הרופאים הכריזו מלחמה, אך ליצמן לא ייכנע

ההסתדרות הרפואית יצאה בקמפיין יקר נגד מינוי משה בר סימן טוב למנכ"ל משרד הבריאות רק משום שאינו רופא - והקפיצה את סגן השר

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הגיע אתמול לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, לישיבה שעסקה בנזקי העישון. אבל במקום לדבר על עישון, בחר ליצמן לפתוח את הישיבה בהתקפה חזיתית וחגיגית בד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית (הר"י). העילה הרשמית: קריאתו לרופאים שלא לכבד את חוק הזנת אסירים שובתי רעב. "זו בושה וחרפה שאדם בתפקיד ציבורי מכובד, בעל השפעה ניכרת על מערכת הבריאות, קורא להפרת החוק", אמר ליצמן על אידלמן. "בניגוד לעמדתו של אידלמן, אני חושב שמערכת בריאות צודקת ושוויונית דורשת שמירה על החוק, תוך הקפדה על ערכי מוסר וצדק".

זו היתה העילה הרשמית, אך אין ספק שהעילה האמיתית היתה העתירה לבג"ץ שהגישה ההסתדרות הרפואית יום קודם לכן, נגד המינוי של משה בר סימן טוב למנכ"ל משרד הבריאות, אף 
שאינו רופא.

עתירה זו, שנראית חסרת סיכוי לאחר שהמינוי אושר על ידי ועדת המינויים של שירות המדינה ועל ידי הממשלה, מרגיזה מאוד את ליצמן. מדובר בשידור חוזר לקבלת הפנים שהוא עצמו קיבל מההסתדרות הרפואית לפני שש שנים, כשנכנס בפעם הראשונה למשרד, ואת פניו קידמה עתירה מההסתדרות הרפואית על כך שאינו שר, אלא רק סגן שר.

יעקב ליצמןצילום: אמיל סלמן

שום דבר לא אישי, חוזרים ואומרים בהר"י — אז כמו היום. העתירה נגד ליצמן לא היתה אישית, כפי שהעתירה נגד משה בר סימן טוב אינה אישית, אלא עקרונית. אלא שקשה לתאר משהו יותר אישי מזה: בסופו של דבר, אנשים הם אנשים, וכשעותרים נגד המינוי שלהם, קצת קשה לצפות שהם יקבלו זאת בהבנה והכרת תודה. העתירה הזאת, שעוסקת יותר מכל בגבולות הכוח של הרופאים וכיפופי הידיים, היא לא הסנקציה היחידה של ההסתדרות הרפואית נגד המינוי של בר סימן טוב: היא רק שיאו של קמפיין גדול שכולל רכש של מודעות ענק בעיתונים הארציים, וכן קמפיין פייסבוק שכולל תוכניות אולפן שנעשות בהסתדרות הרפואית.

המסר המרכזי: "מנכ"ל משרד בריאות שאינו רופא מסכן את הבריאות שלכם" - לא פחות ולא יותר. לשאלת TheMarker מה היתה עלות הקמפיין, עוד לפני העתירה, השיבו בהר"י כי עלותו היתה עשרות אלפי שקלים, וכי מוסדות הר"י "אישרו קמפיין מאבק ללא הגבלת תקציב".

המסר ששלח אתמול ליצמן לאידלמן בוועדת הבריאות של הכנסת היה ברור: העתירה היא הכרזת מלחמה, ואנחנו לא נפנה את הלחי השנייה. לאור זאת, ובהנחה שבית המשפט העליון יימנע מלהתערב בהחלטת הממשלה לאשר את מינויו של בר סימן טוב, השאלה הגדולה היא מה בדיוק מנסים להשיג בהסתדרות הרפואית בפעולות הנמרצות והיקרות האלה, מלבד עוד סכסוך מיותר עם ליצמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה