הנורווגים מחזיקים כבר 1.4% מטבע. וכמה הם השקיעו בסלקום?

מושא גאוותם של הנורווגים היא קרן הפנסיה הייחודית - קרן הרווחה הגדולה בעולם ■ "המפתח הוא לבזבז את הכסף בחוכמה, כי אם הכסף לא יישלט - כל העסק יתפוצץ, וזה בדרך כלל מתחיל בכביש פה או מנהרה שם"

אבי בר-אלי, נורווגיה
אבי בר-אלי, נורווגיה

מושא גאוותם של הנורווגים היא קרן הפנסיה הייחודית - קרן הרווחה הגדולה בעולם - שהחלה לפעול ב–1996, במטרה לצבור את תקבולי המס ורווחי ההשקעות של נורווגיה מתעשיית הגז הטבעי והנפט שלה, ולהפנותם להשקעה מחוץ לגבולותיה.

הקרן נועדה למגוון מטרות: החל במניעת בזבוז הכסף לצרכים שוטפים וניוד רווחים למען הדורות הבאים, דרך הימנעות מניוון התעשייה והפיתוח המקומי תוך הישענות עצלה על רווחי הגז - ובעיקר, שמירה על המטבע המקומי מתיסוף חד ("המחלה ההולנדית").

"המפתח הוא לבזבז את הכסף בחוכמה, כי אם הכסף לא יישלט - כל העסק יתפוצץ, וזה בדרך כלל מתחיל בכביש פה או מנהרה שם", אומר גורם ממשלתי בנורווגיה.

עד סוף מארס השנה צברה הקרן 885 מיליארד דולר, שלפי הערכות, מהווים כמחצית מפוטנציאל הכנסות נורווגיה מגז ונפט. הקרן אחראית ל–2.4% מסך ההשקעות באירופה ול–1% מההון המושקע בעולם.

אפיקי ההשקעה של הקרן סולידיים ומניבים תשואה ריאלית של 4% בשנה. בהתאם, תקציבה השנתי של הממשלה הנורווגית מוזן בעד 4% משווי הקרן מדי שנה - סכום שווה ערך לכ–25% מתקציב המדינה השוטף. כלומר, נורווגיה מתקיימת למעשה על הריבית של הקרן.

ההשקעות נחלקות בין הון (62.5%), אג"ח 35.3%) ונדל"ן (2.3%), ומתפזרות בין אירופה (39%), צפון אמריקה (39%), אסיה ואוקיאניה (17.5%) ויתר העולם (4.5%). בסך הכל מושקעת הקרן ב–9,134 חברות ב–66 מדינות, באג"ח של 1,143 חברות ב–31 מדינות וב–443 נכסים ב–13 מדינות.

בין היתר, משקיעה הקרן גם בישראל - בעיקר בהון מניות. נכון לסוף 2014 הסתכמו השקעות אלה ב–1.24 מיליארד דולר שפוזרו בין 84 חברות. בראש טבלת ההשקעות ניצבת חברת טבע, שקרן הפנסיה הנורווגית מחזיקה ב–1.4% ממניותיה, בשווי 690 מיליון דולר. הקרן השקיעה עשרות מיליוני דולרים במניות הבנקים: הפועלים, לאומי, דיסקונט ומזרחי, והחליטה להשקיע גם במניות כימיקלים לישראל והחברה לישראל (החברה האם) - כמו גם בנייס ובגזית גלוב. באופן מפתיע, רשמה הקרן השקעה גם בסלקום (19 מיליון דולר).

לפני שנתיים עלתה הקרן לכותרות בישראל כשהחליטה למשוך 10 מיליון שקל שהשקיעה בקבוצת אפריקה ישראל, ובחברה הבת דניה סיבוס. זאת, משום פעילותן מעבר לקו הירוק. קרן הפנסיה אמנם כפופה למשרד האוצר הנורווגי, אך טוענת למדיניות השקעות מקצועית שחפה מהשפעות פוליטיות. השאלה מדוע נפסלה השקעה בחברות בנייה שפועלות גם בהתנחלויות נענתה בתשובה מעורפלת שלפי הערכות, נועדה להימנע מלהצביע על מדיניות מוצהרת בנושא של הממשלה הנורווגית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?