קמן משקיעה 400 אלף דולר בחוות גידול של אצות אדומות

החברה מתכננת להתחיל בנובמבר-דצמבר 2015 בהפקה מסחרית של אגרוז המשמש כחומר גלם לבדיקות DNA וכבסיס לייצור קרמים וג'לים בתעשיית הקומסטיקה ■ שוק האגרוז העולמי מסתכם ב-220 מיליון דולר לשנה וצומח בקצב שנתי של 10%

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת קמן, שבשליטת שמואל ישראל ודוד פוטש, החלה בגידול המסחרי של אצות אדומות מסוג Gracilaria לאחר שהשלימה את בנייתן והקמתן של 20 בריכות גידול בחוף דור. קמן צופה להשלים את בנייתן של 40 בריכות גידול נוספות באוגוסט 2015.

העלות הכוללת של חוות בריכות גידול האצות מוערכת ב-400 אלף דולר ותכלול השקעה בתשתיות ובפיתוח סביבתי. האצות האדומות שמגדלת קמן באמצעות החברה הבת רד גולד משמשות להפקת החומר אגרוז (Agarose) המיועד ל-2 יישומים עיקריים. הראשון הוא שימושים מדעיים כמו בדיקות DNA שהוא החומר היחידי המאושר לפי פרוטוקול בתי המשפט שקבעו כי בדיקות DNA יהיו קבילות רק אם נעשה שימוש בחומר אגרוז.

חוף דור הסמוך לקיבוץ נחשולים, ב-2012. בעל ערכי טבע ייחודייםצילום: עופר וקנין

החומר משמש גם כמצע לתרביות בקטריות ופטריות, ומצע לתהליכי הפרדת חומרים בכימיה אנליטית ובביולוגיה מולקולרית וכן לייצור קולגן. הייעוד השני של האגרוז, שתייצר רד גולד, הוא לתעשיית הקוסמטיקה שכן אגרוז הוא מייצב טבעי, חסר צבע וריח ומשמש על כן כחומר גלם בתכשירים בתחום הקוסמטיקה כמו קצף, תרסיסים קרמים ומסכות.

ביילה פוטש, היזמת של רד גולד, אמרה שבשל עודף הביקוש על היצע של אגרוז חתמה החברה על הסכם הספקה עם אחת מ-5 חברות הקוסמטיקה המובילות בעולם. היא ציינה שחברות רבות מעוניינות להחלף רכיבים כימיים בקרמים וג'לים באגרוז משום שהוא ידידותי לעור ובניגוד לכימיקלים מתפר לחלוטין באמצעים טבעיים.

לדבריה, הטכנולוגיה של ד"ר ישראל לוי - המתמחה בביולוגיה ימית לגידול אצות בבריכות בניגוד לגידולן במי ים כפי שנעשה כיום במדינות כמו צ'ילה דרום מזרח אסיה דרום אפריקה ונמיביה - מאפשרת לשלוט בתהליך הייצור ובכמות ובאיכות של האגרוז.

רד גולד מתכננת הקמת מעבדות שישמשו להפקת אגרוז מהאצות שתגדל בחוות בחוף דור ולהערכתה בנובמבר-דצמבר 2015 תחל בהפקה מסחרית של האגרוז. בלה פוטש אמרה ששוק האגרוז נשלט כיום על ידי חברת Hispanagar הספרדית, כשבעבר ייצרה את החומר גם חברת Lonza שניהלה מיזם משותף לייצור תרופות ביוסימילאר עם חברת טבע, אולם זו מכרה את הפעילות לחברת FMC שמייצרת אגרוז במתקן ברוקלנד שבמדינת מיין.

פוטש אמרה שהחברה הוזמנה לשיחות עם לונזה השוויצית לאחר השלמת תהליך ההפקה המסחרית בשל חוסר שביעות רצונה של לונזה מאיכות וכמות החומר שהיא מקבלת מספקיה כיום.

שוק האגרוז הסתכם ב-220 מיליון דולר ב-2014 וצפוי לצמוח בקצב שנתי של 10% ולהגיע למחזור של 380 מיליון דולר ב-2018. רד גולד מעריכה שתפיק 554 ק"ג מ-60 הבריכות בהנחה שתצליח למצות 14% אגרוז מכל ק"ג יבש של אצות רטובות, ומחירו ינוע בין 500 ל-5,000 דולר לק"ג כתלות בסוג, איכות הביקוש וההיצע.

החברה העריכה במסגרת הדו"חות הכספיים התקופתיים ששיעור הרווחיות הגולמית מהפקת האגרוז יהיה 65% בהתבסס על מחיר של 500 דולר לק"ג אגרוז לא כולל עלות בדיקת איכות שיווק הפצה ואריזה של 10 דולר לק"ג אגרוז.

חברת הייעוץ Cube שערכה הערכת שווי לחברת רד גולד בינואר 2015 לקראת הכנסתה לשלד הבורסאי של קמן העריכה שמכירות החברה יגיעו למיליון דולר ב-2015, יעלו ל-5.9 מיליון דולר ב-2016 ול-12.7 מיליון דולר ב-2017.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית