האם עסקת נובל־דלק בקפריסין חושפת 
תמחור יתר בלווייתן?

אם עסקת דלק־נובל גוזרת לאפרודיטה מחיר של כ–775 מיליון דולר, אז שוויו של לווייתן אמור להגיע לכ–3.7 מיליארד דולר - שווי נמוך מאוד ביחס לאומדנים קודמים שפורסמו

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

הערכת שוויים של מאגרי הגז שנתגלו מול חופי ישראל, ובהם תמר ולווייתן, היא סוגיה מרכזית שמעסיקה לא מעט את המשקיעים בבורסה. לשווי המאגרים חשיבות מכרעת, שכן הוא מאפשר למשקיע להעריך את מחיר הנכס, ולגזור לפיו גם את מחיר המניה בבורסה בהתאם לחלקה של החברה בו.

כך למשל, שותפות החיפושים רציו מחזיקה כ–15% מלווייתן, שהוא הנכס המרכזי והמשמעותי שלה - ולכן שווי השותפות בבורסה אמור להיות שווה, לפחות תיאורטית, ל–15% משווי לווייתן, בניכוי המזומן שבקופה. כיום רציו נסחרת לפי שווי של כ–770 מיליון דולר ולה כ–60 מיליון דולר בקופה, כלומר בשוק מעריכים את שווי לווייתן בכ–4.8 מיליארד דולר בערך, וזאת לאחר הירידות החדות שספגו חברות הגז והנפט בשנה האחרונה.

בגלל מבנה השוק ובשל מיעוט תגליות הגז, עסקות גדולות בתחום האנרגיה בישראל הן אירוע יוצא דופן. ואולם, בשבוע שעבר דיווחה קבוצת דלק על עסקה מהותית של "מוכר מרצון" ו"קונה מרצון", שהחלה להתגלגל. החברה מסרה, במפתיע, שהיא במו"מ ראשוני, לא בלעדי ולא מחייב, עם נובל אנרג'י, השותפה שלה למאגרי הגז בישראל ובקפריסין, לרכישת כ–19.9% מהזכויות באפרודיטה. הרכישה אמורה להתבצע בתמורה לכ–155 מיליון דולר, ולפיכך היא גוזרת שווי של כ–775 מיליון דולר למאגר.

קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס

מאגר אפרודיטה, שנמצא בשטח החיפושים בלוק 12 שבקפריסין, הסמוך ללווייתן, מוחזק כיום על שתי השותפויות של קבוצת דלק, דלק קידוחים ואבנר (30%), ועל ידי נובל אנרגי' (70%). ניתוח מעודכן שפירסמו לא מזמן השותפות, העריך את אומדן המשאבים במאגר בכ–4.5 TCF (טריליון רגל מעוקבת) של גז טבעי ו–9 מיליון חביות קונדנסט (חומר גלם לייצור נפט). לשם השוואה, מאגר לווייתן הענקי מכיל כ–22 TCF גז טבעי וכ-40 מיליון חביות קונדנסט; ואילו תמר, כולל מאגר הלוויין תמר SW, מכיל כ–11 TCF וכ–13 מיליון חביות קונדנסט.

לא מעט קווי דמיון קיימים בין לווייתן ואפרודיטה: שני המאגרים נמצאים בעומק הים התיכון, בשניהם התגלו כמויות גז משמעותיות מעבר לצורכי המשק המקומי, שניהם מיועדים ברובם המכריע ליצוא במשך שנים קדימה, בשניהם עדיין לא נחתמו הסכמים מחייבים עם לקוחות, עומס המיסוי הכולל אמור להיות בהם דומה, ופיתוח שני המאגרים נמצא עדיין בראשיתו. גם עלות ההשקעה הכוללת ביחס ל–TCF תהיה, כנראה, בסדרי גודל דומים (כולל עלות השלב השני בפיתוח לווייתן).

הדמיון הרב במאפיינים של שני המאגרים, והסיכונים העומדים לפתחם, עשויים ללמד שגם נוסחת התמחור שלהם צריכה להיות דומה. כלומר, אם עסקת דלק־נובל גוזרת לאפרודיטה מחיר של כ–775 מיליון דולר ל–4.5 TCF של גז, הרי ששוויו של לווייתן, הגדול פי 4.8 בכמות המשאבים, אמור להגיע בקירוב לכ–3.7 מיליארד דולר. זהו שווי נמוך מאוד, גם ביחס לאומדנים קודמים שפירסמו אנליסטים ונעים בטווח רחב יותר. כך למשל, האנליסט נועם פינקו מפסגות העריך בעבר את שווי לווייתן ב–8–10 מיליארד דולר, אלה פריד מלאומי שוקי הון העריכה את לווייתן בכ–7 מיליארד דולר וערן יונגר ממיטב־דש נקב בעבר בשווי של 10.5 מיליארד דולר למאגר. כיום האנליסטים עצרו את סיקור החברות על רקע אי הבהירות השוררת בתחום הגז.

לפערים בשוויים עשויים להיות הסברים תיאורטיים שונים: ייתכן שנובל, שותפתה הקרובה של דלק לפרויקטים רבים בישראל, מעוניינת למכור חלק מהמאגר בזול. הסבר אחר הוא שהסיכון שדלק ונובל מייחסות לאפרודיטה גבוה בהרבה מתפיסת הסיכון בלווייתן. לחלופין, העסקה הנוכחית שמבוצעת בתנאי שוק חופשי, חושפת את השוויים האמיתיים של מאגרי הגז הגדולים במזרח הים התיכון - הרבה מתחת לתפיסת המחיר של המשקיעים בבורסה.

מדלק קידוחים ואבנר נמסר: "המספרים שמצוינים בכתבה ביחס להערכת השווי למאגר לווייתן רחוקים מהמציאות ואינם מתבססים על ניתוח מקצועי. הניסיון לגזור שווי של מאגרי גז לפי מתודולוגיה שכוללת רק את כמות הגז במאגרים, בלי התייחסות למשתנים כגון כמות ההפקה מהמאגר בפועל, עלות הפיתוח, היקף המכירות, משטר המס ועוד גורמים רבים, מעידה בעיקר על חוסר מקצועיות וחוסר הבנה של תעשיית הגז הבינלאומית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"