ויגודמן עונה ליו"ר מיילן: "שים את האינטרסים של בעלי המניות בעדיפות ראשונה"

מנכ"ל טבע רומז בתשובתו למכתבו הבוטה של יו"ר מיילן, ועוקץ אותו על הנכונות לשלם מחיר גבוה עבור פריגו, שעות לאחר דחיית הצעת הרכש השלישית

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת טבע המתינה יומיים לפני שהגיבה למכתבו הבוטה והמעליב של רוברט קורי, יו"ר חברת מיילן, שבו הסביר בפרוטרוט מדוע מיילן אינה מעוניינת במיזוג עם טבע, ומדוע בעלי מניותיה של מיילן צריכים להיזהר מפני קבלת סחורה מפוקפקת כמו מניות טבע בתמורה למניות האיכותיות שבידיהם. העיתוי שנבחר לתגובה כנראה אינו מקרי, כמה שעות לאחר שהצעת הרכש השלישית של חברת מיילן למניות פריגו נדחתה, כמעט כלאחר יד.

ארז ויגודמן, מנכ"ל חברת טבע, שומר במכתבו לקורי על נימה קונסטרוקטיבית יותר, אבל לא נמנע מלרמוז לקורי שתגובתו להצעת הרכש של טבע אינה מתיישבת עם חובת הנאמנות לבעלי המניות של מיילן, עליה הוא מצווה, ושטבע היא חברה גדולה בהולנד שמעסיקה עובדים רבים, בעוד שמיילן בסך הכל מצאה מקלט תאגידי במדינה זו כדי לטמון גלולת רעל להצעות רכש מסוגה של ההצעה שקיבלה מטבע.

מנכ"ל טבע רומז לקורי על הדיאלוג המתנהל מאחורי גבו עם בעלי מניותיה של מיילן ועל העובדה שלא כולם שותפים לדעותיו הנחרצות כנגד המיזוג. ויגודמן עוקץ את קורי על נכונותו לדלל את בעלי המניות של מיילן באמצעות הקצאה נדיבה של מניות לבעלי מניותיה של פריגו, שנסחרת על פי מכפיל רווח גבוה משמעותית מהמכפיל לפיו נסחרת טבע. את קבלת מניותיה כמטבע עבור מניות מיילן הוא דוחה בשאט נפט. ויגודמן מביע בפתח מכתבו את אכזבתו מהטון התוקפני והמכפיש של קורי שעומד בסתירה לאווירה החיובית שאיפיינה את המפגש הישיר ביניהם בניו יורק ביום שישי שעבר ואת התכתובת שהתפתחה מאוחר יותר, אותה לא הזכיר קורי במכתבו.

"אני לגמרי מסכים איתך שהיה עדיף בהרבה לו היינו מנהלים דיון פרטי", כותב ויגודמן לקורי, "עם זאת לא הותרת לנו ברירה מלבד להפוך את הצעתנו לפומבית וזאת בעקבות דחייתך המוקדמת והציבורית את הצעתנו הפוטנציאלית לפני שהייתה לנו ההזדמנות להציע אותה.קשה לראות כיצד הדחייה המוקדמת שלך, הודעתך על ההצעה לפריגו עוד לפני שהדירקטוריון שלך אפילו הגיב להצעת טבע והטון של מכתבך עולים בקנה אחד עם מילוי האחריות שלך תחת כל מסגרת חוקית או עסקית".

ארז ויגודמןצילום: מוטי קמחי

"עסקה מאותגרת פיננסית"

ויגודמן משיב לקורי בשאלת התמחור הנמוך מדי כביכול שמשקפת הצעת הרכש של טבע למיילן. לדבריו, המחיר מגלם ערך חברה של 43 מיליארד דולר עבור מיילן, כלומר פרמיה של 48% ביחס למחיר המניה הבלתי מושפע של מיילן בטרם החלו השמועות על עסקה בין טבע לבין מיילן.

"נקודת מבט זו על מחיר המניה הבלתי מושפע שלכם משותפת גם לפריגו, חברה עם נקודת מבט עצמאית ובעלת חשיבות להערכת ערכה של מיילן", כותב ויגודמן ומוסיף: "ראוי לציין את נכונותך למסור חלקים משמעותיים בהונה של מיילן לבעלי המניות של פריגו, בהנחה משמעותית בהשוואה לפרמיה המוצעת על ידינו שלא לומר דבר על מחיר המינימום המוצע על ידך כתנאי להתקשרות עמנו. הצעתך המשופרת לפריגו לוקחת אף ערך כלכלי גדול יותר מבעלי מניותיך בכדי להשיג עסקה שכבר כעת היא מאותגרת פיננסית ומבחינות אחרות".

לדברי ויגודמן, על פי הערכות מקובלות בוול סטריט, מחירי השוק ומגוון של שיטות הערכת שווי מקובלות, הצעת טבע לרכוש את הבעלות במיילן תמורת 82 דולר למניה היא אטרקטיבית במיוחד עבור בעלי מניותיה של מיילן בהווה ובעתיד, וסותרת את התיאורה של קורי לפיה ההצעה משמידת ערך וצמיחה: "קיים קונצנזוס לפיו איחוד בין טבע למיילן יאפשר לבעלי המניות של שתי החברות לחלוק את הערך המשמעותי שייווצר כתוצאה מהסינרגיות המשמעותיות וההתאמה האסטרטגית הגלומה בעסקה".

ויגודמן מפנה את קורי לאחריותו המשפטית ולאחריותם המשפטית של שאר הדירקטורים לבעלי המניות, כולל הסיכון המשפטי שהם לוקחים על עצמם כשהוא קובע :"דחייה על הסף של הצעתנו המעניקה לבעלי המניות של מיילן פרמיה כה משמעותית אינה עולה בקנה אחד עם האחריות והמחויבות של הדירקטוריון של מיילן לבעלי המניות האחרים".

ויגודמן הודף את טענותיו של קורי בדבר הקשיים הרגולטוריים לאישור המיזוג ומציין שטבע בטוחה שניתן להשלימה עד סוף 2015 , נוכח ניסיונה הרב בקבלת אישורים אלו בעסקות קודמות כמו רכישת איווקס, באר וספלון.

ויגודמן דוחה את טענתו של קורי בנוגע לחפיפה הרבה הקיימת כביכול בין מוצרי החברות ומדגיש: "ישנן מעט מאוד תרופות שמסווגות על ידי ה FDA כ"תרופות שנמצאות במחסור במלאי", וככל שיש חפיפה בין התרופות של טבע ומיילן הוא אינו צופה קשיים רגולטורים בהתחשב בהבדלים במינונים השונים של התרופות הנמכרות על ידי כל אחת מהחברות ובמספר המוכרים הקיים בשוק מלבד שתי החברות. ויגודמן מתייחס להערותיו של קורי במכתבו לטבע שבו הדגיש את חוסר ההתאמה התרבותית והאסטרטגית של טבע ומיילן, סעיף שכלל דברי לעג וביקורת חסרת תקדים בנסיבות דומות.

ויגודמן מביע את תמיהתו על דברי קורי ביחס לחוסר התאמה תרבותית ואסטרטגית ומזכיר שלטבע היסטוריה של 100 שנה ויותר של מובילות בתעשיית התרופות הגנריות."טבע לא פחות מאשר יצרה את השוק הגנרי בארה"ב והביאה את אותו המודל לשווקים אחרים ובכך היטיבה עם מטופלים ומערכות בריאות ברחבי העולם" ויגודמן אינו רק מתרפק על עברה המפואר של טבע אלא מדבר באריכות על העתיד הורוד המצפה לטבע ולבעלי מניותיה בניגוד גמור לקורי שתיאר את טבע כחברה בעלת אסטרטגיה מזגזגת ובעיות שאין לו ולשאר בעלי המניות במיילן כל רצון להשתתף בהן.

"כשמוניתי לתפקידי ב-2014 הבטחתי שהצעד הראשון בו ננקוט יהיה לחזק את מובילותינו הגלובלית בגנריקה תוך שיפור הרווחיות, הנעת צמיחה אורגנית ומימוש ההבטחה הגלומה בצבר מוצרי המקור שלנו. נחלנו בכך הצלחה כפי שעולה מהתוצאות החזקות שלנו ל-2014. תוצאות 2014 הציגו ביצועים חזקים בעסקי הגנריקה שלנו שמוביל את התעשייה עם צמיחה משמעותית ברווחיות והשקת מוצרים רבים שמספקים הכנסות של מיליארד דולר בהכנסות נטו מצרפיות ואנו צופים לתוצאות חזקות אף יותר ב-2015, כותב ויגודמן.

מנכ"ל טבע מתייחס להערותיו המעליבות בנוגע לתלות המוחלטת של טבע בתרופה אחת שעומדת בפני אבדן ההגנה הפטנטית עליה, קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה, ומציין שצבר התרופות המקוריות של החברה כולל 18 מוצרים שצפויים להניב הכנסות של 4.5 מיליארד דולר עד 2019, בשקלול הסיכון הגלום באי אישורן.

ויגודמן מזכיר את רכישת חברת לבריס שמתמחה בפיתוח תרופות נגד מיגרנה ואת רכישת חברת אוספקס שמתמחה בפיתוח תרופות מקוריות למערכת העצבים המרכזית ובעיקר למחלת הנטינגטון ב-2015, וכן את הצלחה של טבע להעביר לגרסה החדשה של קופקסון 67% מהמטופלים בתרופה.

"באמצעות השילוב בין תחזית הצמיחה החזקה של עסק הגנריקה שלנו, תוכניות האופטימיזציה בעלויות וצבר מוצרי המקור שלנו, תייצר טבע צמיחה משמעותית שתנטרל את הירידה הצפויה של אחדות מתרופות המקור שלנו", מציין ויגודמן.

מנכ"ל טבע מציין שהאיחוד המוצע בין טבע למיילן חברה מובילה בתעשייה שממוצבת היטב לעצב מחדש את הזירה הגנרית וליצור מודל עסקי ייחודי ומבודל. מהות העסקה אינה גודל לשם גודל בלבד אלא בהתאמה האסטרטגית והפיננסית חסרת התקדים של שתי החברות למען כל בעלי העניין", כותב ויגודמן, ומוסיף שהיצע המוצרים של שתי החברות , הטכנולוגיות של ייצור גנריקה מורכבת והשיווק שלהן משלימים זה את זה. "יחד נהפוך ליעילים יותר באופן שיאפשר לנו לייצר ערך משמעותי לחדור לשווקים חדשים ולפתח יכולות חדשות".

"טבע חזקה מאי פעם"

ויגודמן אינו מתחמק מהעיסוק המפורט של קורי במשבר הניהולי של טבע ובבעיות הממשל התאגידי שנחשפו בחברה בשנים 2013-2014, כולל פיטוריו המזורזים של ד"ר ג'רמי לוין לאחר 18 חודשי כהונה בלבד.

"לנו ,כמו לכל חברה, כולל החברה שלך, היו אירועים מאתגרים שהגיעו לכותרות העיתונים בעבר. צוות ההנהגה הנוכחי התמודד עם אתגרים אלו בהצלחה ושינה את טבע כך שהיא כיום חזקה יותר מאי פעם. מי מאתנו שמחזר אירועים מימים עברו הנוגעים לארגונים או אנשים, לא עושה צדק עם מאמצינו המשותפים לשפר את המוניטין של התעשייה הגנרית ואת המוצרים האיכותיים שלה, כמו גם עם האינטרסים של החברות שלנו בזמן שאנו בוחנים את ההזדמנות הנוכחית". לדבריו, טבע הוכיחה שהיא קשובה מאוד לדעותיהם של בעלי מניותיה בנושאי אסטרטגיה עסקית וממשל תאגידי וביצעה שינויים החלטיים ומיהירים בהרכב ובהתנהלות של הדירקטוריון.

ויגודמן מרגיע את חששותיו של קורי בנוגע ליכולתו לייצר ערך לבעלי מניותיה של מיילן ומציין כי מאז מינויו לתפקיד בינואר 2014 ועד ל-10 במארס 2015, כאשר החלו השמועות על עסקה בין טבע למיילן הניבה טבע למשקיעיה תשואה כוללת של 41% שעלתה משמעותית על מדד S&P 500 ועל מדד הפרמה שעמד על 24%.

"אנו מחויבים לחלוטין למימוש עסקה זו ואנו מאמינים שהדרך הטובה ביותר להתקדם בבחינת עסקה זו היא באמצעות דיאלוג קונסטרוקטיבי ובתום לב בין הצוותים שלנו. אני מעודד אותך לשים את האינטרסים של בעלי העניין שלך בעדיפות הראשונה לכדי ניהול מו"מ פורה איתנו.

"כפי שאמרתי לך בפגישתנו ביום שישי אנו מוכנים להציג בפני הדירקטוריון שלך סקירה אודות טבע ולענות על כל שאלה שיציג דירקטוריון מיילן", כותב ויגודמן ומוסיף: "אנו בהחלט מקווים שדירקטוריון מיילן יבחר לדון באופן קונסטרוקטיבי איתנו בהקדם האפשרי כדי להגיע להסכם על איחוד שיספק הזדמנות חסרת תקדים ליצור ערך ויתרונות נוספים לבעלי המניות, הלקוחות, המטופלים והעובדים של שתי החברות. זהו מסר שאנו שומעים מיותר ויותר בעלי מניות של טבע ומיילן", חותם ויגודמן את מכתבו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה