"קטאר, ארה"ב ואוסטרליה מציפות את העולם בגז טבעי – והמחיר צפוי לצנוח"

נשיא shell לשעבר בדיון בנושא משק האנרגיה בישראל ובעולם במסגרת כנס הרצליה: "מחיר חבית נפט יחזור ל-100 דולר" ■ יו"ר המכון הישראל לתכנון כלכלי: "להסב את התחבורה בישראל לגז"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

מחירי הגז הטבעי בעולם צפויים בשנים הבאות להמשיך ולצנוח, ולכן על ישראל לנצל את נקודת הזמן הנוכחית על מנת לפתח את מאגר לווייתן ולחתום על הסכמי יצוא מחייבים בתוך המזרח התיכון – כך אמר היום (ב') עמוס הוכשטיין, השליח המיוחד לנושאי אנרגיה במשרד החוץ האמריקאי, במסגרת דיון בנושא אנרגיה ב"כנס הרצליה" של המרכז הבינתחומי.

"אנו מדברים על עלייה עצומה בהיצע של הגז הטבעי בעולם", הזהיר הוכשטיין. "עד עתה, קטאר היתה זו ששלטה בענף, אך המציאות הזו עומדת בפני שינוי. בסוף 2015, ארה"ב צפויה להתחיל ולייצא גז, ועד 2020 אוסטרליה תגיע להיקפי היצוא של קטאר. במקביל, התגלו מרבצי גז באזורים שונים בעולם. כרגע, הפיתוח של חלק מהם מתעכב בגלל המצב הגיאופוליטי, ובחלק אחר – בשל חשש חברות האנרגיה להשקיע בשוק מוצף".

"ברוב המקומות החדשים שבהם קודחים היום, מוצאים בעיקר גז – כך קורה במזה"ת, וכך גם ברוסיה", הוסיף יוסי הולנדר, יו"ר המכון הישראל לתכנון כלכלי, שהיה שותף לתחזית של הוכשטיין לפיה משק הגז העולמי עומד בפני הצפה. "טכנולוגיית הפראקינג (פיצוח פצלי שמן במטרה לייצר נפט– ע"א) משמשת היום גם לייצור גז, ואפילו בבארות הנפט נמצא גז, שלא יודעים מה לעשות איתו - ולכן מבעירים אותו".

פנל בנושא הגז בכנס הרצליהצילום: ארז חרודי/ עושים צילום

ישראל בנקודת זינוק

הוכשטיין, מאדריכלי הסכם יצוא הגז בין השותפות במאגר תמר לבין ירדן, סבור כי המצב החדש בשוק הגז, ממקם את ישראל בנקודת זינוק מיטבית – הן מבחינה כלכלית (יצוא) והן מבבחינה פוליטית (חיזוק הקשרים עם מדינות במזה"ת). לדבריו, "נוצר לישראל חלון הזדמנויות לא רגיל - שלא יישאר פתוח לנצח. הדבר החשוב ביותר כעת, הוא להגיע לנקודה שבה ניתן יהיה לפתח את לווייתן, כמה שיותר מהר".

לדעת הוכשטיין, שוקי היצוא המתאימים לישראל הם בעיקר מצרים וטוריקה, הצמאות לגז טבעי מסיבות שונות, ולא השווקים הרחוקים באסיה, אופציה שעליה דובר בעסקה שלא נחתמה עם וודסייד האוסטרלית. ברקע לעיכוב בפיתוח לווייתן בשל הניסיון לעודד תחרות בתחום הגז, הוכשטין הדגיש כי הדיונים בנושא רגולציה לגיטמיים, "אך צריך ליצור אווירה חיובית ומעודדת למשקיעים".

מעבר לחיזוק הקשרים עם מדינות שכנות והתמורה הנאה שצפויה מדינת ישראל לקבל מהיצוא, המשתתפים בדיון הדגישו כי נכון להרחיב את השימושים בגז בישראל גם לענפים נוספים. ג'ון הופמייסטר, לשעבר נשיא ענקית האנרגיה העולמית של (Shell), מייסד הארגון למען אנרגיה בת השגה בארה"ב, הדגיש שמחיר הנפט לא ימשיך לרדת לאורך זמן, ולכן ישראל נדרשת להסב את התחבורה לשימוש בגז.

"זו הזדמנות", אמר הופמייסטר, "אם ישראל, ארה"ב, וחלק ממדינות לא יעברו בעשור הקרוב לשימוש בגז לתחבורה – הן יתחרטו. בישראל משתמשים בכל יום ב-800 אלף חביות נפט, וניתן להמיר חלק מהם לגז. זו תשתית גדולה שצריך להניח".

צילום: אלבטרוס

גם הולנדר הדגיש שנכון להרחיב את השימוש בגז טבעי לתעשייה ולתחברוה וזאת מכיוון שהוא זול עשרות מונים ביחס לנפט. "ההזדמנות הגדולה ביותר היום נמצאת בתחום התחבורה, כלומר הנעת מכוניות באמצעות גז טבעי, דחוס, מוזנל או על ידי אתנול. הנעת מכוניות בגז הרבה יותר זולה וכל הרווח יכול ללכת לצרכנים. לארה"ב יש הזדמנות לעשות זאת , וגם בישראל".

מה הפיל את מחירי הנפט בעולם?

לצד העיסוק האקטואלי בתגליות הגז בישראל ובעולם, המשתתפים דנו במחיר הנפט בעולם, שצנח מכ-110 דולר באמצע 2014, לשפל של 43 דולר לחבית בתחילת 2015. היום מחיר חבית נפט ממשיך לשייט ברמות נמוכות של 58 דול לחבית – עלייה של כ-40% מהשפל, אך עדיין מחיר נמוך ביחס לשנים האחרונות.

הירידה במחירי הנפט בחודשים האחרונים נבעה בעיקר מגידול בתפוקת הנפט בעולם, כתוצאה מפיתוחים טכנולגיים של ייצור נפט מפצלי שמן, בעיקר בארה"ב. ואולם, חלק מהפרשנים ייחס את הנפילה במחיר בכך שאופ"ק, ארגון המדינות המייצאות נפט, החליט בניגוד לשנים קודמות שלא לקצץ בתפוקת הנפט, מתוך הערכה כי השוק יאזן עצמו. "מי שטוען שמחיר הנפט צנח בשל החלטת אופ"ק – טועה. בסופו של דבר, ערב הסעודית לא יכולה לקצץ בהפקה כי הלקוח העיקרי שלה, סין,– לא היה קונה ממנה נפט", אמר הולנדר.

הוכשטיין הגיב: "בערב הסעודית פחות חששו מהתגובה של סין, אלא הבינו שלקיצוץ בתפוקת הנפט תהיה תוצאה הפוכה. ההחלטה שלא לקצץ נבעה מלקחים היסטוריים. כאשר ערב הסעודית קיצצה בשנות ה-90 בהפקת הנפט, היא איבדה נתח שוק, ולא הצליחה לעצור את ירידית המחירים. אופ"ק היום מנוהל על ידי אנשים מוכשרים ומנוסים, שהבינו שאם ינסו לתפוס את הסכין הזו – זה לא יעבוד".

הופמייסטר טען כי ההחלטה של ערב הסעודית שלא לקצץ בתפוקת הנפט נבעה מחיכוכים פנימיים בין מדינות אופ"ק – ולא מלקחים היסטוריים. "אני מגיע מהמגזר הפרטי, כך שאני יכול להגיד דברים שפקידי ממשלה לא יכולים. לסעודים פשוט נמאס מההתנהגות של מדינות כמו ונצואלה, ניגריה, לוב ועיראק, שמנהלות משטרים חסרי אחריות ומנצלות את הנכונות של הסעודים להוריד את קצב ההפקה כדי להגדיל נתח שוק, ומבלי להקריב שום קורבן. לסעודים פשוט נמאס מהמוניטין הרע שיצרו לעצמם".

מחיר הנפט בדרך ליותר מ-100 דולר

בניגוד לדעה הרווחת, הופמייסטר הציג תחזית יוצאת דופן לפיה מחירי הנפט בעולם דווקא צפויים לשוב ולעלות סביב מחיר של 100 דולר. לדבריו, הירידה במחירי הנפט עד עתה נבעה בעיקר מהמשבר בארה"ב, וההאטה בסין ובהודו, אבל המצב בשנים הבאות עשוי להתשנות. "אל תאמינו לכל האמירות שיש יותר נפט ממה שאנו צריכים. בשנים הבאות עשויות להיות בעיות הפקה בכל מיני מקומות בעולם: בברזיל יש תנאים קשים שלא מאפשרים תפעול של שדות הנפט; באפריקה יש היצע גדול, אבל אין תשתית, יכולות אנשויות ושלטון חוק; במזה"ת, דאע"ש מתקרבים לשדות הנפט בדרום עיראק; וברוסיה - הרובל עלול לקרוס, ואז המדינה לא תוכל להפיק נפט".

הופמייסטר הדגיש שגם בארה"ב המצב לא אופטימלי. "אמנם ארה"ב הצליחה להגדיל את הפקת הנפט מ-5 מיליון חביות נפט ביום ב-2007 ל-9.3 מיליון חביות ב-2014. אבל, גם הנפח של מאגרי פצלי השמן יורד בהתמדה, בשל קצב אזילה של 4%-5% בשנה, בלי קשר להפקה בפועל. דיברתי עם כל מני מכוני מחקר בעניין, ויש להם מעט ידע. זה מעין סוד שמור בתוך התעשייה. החברות לא מספרות על זה כי הן מנסות עדיין להיאבק בזה. בוודאי שזה גם לא מהווה יתרון לחברה כלשהי לספר על ירידה ביכולת ההפקה".

הוכשטיין שלל את דבריו של הופמייסטר: "מחיר הנפט אינו בדרך לעלות. התקופה של היום מתאפיינת לא רק במהפכה באופן שבו מייצרים נפט, אלא גם באופן שבו סוחרים בנפט. עד עתה, מי ששלט בייצור הנפט היו ממשלות. היום, בארה"ב יש 4,000 יצרנים פרטיים של נפט, שקובעים מה יהיה המחיר בהתאם לתנאי השוק. בעבר, אם היו נחתמות עסקות היה 'למי להתקשר'. היום, בארה"ב אין עם מי לדבר - הנשיא לא שולט בחברות האנרגיה. תמחור הנפט כולו נמצא בידי השוק. לכן, אני סבור שיש כאן לא רק מהפכה כלכלית, אלא יש גם מהפכה פילוסופית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים