווחים בתקשורת בדבר רכישתה, מבני תעשייה הוסיפה 4.7% לערכה ומניית סאפיינס עלתה ב-4%. מנגד קנון השילה 1.15% מערכה, טבע נחלשה ב-1.15% על רקע ירידה בסיכויים לרכישת מיילן וכיל נחלשה ב-0.75%.

בשוק הסולידי נרשמו עליות שערים - מדדי התל בונד (60,40,20) טיפסו בעד 0.16% ומדד התל בונד השקלי התחזק ב-0.13%. בגזרת אגרות החוב הממשלתיות המדד הכללי של הצמודות טיפס ב-0.17% ומדד הממשלתי השקלי התחזק ב-0.07%.

אמש, בתום המסחר, פורסם מדד המחירים לצרכן שעלה ב-0.2% בחודש מאי 2015, בהשוואה לחודש אפריל 2015, והגיע לרמה של 99.6 נקודות לעומת 99.4 בחודש הקודם - כך על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מתחילת השנה ירד המדד הכללי ב-0.5% ובשנה האחרונה (מאי 2015 לעומת מאי 2014), ירד המדד ב-0.4%.

בחודש מאי נרשמו עליות מחירים במיוחד בסעיפי הפירות טריים (15.3%), תרבות ובידור (0.9%) ודיור (0.3%). ירידות מחירים נרשמו בסעיפי הירקות הטריים (2.4%) והתחבורה (0.3%).

יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס ציין כי "מדד חודש מאי, שפורסם אתמול, לא צפוי להיות משקל משמעותי בהחלטת הריבית הקרובה. להערכתנו, האינדיקציה המרכזית המובילה את מקבלי ההחלטות בבנק ישראל בדיוניהם לגבי רמת הריבית במשק היתה ונותרה רמתו של השקל מול סל המטבעות. מתחילת מרץ ועד היום התחזק שערו של השקל מול הסל בכ-4%, ונכון לאתמול סגר הסל ברמה של 80.7, קרוב מאוד לרמתו הנמוכה ביותר מאז אוגוסט אשתקד. ייתכן שהיוותרות ציפיות האינפלציה קצת מעל לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים עשויה לתת 'מרווח נשימה' מסוים עבור מקבלי ההחלטות בבנק ישראל ולתמוך בהשארת הריבית על כנה".

"גם נתוני שוק הנדל"ן, הממשיכים להעיד על המשך עליית מחירי הדיור, וקצב נטילת המשכנתאות הגבוה - אינם תומכים בהורדת ריבית נוספת, אם כי כבר נוכחנו לדעת כי שוק הנדל"ן אינו נמצא בראש סדר העדיפויות של הבנק. ככלל, אנו מעריכים שמגמת עליית התשואות בעולם תימשך ותתמוך בהיחלשות השקל בתקופה הקרובה, מה שימנע בסופו של דבר הורדת ריבית נוספת. סיכון לתחזית זו הוא פיצוץ סופי של השיחות בין היוונים לנושיהם ותחילת תהליך יציאת יוון מגוש האירו, אירוע שעשוי לשלוח את השווקים לסחרור זמני ולכן לטרוף את הקלפים מחדש".

המסחר במטבע החוץ התנהל במגמה מעורבת של שני המטבעות המרכזיים בעולם אל מול השקל. הדולר נחלש ב-0.2% והשער היציג נקבע על 3.83 שקלים. היורו לעומת התחזק ב-0.2% ונקבע על 4.31 שקלים.

מעבר לים

למרות המשבר ביוון, בורסות וול סטריט רושמות עליות קלות בפתיחת יום המסחר. בורסות אירופה ממשיכות להיסחר בירידות גם היום, על רקע קריסת השיחות בין יוון לבין נושיה הבינלאומיים, ולאחר דיווחים כי האיחוד האירופי שוקל פסגת חירום בסוף השבוע. ירידות נרשמות גם בבורסות אסיה.

מניות במרכז

סיכוייה של טבע להשלים בהצלחה את ההשתלטות העויינת על חברת מיילן הצטמצמו מהותית היום, לאחר שחברת אבוט שמחזיקה ב־14.5% ממניותיה של מיילן הודיעה על תמיכתה בדירקטוריון מיילן שדחה את הצעת הרכש של טבע. אבוט הודיעה שבכוונתה לתמוך באסיפה המיוחדת של בעלי מניותיה של מיילן שצפויה להתקיים במחצית הראשונה של הרבעון השלישי בהצעה לרכוש את חברת פריגו תמורת 29 מיליארד דולר.

חברת קמן, שבשליטת שמואל ישראל ודוד פוטש, החלה בגידול המסחרי של אצות אדומות מסוג Gracilaria לאחר שהשלימה את בנייתן והקמתן של 20 בריכות גידול בחוף דור. קמן צופה להשלים את בנייתן של 40 בריכות גידול נוספות באוגוסט 2015.

העלות הכוללת של חוות בריכות גידול האצות מוערכת ב-400 אלף דולר ותכלול השקעה בתשתיות ובפיתוח סביבתי. האצות האדומות שמגדלת קמן באמצעות החברה הבת רד גולד משמשות להפקת החומר אגרוז (Agarose) המיועד ל-2 יישומים עיקריים. הראשון הוא שימושים מדעיים כמו בדיקות DNA שהוא החומר היחידי המאושר לפי פרוטוקול בתי המשפט שקבעו כי בדיקות DNA יהיו קבילות רק אם נעשה שימוש בחומר אגרוז.

אחד מהסדרי החוב הגדולים בשנים האחרונות הושלם, כאשר בעלי איגרות החוב של קרדן אן.וי מסדרה א' וב' בהיקף של 345 מיליון יורו אישרו אותו ברוב של 97% ו־98% בהתאמה. הסדר החוב של קרדן אן.וי, שבשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר, כולל דחייה של שנתיים בתשלומי קרן למחזיקי איגרות החוב בהיקף של 165 מיליון יורו, שהיו אמורים להתבצע ב־2015 ו־2016.

קרדן אן.וי, שבניהולו של שוקי אורן, תשלם לבעלי איגרות החוב תוספת ריבית שנתית של 1.875% בתמורה לדחייה בתשלומי הקרן וכן תקצה להם 10% ממניותיה של החברה שנסחרת בשווי של 141 מיליון שקל, לאחר עלייה של 8.7% בתחילת המסחר בתגובה להשלמת הסדר החוב. בעלי איגרות החוב יקבלו גם שעבודים על כל נכסיה של החברה כולל תהל, קרדן לנד צ'יינה, ו-KFS שבאמצעותה היא מחזיקה בפעילות פיננסים בבולגריה וברומניה.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית