עסקה שנייה לקרן החדשה של זהבית כהן: רכשה את זאפ תמורת 145 מיליון שקל

הקרן AMI רכשה באחרונה את חברת ההסעדה שולץ. ההצעה של איפקס גברה על הצעת פריימדיה הדרום אפריקאית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקרן החדשה AMI, שהקימה זהבית כהן, מנכ"לית איפקס ישראל, רכשה בסוף השבוע החולף את הבעלות על חברת זאפ גרופ (לשעבר דפי זהב). זאת לאחר שהצעתה בסכום של 145 מיליון שקל גברה על הצעה של תאגיד המדיה הדרום אפריקאי פריימדיה (Primedia), הנמצאת בבעלות אנשי עסקים יהודים ויליאם קירש ובנו איזי, שהציעה 140 מיליון שקל עבור זאפ.

את הליך המכירה מטעם זאפ, שנמשך יותר משנה, ניהלו בעלי המניות שלה (לשעבר נושי החברה), שיוצגו בידי יוני טל ועמיחי בומבך ממנורה מבטחים וקובי שלום מכלל (כנ"ף).

עבור AMI, המתמקדת בהשקעה בחברות ישראליות מסדר גודל בינוני, מדובר בהשקעה שנייה, אחרי שלאחרונה רכשה את השליטה בחברת ההסעדה המשפחתית שולץ. עסקה זו גם מתבצעת כחודשיים אחרי שכהן הובילה את איפקס לאחת העסקות המוצלחות של הקרן למכירת השליטה בתנובה לברייטפוד הסינית לפי שווי של כ–8.6 מיליארד שקל. העסקה הניבה לאיפקס רווח פטור ממס של כמיליארד דולר.

צילום: דודו בכר

AMI סגרה באחרונה גיוס ראשון של כ–260 מיליון דולר, ובימים אלה פועלת להגדלת הגיוס, שעשוי לגדול בעוד כמה מאות מיליוני דולרים. משקיעים ישראליים בולטים בקרן החדשה הם לאומי פרטנרס וקופת התגמולים של עובדי לאומי, פועלים שוקי הון, דיסקונט שוקי הון, שהשקיעו כמה עשרות מיליוני דולרים כל אחד; וכן עמיתים קרנות הפנסיה הוותיקות וקרן הפנסיה של עובדי חברת החשמל.

נוסף על כך, בקרן השקיעו משקיעים מוסדיים מארה"ב, אוסטרליה וסינגפור. השותפים של איפקס העולמית (בהם כהן) השקיעו בקרן החדשה כ–40 מיליון דולר, ואיפקס עצמה תשקיע עשרות מיליוני דולרים נוספים. ב–2014 בחנה כהן עבור AMI השקעות בחברות כמו טמבור, ניו־פארם, פוקס, יד2 וזאפ, ובימים אלה גם בחנה את האפשרות להשתתף במכרז לרכישת תעש.

זאפ (לשעבר דפי זהב) כוללת 20 אתרים, ובהם אתר השוואת המחירים הגדול בישראל. זאפ נרכשה ב–2004 בידי קרן מרקסטון לפי שווי של כ–110 מיליון דולר, וב–2007 נמכרה תמורת 125 מיליון דולר לקרן האוסטרלית בבקוק אנד בראון, שב–2008 נקלעה למצוקת נזילות. זאפ נקלעה ב–2009 למצוקת נזילות, ולא יכלה לעמוד בהתחייבויות של כ–350 מיליון שקל לבעלי האג"ח ושל 160 מיליון שקל לבנק הפועלים, והשליטה בה הועברה ב–2010 לידי נושיה.

בתחילת השנה עזב ניר למפרט את תפקיד המנכ"ל עזב אחרי תשע שנים, ועבר לנהל את ח.מר שבשליטת קרן פימי. את זאפ מנהלת סיגל שרוני. החברה הציגה ב–2014 שיפור בתוצאותיה עם רווח נקי של כ–14 מיליון שקל, עלייה של כ–5% בהכנסות לכ–200 מיליון שקל, וצמיחה של 17% ב–EBITDA (רווח תפעולי תזרימי בניכוי הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) ל–46.5 מיליון שקל.

את נציגות בעלי המניות בזאפ ייצגו עוה"ד יעקב שטיינמץ', ליבנת עין־שי וליאב ישראל ממשרד שטיינמץ', הרינג, גורמן ושות'. את איפקס ייצגו עוה"ד אודי סול, אילנית לנדסמן יוגב וחן מויאל מהרצוג פוקס נאמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"