בסוף עוד ימצאו נפט בתחנה המרכזית

נצבא שבשליטת קובי מימון זכתה במכרז על התחנה המרכזית החדשה, בזכות הצעה של 320 מיליון שקל, שהגישה חברה בת שלה לרכישתה ■ רק חסר עכשיו שמימון יקדח באדמת התחנה המרכזית החדשה וימצא בה נפט, אלא שבמקרה הזה ה"נפט" של התחנה נמצא בבניין עיריית תל אביב

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי עמית
חגי עמית

לקובי מימון יש הרגל לפעול בדרכים מפותלות בשוק ההון. דוגמה לכך היא הדרך שבה הוא ביצע את הזינוק העסקי שלו והשתלט על כמה מחברות האנרגיה הגדולות בישראל, המחזיקות כיום בבעלות על חלק ממאגר תמר. נגד מימון נטען כי במועד שבו רכש את השליטה בחברות אלה, לפני 20 שנה הוא היה גם בעל השליטה בפועל בחברת קווי אשראי, שמכרה לו את האחזקות בחברות האנרגיה האלה. הנושים של קווי אשראי טענו שהוא דאג לכך שהאחזקות בחברות אלה יעברו לבעלותו במקום לידיהם. התביעה הסתיימה בפשרה ב-2013.

באחרונה סיפק מימון חומר לעוד פרק בספר קורותיו בשוק ההון. נצבא שבשליטתו זכתה במכרז על התחנה המרכזית החדשה, בזכות הצעה של 320 מיליון שקל, שהגישה חברה בת שלה לרכישתה.

ספק אם מישהו היה צריך להיות מופתע מזהות הזוכה במכרז, שהרי נצבא היא זו שהחזיקה בתחנה עד לפני כארבע שנים - דרך חברה בת אחרת. בסוף 2011 נקלעה התחנה לקשיים בגלל תביעות של בעלי חנויות בה. לבד מבעלי החנויות, נצבא היתה חייבת כספים גם לבנק דיסקונט ולבעלי האג"ח מהציבור, כך שסך התביעות מולן התמודדה היה 1.3 מיליארד שקל. הדירקטוריון של התחנה החליט לבקש הקפאת הליכים, ובית המשפט מינה את רואי החשבון חיים קמיל ממשרדו של שלמה נס ואת עליזה שרון לנאמני החברה.

קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

לקח לנאמנים כשנה כדי להבין מי הגוף הכי נחוש במשק הישראלי לרכוש את התחנה. בתחילת 2013 כבר ביקשו הנאמנים שהחברה תימכר לחברה בת של נצבא ב-220 מיליון שקל, כאשר כמעט כל הסכום היה אמור להיות מועבר בראש ובראשונה לכיסוי החוב לנושה המובטח של התחנה, שהוא, ניחשתם נכון, נצבא עצמה.

נצבא הפכה לנושה מובטח לאחר שניצלה את הקפאת ההליכים כדי להשקיע 190 מיליון שקל ברכישת החוב של התחנה לדיסקונט, בהנחה, ובפדיון מוקדם של האג"ח שלה לציבור. ואולם יתר הנושים של התחנה המרכזית התנגדו לעסקה הזו, וטענו שנצבא מציגה באופן מכוון את תוצאותיה הכספיות של התחנה, ואת שווי נכסיה באופן שלילי, כדי להפחית את ערכה. בשלב זה מונה בהוראת בית המשפט נאמן אג"ח שלישי לנצבא - עורך הדין יוסי בנקל. בנקל הביא לכך שבסופו של דבר הסתיים התהליך ביום חמישי האחרון, בתוצאות הרבה יותר טובות לנושים, שזכו לגלות שנצבא מוכנה לשלם גם 100 מיליון שקל יותר מהצעתה המקורית, ובמקביל כבר אינה נושה מובטח כמו שהיתה אמורה להיות בסיבוב הקודם.

הזכייה במכרז לא חוסכת מנצבא את הצורך להגיע להסדר עם הנושים, ובעלי מניות המיעוט בתחנה - אגד ודן - מערערים על ההחלטה. ספק אם צריך להזיל דמעות על קובי מימון ונצבא. בשורה התחתונה, ממצב שבו הוא היה בעל מניות העומד על סף איבוד השליטה בחברה, תהליך הקפאת ההליכים יביא את מימון כנראה למצב שבו הוא הרוכש של החברה, אך יקבל אותה בלי משקולת החובות - ובלי בעלי מניות המיעוט שהחזיקו יחד איתו בתחנה.

אם היינו רוצים לעשות אנלוגיה לפרשת קווי אשראי, היינו אומרים שרק חסר עכשיו שמימון יקדח באדמת התחנה המרכזית החדשה וימצא בה נפט. אלא שבמקרה הזה ה"נפט" של התחנה נמצא בבניין עיריית תל אביב רחוב אבן גבירול. גורל ההשקעה של מימון תלוי כיום בתוכנית המתאר המקומית שעיריית תל אביב מקדמת עבור המתחם. תוכנית שעשויה להסביר מדוע מימון טרח לעבור את המסע המשפטי הארוך סביב התחנה המרכזית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר