מדד המחירים לחודש מאי עלה ב-0.2%

עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי הפירות הטריים (15.3%), התרבות והבידור (0.9%) והדיור (0.3%) ■ אפסילון: "נשארים עם הציפיות להותרת הריבית ברמתה הנוכחית גם לחודש הקרוב"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% בחודש מאי 2015, בהשוואה לחודש אפריל 2015, והגיע לרמה של 99.6 נקודות לעומת 99.4 בחודש הקודם - כך על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מתחילת השנה ירד המדד הכללי ב-0.5% ובשנה האחרונה (מאי 2015 לעומת מאי 2014), ירד המדד ב-0.4%.

בחודש מאי נרשמו עליות מחירים במיוחד בסעיפי הפירות טריים (15.3%), תרבות ובידור (0.9%) ודיור (0.3%). ירידות מחירים נרשמו בסעיפי הירקות הטריים (2.4%) והתחבורה (0.3%).

עידן אזולאי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות אפסילון, ציין בהתייחסות למדד כי "העובדה שהמדד עמד בתחזיות, מותירה את הציפיות להותרת הריבית ברמתה הנוכחי גם לחודש הקרוב. ולפיכך נראה כי אין סיבה ממשית לכך שבנק ישראל ישנה את המדיניות המוניטרית שלו בזמן הקרוב".

יריד מכירת דירות

רו"ח בועז צליח, מנכ"ל של בית ההשקעות טופ אלפא, ציין כי "גם החודש מדד המחירים ממשיך את המגמה החיובית ועולה בשיעור של 0.2%, ובכך מתיישר עם רוב ההערכות במשק. נראה כי המשק הישראלי ממשיך להראות סימני התאוששות וכי החלטתו של בנק ישראל להשאיר את הריבית במשק על כנה בחודשים האחרונים, למרות חוזקתו של השקל מול סל המחירים האפקטיבי, היתה ההחלטה הנכונה. לעלייה במדד המחירים בוודאי תרם הביקוש לדיור ששבר שיאים בחודשים האחרונים על רקע אי הוודאות בנוגע לתוכניות הממשלה בנושא וסביבת הריבית הנמוכה.

"אמנם חלה גם עלייה בהתחלות הבנייה ברבעון האחרון, אך בטווח הזמן הקצר עד הבינוני אנו מעריכים כי עלייה זו אינה מספקת, הביקוש לדיור ימשיך להיות גבוה יותר מההיצע הקיים, ומצב זה ימשיך להיות גורם משמעותי בעליית המחירים במשק. העלייה הנוספת במדד ממשיכה להקטין את הצורך בצעדים מוניטריים מרחיבים נוספים מצד הבנק המרכזי ואנו מעריכים כי לא יינקטו צעדים כאלו בטווח הזמן הקרוב. כמו כן, סביר להניח כי אם יפרסם הפד השבוע את מועדי העלאות הריבית, שכרגע צפויה להתחיל לעלות לקראת סוף השנה, נתחיל לראות את סופו של תהליך ההרחבה המוניטרית מצד בנק ישראל. להערכתנו, תחת תנאים אלו, השקעה באפיק המדדי הופכת להיות יותר כדאית, כמובן בהתחשבות בסיכוני המח"מ שמגולמים בשוק איגרות החוב", סיכם צליח.

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן-אלדובי, ציין כי "המדד יאפשר לבנק ישראל להמשיך ולבחון בנחת את הצעדים הבאים הנדרשים". מוקדם יותר העריך ארצי כי "גם מדד יוני צפוי להיות חיובי, מה שככל הנראה יוביל לשיפור נוסף בסביבת האינפלציה לרמה חיובית של 0.5%-1.0%". לדבריו, "אנו מעריכים כי מדד זה מקטין את הסבירות שבנק ישראל יוריד את הריבית פעם נוספת בהודעה הקרובה וכי הוא ימתין לראות את תוצאות המדדים הבאים ואת קצב צמיחת הכלכלה המקומית ברבעונים האחרונים. עם זאת, ייתכן כי בניגוד למגמת השיפור באינפלציה, בנק ישראל ימשיך להשתמש בכלי הריבית ובאמצעים נוספים על מנת לשלוט בשער השקל".

חן הרצוג, הכלכלן הראשי, BDO Consulting Group, התייחס גם הוא לפרסום המדד הערב ואמר כי "מדד חודש מאי שעלה ב-0.2% מצביע על המשך המגמה של היעדר אינפלציה בישראל. ברור כיום שמדד אפריל הגבוה הושפע מגורמים עונתיים ולא הצביע על עליית מדרגה בקצב האינפלציה. אנו מעריכים שסביבת אינפלציה נמוכה, התומכת בסביבת ריבית נמוכה, היא עובדה קיימת הצפויה להימשך בשנים 2015-2016. שר האוצר הנכנס נוקט מדיניוות שמטרתה להביא להפחתה של מחירי הדיור. כל ירידה של 5% במחירי הדיור תביא לירידה מקבילה של כ-0.8% במדד המחירים לצרכן.

"לכן, מימוש מדיניות הממשלה משמעו המשך אינפלציה נמוכה ביותר, מתחת ליעד האינפלציה. הבעיה הקשה של המשק הישראלי הינה כי למרות הריבית האפסית יש ירידה מתמשכת בהיקף ההשקעות במשק ובריחת השקעות לחו"ל. המדיניות המוניטרית לבדה לא מספקת כדי להעביר את המשק לתוואי של צמיחה, ולהערכתנו הממשלה חייבת לגבש מדיניות משלימה שתעודד פעילות והשקעות במשק כדי להימנע ממצב של האטה ודפלציה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker
ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם