זאפ מתגלגלת מקרן לקרן, אך מה אפשר להוציא ממנה

עסקת זאפ חשובה מאוד לקרן החדשה של איפקס, כדי למשוך כסף נוסף לקרן, כך שהשווי של זאפ ואסטרטגיית האקזיט מעניינות אותה פחות בשלב הנוכחי

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

ב-2004 רכשה מרקסטון את דפי זהב תמורת 55 מיליון דולר. ב-2007 רכשה קרן בבקוק אנד בראון את דפי זהב תמורת 123 מיליון דולר, וב-2015 רכשה קרן של איפקס שמנהלת זהבית כהן את זאפ גרופ, הגלגול האינטרנטי של דפי זהב, תמורת כ-35 מיליון דולר.

הנכס החבוט הזה עבר מקרן פרייבט אקוויטי אחת לשנייה, ובדרך עבר תהליך שינוי אסטרטגי ארוך וקשה שכלל הסדר חוב ובנייה מחודשת של ההון העצמי, צמצום חד בעלויות תפעול, יציאה מתחום המדרכים המודפסים ויצירת הכנסות חדשות בתחום הדיגיטל באמצעות צמיחה אורגנית ורכישות רבות. בתום תהליך ארגון מחדש כל כך ארוך ואגרסיבי, קשה להאמין שעוד נשאר בזאפ הרבה "כסף על השולחן", כפי שמכנים זאת בתעשיית הפרייבט אקוויטי.

קרנות ההשקעה הפרטית פועלות עם ספר הדרכה קבוע וידוע מראש. הן מעדיפות לרכוש חברות עם תזרים חזק, ועדיף גם מאזן שניתן למנף ולהוציא ממנו רווחים צבורים כדיווידנד. הראייה של הקרנות היא קצרת טווח - נקנה בזול, נייעל באגרסיביות, נמזג פעילויות, נוציא כמה שיותר מזומנים החוצה, ונעשה מתיחת פנים יפה כדי שנוכל למכור את החברה ביוקר.

זהבית כהןצילום: עופר וקנין

אופק התכנון של הקרנות הוא כחמש שנים והוא מתבסס כבר מרגע הרכישה על פוטנציאל האקזיט. בספר ההדרכה של הפרייבט אקוויטי יש שני קונים פוטנציאליים המסוגלים לקלוט את הסחורה: הראשון הוא הציבור והשני הוא רוכש אסטרטגי. בשני המקרים מדובר ברוכשים שלכאורה מוכנים לשלם הרבה.

מאחר שזאפ אינה חברה מאוד תזרימית והיא עדיין נושאת על גבה חוב לא קטן, לא סביר שהיא תצליח לממן את הרכישה של איפקס באמצעות דיווידנדים או הפחתת הון. כפי הנראה, איפקס בונה על אקזיט. אם תרצה להנפיק את החברה, כנראה שתיאלץ להסתפק בבורסה הישראלית, שכן היה קשה לשווק למשקיעים זרים חברה שכל פעילותה היא בשוק המקומי. אך הבורסה המקומית די חסומה בפני חברות מסוג זה. המשקיעים המקומיים שנכוו בתפוז ולא ידעו כיצד לעכל את וואלה, לא ימהרו לרכוש את זאפ במחיר גבוה. בהנחה כי איפקס תתקשה לצקת לחברה חלום צמיחה חדש, לא סביר שתצליח להנפיק אותה במצבה הנוכחי.

גם נתיב האקזיט השני, כלומר מכירה לגורם אסטרטגי, לא נראה סביר במיוחד. איפקס ראתה כיצד יד2 נמכרה לפני שנה לאקסל שפרינגר תמורת 806 מיליון שקל, וגם היא מייחלת לעצמה אקזיט שכזה. אך אין הרבה גופים זרים המסוגלים ורוצים לשלם מחיר גבוה עבור חברה הפועלת בשוק קטן כמו ישראל.

מרבית חברות ה-Yellow Pages בעולם לא נמצאות במצב פיננסי איתן, בשל התכווצות השוק של המדריכים המודפסים. גופים אסטרטגיים מקומיים יש לא מעט, בהם ידיעות אחרונות, קבוצת הארץ ומעריב, אך אף אחד מהם אינו מחזיק ביכולות פיננסיות לבצע רכישה בסדר גודל שכזה. כל אסטרטגיית האקזיט של איפקס מבוססת על האפשרות שיגיע ענק זר וירכוש ממנה בבוא היום את זאפ במחיר גבוה - אפשרות בעלת סבירות נמוכה יחסית.

אם כן, מדוע איפקס רוכשת את זאפ? אין זה סוד שכסף רב זורם בימים אלה מהמוסדיים המקומיים לקרנות הפרטיות. בסביבה שבה הריבית היא אפסית ומספר ההשקעות הטובות הולך ומצטמצם, השווי של חברות המיועדות לרכישה עולה במהירות. איפקס צריכה לבצע עסקות כדי לגייס הון נוסף לקרן, וכך להגדיל את דמי הניהול שנגזרים מהיקף הקרן.

עסקת זאפ חשובה מאוד לקרן החדשה של איפקס, כדי למשוך כסף נוסף לקרן, כך שהשווי של זאפ ואסטרטגיית האקזיט מעניינות אותה פחות בשלב הנוכחי. העיקר שיש עסקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"