מכה לסיכוייה של טבע לרכוש את מיילן

חברת אבוט שמחזיקה ב־14.5% ממניותיה של מיילן הודיעה על כוונתה לתמוך בהצעת מיילן לרכוש את חברת פריגו ■ בעקבות ההודעה מניית פריגו עולה ב־3.2% ואילו מיילן יורדת ב־2.2%

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

סיכוייה של טבע להשלים בהצלחה את ההשתלטות העויינת על חברת מיילן הצטמצמו מהותית הערב לאחר שחברת אבוט שמחזיקה ב־14.5% ממניותיה של מיילן הודיעהעל תמיכתה בדירקטוריון מיילן שדחה את הצעת הרכש של טבע.

אבוט הודיעה שבכוונתה לתמוך באסיפה המיוחדת של בעלי מניותיה של מיילן, שצפויה להתקיים במחצית הראשונה של הרבעון השלישי בהצעה לרכוש את חברת פריגו תמורת 29 מיליארד דולר. טבע שפירסמה ב־21 באפריל הצעה לא מחייבת לרכוש את הבעלות המלאה במיילן תמורת 82 דולר, מחיר שמשקף שווי חברה של 40 מיליארד דולר למיילן, התנתה את השלמת הצעת הרכש בכך שמיילן לא תרכוש את פריגו.

מיילן זקוקה לתמיכה של 50% לפחות מבעלי מניותיה בהצעה לרכוש את פריגו ואחר כך בתמיכת 80% מבעלי מניותיה של פריגו בהצעה לרכוש את החברה תמורת 75 דולר במזומן ו־2.3 מניות מיילן לכל מניית פריגו. הצעה זו נדחתה על ידי דירקטוריון פריגו שהבהיר כי ההצעה שמשקפת מחיר של 205 דולר למנית פריגו, נמוכה משמעותית משווי החברה.

צילום: יובל טבול

טבע החלה בשבועיים האחרונים לרכוש מניות מיילן והגיעה ביום שישי שעבר להחזקה של 3.7% ממניות מיילן בהשקעה כוללת של 1.3 מיליארד דולר, מתוך כוונה להעלות את הצעתה לרכישת מיילן לסדר יומה של האסיפה המיוחדת שתתכנס כדי להצביע על עסקת פריגו.

הודעתה היום של חברת אבוט היא מהלומה לטבע. חברת התרופות שהיא בעלת המניות הגדולה במיילן מביעה אמון באסטרטגיה העצמאית של מיילן ומצהירה כי רכישת פריגו תייצר ערך לבעלי מניותיה של מיילן.

אבוט מקבלת בכך את עמדתו של רוברט קורי יו"ר מיילן והת'ר ברש מנכ"לית החברה שטענו כי רכישת פריגו תיטיב עם בעלי מניותיה של מיילן בניגוד להערכות אנליסטים לא מעטים. עמדתה של אבוט עלולה ליצור סחף של בעלי מניות מיילן לטובת עמדת הדירקטריון וכנגד עמדתה של טבע שטענה שוב ושוב כי רכישת מיילן על ידה תייצר לבעלי מניותיה של מיילן ערך רב יותר מאשר רכישת פריגו ע"י מיילן.

אבוט הפכה לבעלת המניות הגדולה במיילן בסוף פברואר 2015 כאשר מיילן רכשה ממנה את עסקי התרופות הגנריות והממותגות שלה בשווקים שמחוץ לארה"ב תמורת 5.3 מיליארד דולר ששולמו לאבוט בהקצאת 110 מיליון מניות של מיילן (22% מהחברה לאחר ההקצאה) כלומר במחיר של 48.2 דולר למניה. זמן קצר לאחר העסקה מכרה אבוט 7.5% ממניותיה של מיילן, וכיום היא מחזיקה ב־69.5 מיליון מניות מיילן שמגלמות רווח לא ממומש של 1.7 מיליארד דולר.

באופן אירוני חלק גדול מהרווח נוצר לאחר שנפוצו שמועות על כוונתה של טבע לרכוש את מיילן, עסקה שאבוט גרמה ככל הנראה לסיכולה.

קורי שדחה את הצעת הרכש של טבע ואמר כי לא יביא לדיון הדירקטוריון הצעה לרכוש את החברה במחיר שנמוך מ־100 דולר למניה, אמר בתגובה להחלטתה של אבוט: "אנחנו מרוצים מהעובדה שלמרות שאבוט אינה מחויבת לעשות זאת, היא בחרה מרצונה החופשי להביע את תמיכתה במיילן, בתוכנית האסטרטגית שלנו לצמיחה ולאסטרטגיה של שמירה על עצמאותה של מיילן והצעתנו לרכוש את פריגו". בעקבות ההודעה של אבוט ששיפרה את סיכוייה של מיילן לרכוש את פריגו עולות מניותיה של פריגו ב־3.2% למחיר של 189 דולר למניה ואילו מניותיה של מיילן יורדות ב־2.2% למחיר של 72 דולר למניה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית