רווחי בזן מעלים חיוך אצל נושי פטרוכימיים

פטרוכימיים חייבת לנושיה כ-2 מיליארד שקל, וטרם חתמה עמם על הסדר החוב ■ בינתיים הזמן עבד לטובת הנושים: מניית בזן זינקה ב–53% בשנה, ושווי חבילת המניות של פטרוכימיים טיפס ל-1.4 מיליארד שקל

בעקבות התוצאות החזקות שהציגה ברבעון הראשון של 2015, שבו רשמה רווח שיא רבעוני של 126 מיליון דולר, המשיכה מניית בזן (בתי זיקוק לנפט חיפה) לעלות גם אתמול בכ–0.5% כשהיא משלימה קפיצה של כ–53% ב–12 החודשים האחרונים — לשווי שוק של כ–4.7 מיליארד שקל.

בעקבות השיפור בתוצאות התפעוליות, וביחסי כיסוי החוב, העלתה אתמול חברת הדירוג מעלות S&P את הדירוג של בזן לרמה של BBB פלוס עם תחזית יציבה. זאת, לקראת הנפקה של שתי סדרות אג"ח חדשות, בהיקף של עד 500 מיליון שקל, שאותה תוביל לקראת סוף החודש לאומי פרטנרס חתמים.

השיפור בביצועיים התפעוליים, וזינוק במניית בזן, מהווה חדשות חיוביות לבעלי המניות של החברה: החברה לישראל (37.08%) והמפעלים הפטרוכימיים (29.48%) שבשליטת דיויד ועדי פדרמן, אלכס פסל ויעקב גוטנשטיין. במקרה של פטרוכימיים, הנהנים העיקריים הם נושי החברה שהיא חייבת להם כ–2 מיליארד שקל, והביטחונות היחידים שבידיהם הם מניות של בזן (בחלק מסדרות האג"ח).

צילום: ירון קמינסקי

המגעים לגיבוש הסדר חוב בפטרוכימיים נמשכים כבר קרוב לשנתיים. כעת נותר רק האישור של משרד הביטחון, רשות החברות ועוד כמה גורמים רגולטוריים כדי להשלים את ההסדר שבו מועדי החזרי הקרן של כל הנושים נדחו ממועד פירעון סופי ב–2017 למועד פירעון סופי ב–2023. זאת, בתמורה לחיזוק ביטחונות והשתתפות בעלי השליטה (שימשיכו לשלוט) במימון הפעילות השוטפת של החברה בהיקף של עד 20 מיליון שקל. נציגות מחזיקי האג"ח מורכבת מנציגים של כלל, מנורה, מיטב דש והיועצת הכלכלית שלהם חברת MNS המנוהלת על ידי שרון זאורבך.

במקרה של פטרוכימיים, בדיעבד נראה היום שהזמן פעל לטובת הנושים, שכן שיעור הריקוברי (החזר החוב) שלהם הלך וגדל עם הזינוק במניית בזן. החוב הכולל של פטרוכימיים מוערך ב–2 מיליארד שקל, והוא מתפלג באופן הבא: החוב לסדרות הלא מובטחות במניות בזן: א' (כ–66 מיליון שקל), ה' (כ–186 מיליון שקל), ו' (כ–336 מיליון שקל) מוערך בכ–590 מיליון שקל. בעוד שהחוב לסדרות המובטחות (או לפחות חלקית) — ב' (645 מיליון שקל), ג' (285 מיליון שקל), ד' (91 מיליון שקל) — מוערך במיליארד שקל. כמו כן פטרוכימיים חייבת כ–290 מיליון שקל לבנק הפועלים, וכ–130 מיליון שקל לקרן המנוף בראשית.

מניית פטרוכימיים נסחרת לפי שווי שוק של כ–13 מיליון שקל, שכן גם אחרי עליות במניית בזן, שווי מניות פטרוכימיים בבזן הוא כ-1.4 מיליארד שקל, כלומר מדובר בכיסוי של כ–71% מהחוב.

במסגרת ההסדר, הסדרות הלא מובטחות יאוחדו לסדרה אחת שתיקרא סדרה 1 ותקבל 93 מיליון מניות בזן בשווי שוק של כ–137 מיליון שקל, כלומר כיסוי של כ–25% מהחוב. זאת, בזמן שאיגרות חוב אלה נסחרות כיום בשוק במחירים של סביב 25–30 אגורות לאיגרת. זאת, לאחר עלייה של יותר מ–50% בשנה האחרונה. אג"ח ב' ו–ג' של פטרוכימיים עלו מתחילת השנה בכ–50%, והן נסחרות כיום במחירים של 65–72 אגורות לאיגרת, וכדי שמחזיקיה יראו את מלוא החוב חזרה, מניית בזן צריכה להגיע לכ–2.1 שקלים. מניות המשועבדות של בזן למחזיקי אג"ח ד', הפועלים ובראשית מבטיחות את החזר מלוא החוב כלפיהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"