"הסכם הפשרה עם חברות הגז יוצר מונופול לדורות, אסור למכור סיפור של תחרות"

דרור שטרום, מנכ"ל המכון הישראלי לתכנון כלכלי, בכנס הרצליה: "ישראל עברה פשיטת רגל רגולטורית"; יגאל לנדאו מרציו: " אם כל נושא המונופול לא היה עולה, היום היו ארבעה או חמישה מאגרים"; עו"ד ג'ק סמית': "הגז אינו שייך לציבור הרחב אלא לחברות שקיבלו את הזיכיון"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

"הסכם הפשרה שחותמת הממשלה עם חברות הגז יצור מצב של מונופול לדורות - וצריך להגיד את זה ישירות לציבור, ואסור למכור לו סיפור כאילו תהיה פה תחרות. ישראל עברה פשיטת רגל רגולטורית. המתווה החדש לא יוצר שום מבנה תחרותי", כך אמר היום (ג') עו"ד דרור שטרום, מנכ"ל המכון הישראלי לתכנון כלכלי ולשעבר הממונה על ההגבלים, בכנס הרצליה של המרכז הבינתחומי. שטרום גם עומד גם בראש הוועדה לבחינת הריכיזויות בענף הבנקאות שהוקמה באחרונה על ידי שר האוצר משה כחלון.

דבריו של שטרום כוונו להסכם הפשרה, שנוסח בשבועות האחרונים עם חברות הגז, בהן קבוצת דלק ונובל אנרג'י, המחזיקות במאגרי הגז הגדולים תמר ולווייתן. ההסכם צפוי לבוא לאישור בקבינט הבטחוני-מדיני בשבוע הבא, והוא כולל, בן היתר, המלצה לחייב את דלק למכור אחזקותיה בתמר (31.25%) בתוך שש שנים, דילול זכויות נובל בתמר מ-36% ל-24%, ושלילת זכות הווטו שלה במאגר. במקביל הוחלט כי נובל ודלק ימכרו את אחזקותיהן במאגרי תנין וכריש הקטנים, במטרה לעודד תחרות.

יגאל לנדאו, מבעליה של שותפות החיפושים רציו, השותפה (15%) בתגלית לוויתן, הדגיש כי הקשיים שמערימים על חברות הגז מונעים גילויים של מאגרי גז נוספים. "אם היו יוצרים אווירה שתורמת לקידוחים, התמונה היום היתה נראית אחרת. אם כל נושא המונופול לא היה עולה על הפרק, ולא היו קריאות הפופוליסטיות – היו היום ארבה או חמישה מאגרים. היה גז בשפע. אי אפשר לשכנע חברות גדולת זרות לבוא לישראל".

דרור שטרום

"הגז לא שייך לציבור"

"הגז אינו שייך לציבור הרחב אלא לחברות שקיבלו את הזיכיון", הוסיף עו"ד ג'ק סמית', ראש תחום גז טבעי במשרד עו"ד גורניצקי ושות'. משרדו של סמית' מייצג כמה חברות הגז ונפט שפועלות או היו מעורבות בשוק בישראל, בהן קבוצת אקויטל (ישראמקו),השותפה במאגר תמר, וודסייד האוסטרלית, אדיסון האיטלקית ועוד.

סמית' הדגיש כי מדינת ישראל צריכה להתמקד ביצוא גז – ולא רק בשוק המקומי הקטן. "זו צריכה היות המשימה העיקרית שלנו, המשימה הכי כלכלית והכי חשובה של מדינת ישראל מאז הקמת הכור בדימונה. ישראל תיהנה מיצוא הגז. כל מדינה שתהיה קשורה בחוזה יצוא לטווח ארוך תהיה ידידותית לטווח ארוך".

שטרום ציין כי יצוא הגז הוא נושא משני ועל מדינת ישראל לפעול כעת בעיקר בהנגשת הגז למפעלים. "גז הוא זול מאוד, ומאחר שאנחנו לא משתמשים בו מספיק, התעשייה הישראלית נמצאת בנקודת נחיתות מול כלכלות אחרות - זה כל הסיפור. אנחנו חמש שנים אחרי ועדת ששינסקי (שבחנה את תמלוגי הגז למדינה – ע"א), אך עדיין רק עשרה מפעלים מחוברים לגז. זה אומר שאנחנו לא במשחק. התעשייה שלנו הולכת ומצטמקת בגלל חוסר יכולת להתחרות עם מפעלים בעולם שכבר מחוברים לגז".

שטרום ציין כי למדינה אין תמריץ להפחית את מחיר הגז, בשל מנגנון המיסוי שקבעה ועדת ששינסקי. "בששינסקי עשו את אחד התרגילים המעניינים ברגולציה. כאשר העלו את שעור המס – הפכו את המדינה למגן של המונופול. למדינה אין אינטרס לפקח על מחיר הגז או להפחית אותו מכיוון שמכל דולר היא מקבלת 64%. בדרך כלל, המדינה אמורה לפקח על מונופול רגיל - כאן זה לא ישרת אותה".

אריאלה ברגר, הממונה על המחקר בתחום תחליפי הנפט במכון הישראלי לתכנון כלכלי, הדגישה שהגדלת השימוש בגז תחסוך למשק כ-2.5 מיליארד שקל מידי שנה, ואף תשפיע באופן חיובי על הפריון ושרשרת האספקה. "ב-2012 כ-10% מהתעשייה בישראל היתה מחוברת לגז, ביחס ל-32% במדינות ה-OECD, ל-34% בגרמניה ול-41% בארה"ב", אמרה.

"ישראל נחנקת"

ברגר הדגישה התעשייה בישראל "נחנקת", וזאת מאחר שרשת חלוקת הגז לא מספקת את הביקושים. "יש 2,000 מפעלי תעשייה בישראל. המצב הרצוי הוא שיהיו קווי חלוקת גז לאורך כ-1,000 ק"מ, שיגיעו ל-500 מפעלים. המצב המצויה הוא שהונחו צינורות לאורך 100 ק"מ בלבד, ורק 10 מפעלים מחוברים, בעוד ש-60 או 70 מחכים לחיבור".

בני ספורטה, סמנכ"ל הכספים של קבוצת חמת, המייצרת ברזים וכלים סניטריים באשדוד, הדגיש כי העובדה שהמפעל עדיין לא חובר לגז יצרה לחברה חיסרון מובנה לחברה. "המפעלים המתחרים שלנו נהנים מחיבור לגז טבעי, משכר עבודה נמוך וארנונה נמוכה ביחס לישראל. כמכלול, זה מכניס אותו לנקודת נחיתות", אמר.

חמת אמורה להתחבר לגז ברבעון השלישי השנה, וזאת למרות שחתמה על הסכם רכישת גז מתמר עוד ב-2011. ספורטה סיפר כי חברת ההולכה של הגז מעוניינת כעת לפתוח מחדש את ההסכם, לאחר שגילתה שהעלויות שלה הוככפלו. "התוצאה של כל אלה היא שאנחנו שוקלים לפתוח מפעל במקום אחר בעולם", הדגיש.

פנייה נרגשת לתשובה

יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל (עבודה), ניצל את הבמה שניתנה לו היום (ג') בכנס הרצליה ופנה ליצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, המחזיקה במאגרי הגז הגדולים של ישראל, בבקשה כי יפתח בדיאלוג ישיר עמו: "שלח את עורכי הדין סביבך והלוביסטים והדוברים ורואי החשבון והלחשנים ומלחכי הפנכה לכל הרוחות. תוציא מהחדר את כולם, ותעשה עסקה מחדש עם הציבור הישראלי", אמר כבל.

"תשובה, כשהפסדת כסף עצום וביקשת 'תספורת', הציבור היה שם בשבילך. זה לא מובן מאליו, כי לא מקובל לעשות כך עסקים בעולם הגדול, וגם ראוי לביקורת. עכשיו אתה צריך לבחור: האם לנהל כל חייך מאבק עם אזרחי ישראל ולהיות האדם השנוא במדינה או למצוא את הדרך לחלק את העושר הגדול עם כולם", אמר כבל.

כבל הדגיש כי נכון לחלוק את פירות הגז עם כלל אזרחי ישראל. "תן גם לילדי ישראל להנות מהנס הזה של הגז. גם תהיה אדם טוב יותר, גם תהיה פטריוט ישראלי ואהוב, אבל בעיקר תהיה בעיני כולם מופת לאיש עסקים הגון. בתשובה אני רואה מנהיג עסקי מהמובילים בישראל, ולהיות ראשון ומוביל זה מחייב. ראשון הוא מי שצריך לשמש מופת, מי שצריך לפרוץ דרך, מי שצריך להיות הראשון שנותן דוגמא אישית לסולידריות ולערבות הדדית שבלעדיה אין ביטחון לאזרחי ישראל.

ח"כ איתן כבל היום בכנס הרצליהצילום: ארז חרודי/עושים צילום

"וכן, אני מודע לכך, יצחק תשובה, שניהלו איתך ועם האחרים משא ומתן אחד ועוד אחד ועוד אחד, וקמה ועדה, ועוד אחת. והחליטו בעניינך שוב ושוב. ואתה וחבריך צודקים לחלוטין שלא כך נכון לנהל עסקים והתנהלות שכזו מבריחה משקיעים ואני מסכים שממשלת ישראל ניהלה את כל התהליך באופן כושל, רשלני ומביך. בעולם הגדול כבר מזמן הגיעו למסקנה ששורת הרווח היא לא השורה היחידה החשובה. שהאחריות התאגידית מחייבת שלוש שורות: הרווח, התועלת החברתית והתועלת הסביבתית".

כבל הבהיר כי בכוונתו לנהל דיון עקרוני בוועדת הכלכלה בנושא הגז, "הרבה לפני שנכנס לפרטים, להסכמים ,לפרוצדורות המשפטיות, לשורות התחתונות ולאותיות הקטנות. לדבריו, "לי ברור שאם נצליח להגיע להבנה והסכמה על העיקרון הרי שנצליח לתת מענה לפרטים. אני מתכוון להתחיל בתהליך אמיץ, לא שגרתי, לברר מחדש מה סוכם ואיך, ולהתחיל מהעיקרון. מהערבות ההדדית, מהדוגמא לאיך צריך להתנהל מעתה והלאה, ולתקן את מה שנחוץ".

"אמרתי לפני כמה ימים לבנימין נתניהו, ראש הממשלה, הפסק להיות הלוביסט מספר 1 של חברות הגז ותתחיל להיות הלוביסט מספר 1 של אזרחי ישראל. אני מקווה שראש הממשלה יתמוך בי – ואם לא – אעמוד מולו, בלי להרתע, כשמרבית הציבור מאחוריי. את השיחה הזו אני מתכוון לנהל בוועדת הכלכלה עם יצחק תשובה. לא עם עורכי דינו, לא עם יחצ"נים, לא עם לוביסטים או יועצים מטעם".

"אני לא מתכוון לטרוף טייקונים, לשנוא עשירים או לרדוף אותם. מותר ורצוי בישראל להתעשר. מותר ורצוי מאוד בישראל להצליח. מותר בישראל לייצור עסקים וליזום ולהצליח בגדול. בתנאי אחד – שהערך שאתה יוצר לעצמך, הוא לא גזל על חשבון הציבור. בתפקידי כיו"ר וועדת הכלכלה - אני מתכוון להיות מגינם של אזרחי ישראל, ואני רואה באנשי העסקים הקמים יום יום לעמל יצירתם – חלק חשוב מעם ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים