גדעון תדמור: "אסור לתת לגל של פופוליזם שטחי ורדוד לקבור את חלום הגז"

מנכ"ל אבנר ויו"ר דלק קידוחים, שנאם בכנס הרצליה, המשיך לתקוף את הממונה על ההגבלים הפורש, פרופ' דיוויד גילה: "פעל על דעת עצמו, התעלם משיקולים מקרו-כלכליים והוביל לכאוס הרגולטורי וקיפאון של הענף"

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

"לרוע המזל, החלטה שנעשתה על ידי אדם אחד, שפעל לגמרי על דעת עצמו תוך התעלמות משיקולים מקרו-כלכליים, הובילה לכאוס הרלגולטורי שבו אנחנו נמצאים ולקיפאון של הענף", כך אמר היום (ב') גדעון תדמור, מנכ"ל אבנר ויו"ר דלק קידוחים, בכנס הרצליה של המרכז הבינתחומי. דבריו של תדמור כוונו כנגד הממונה על ההגבלים הפורש, פרופ' דיוויד גילה, שפעל לפירוק מונופול הגז של קבוצת דלק ונובל אנרג'י, אך נאלץ לבסוף להתפטר ולסגת מתוכניתו לאחר שלא קיבל גיבוי מצד הממשלה.

תדמור הוסיף: "במקום לפתח את לווייתן, אנחנו מקיימים במשך ששת החודשים האחרונים דיונים עם רגולטורים ופקידי ממשלה ומנסים להרכיב מפת דרכים חדשה שתאפשר את פיתוח לווייתן ואת כל תעשיית הגז הטבעי בישראל. אנחנו מקווים שמפת הדרכים תסייע להפוך את תעשיית הגז הישראלית למקור של צמיחה כלכלית וגיאו-פוליטית, תבטיח את פיתוח מאגר לווייתן, ותיצור תחרות במשק הגז, תוך שמירה על האינטרס הציבורי. מפת הדרכים תאפשר אספקת גז טבעי במחירים אטרקטיביים, כמו שעשינו עד עכשיו, ובו בזמן תבטיח הכנסות של מאות מיליארדי שקלים למדינה ודיווידנדים מדיניים מיידיים".

תדמור התריע מפני עיכוב נוסף בפיתוח מאגר לווייתן, מחשש כי הדבר יוביל להגדלת מעורבותן של איראן ולבנון באזור. לדבריו, "בעולם האמיתי, בדיוק כמו בעולם העסקים, אין ואקום. אם ישראל לא תפתח תגליות הגז שלה ותשתמש בהם כדי לחזק את הקשרים האזוריים, מדינות אחרות, כגון איראן ולבנון, ייכנס לתמונה ויקחו את האחיזה בשווקים הללו. יש לנו יתרון היום, חלון הזדמנות, ואנחנו יכולים ליצור שיתוף פעולה אזורי, יחד עם קפריסין".

אסדת קידוח מעל מאגר לווייתןצילום: אלבטרוס

תדמור הדגיש כי גילויי הגז יאפשרו יצוא למדינות שכנות ויסייעו לחיזוק הקשרים עם מצרים, ירדן וקפריסין – ואולי בעתיד גם עם טורקיה. "ירדן ומצרים סובלות ממשבר אנרגיה חריף ומחסור בגז טבעי. לישראל יש הזדמנות ייחודית לא רק לחזק ולפתח את הקשרים עמן, אלא גם להשפיע לטובה על חייהם של מיליונים", הדגיש.

תדמור שב ותקף את הרגולציה הישראלית, שמונעת לשיטתו מתוך רצון לרצות את ההמונים. "אם נבחר לקבור את החלומות הגדולים ביותר שלנו בגלל גל של פופוליזם שטחי ורדוד או ניקח את הפנייה הלא נכונה - אנחנו עלולים לאבד הזדמנות כלכלית וגיאו-פוליטית לנצח. מדינות שבחרו לפעול נגד מנועי הצמיחה שלהם, בשל כשלי רגולציה או בשל מדי גלים של פופוליזם מנשארו מאחור.

"בתקופה כלכלית ופוליטית מאתגרת זו, ישראל לא יכולה להחמיץ הזדמנות כה נדירה. אנחנו שומעים היום קולות הקוראים להחרים את ישראל. זה אתגר עצום עבורנו כמדינה, אבל דבר אחד אנחנו לא צריכים לעשות – אסור ליצור סביבה שתעודד חברות בינלאומיות, שכבר נמצאות בישראל, לחשוב פעמיים. אנחנו חייבים ליצור יציבות ועקביות רגולטורית על מנת למשוך משקיעים חדשים.

"מה שאנחנו צריכים כדי לחזור למסלול הוא מנהיגות, משילות ואמונה בדרך. ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך לפעול בנחישות ובמנהיגות כדי להילחם ברגולציה ההרסנית עם 'גרזנים', כדבריו. העובדה שראש הממשלה מבין את המשמעות של תעשיית הגז לעתיד הכלכלי והפוליטי של המדינה, ונשאר נאמן לחזון של שיתוף פעולה ביןהמגזר הפרטי וציבורי, מביאה אותי לאופטימיות לגבי העתיד של תעשיית הגז בישראל".

לבסוף, תדמור התייחס להשלכות שיש לירידה במחירי הנפט על חברות האנרגיה בעולם. לדבריו, "שוק האנרגיה בעולם אינו מפליג בבטחה. הירידה האחרונה במחירי הנפט הובילה לשוק גדול, שהורגש ברחבי התעשייה כולה. בתעשייה מבינים שהמודל העסקי נמצא בסכנה. פרויקטים של 2 טריליון דולר הוקפאו, וחברות נאלצות להלחם בירידה בתזרימי המזומנים. מדינות כמו רוסיה, התלויות בהכנסות מנפט, נמצאות בלחצים, חברות מחזירות את הספינות הביתה, ואנו רואים קונסולדציה בין חברות גדולות".

למרות המשבר, תדמור הדגיש כי אנבר ודלק קידוחים - ביחד עם המפעילה נובל אנרג'י - נשארנ מחויבות לפיתוח לווייתן שהוא פרויקט התשתית הגדול בישראל עד כה. "אנחנו הבאנו את מהפכת הגז הטבעי ואת פרויקט תמר. וידינו שלישראל תהיה עצמאות מבחינת הגז הטבעי, ואנו, ביחד עם חברת רציו (השותפה בלווייתן – ע"א), עדיין מחויבים לפרויקט לווייתן, בעלות ההשקעה הו היא של 5-6 מיליארד דולר. הפרויקט יבטיח ביטחון אנרגטי לישראל עשורים קדימה, ועניק יתרונות גיאופוליטיים רבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה