"שטח אטרקטיבי לקידוח נפט במיקום סודי"

חודש לאחר שהודיעה על כישלון רביעי בתחום קידוחי הגז - מודיעין מתחילה מחדש: השותפות וחברה פרטית של צחי סולטן, מיד צח, העבירו למשרד האנרגיה בקשה לרישיון חיפושים "לא באזור ים המלח"

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

שותפות החיפושים מודיעין אנרגיה, שבשליטת קבוצת אי.די.בי וצחי סולטן, כשלה עד כה בניסיונותיה למצוא גז או נפט בעומק הים. רצף הכישלונות אמנם הולם את אופי הפעילות העסקית של החברה, אך בוודאי שלא הסב נחת למנהליה, סולטן (יו"ר) ורון מאור (מנכ"ל), בנה של גליה מאור, לשעבר מנכ"לית בנק לאומי. למרות הכישלונות, השותפות הודיעה ביום שלישי כי בכוונתה להגיש בקשה לרישיון יבשתי לחיפושי נפט וגז, יחד עם חברה פרטית של סולטן.

"איתרנו שטח קרקעי שמאוד אטרקטיבי לקידוח נפט, ולכן החלטנו להעביר בקשה למדינה", הסביר סולטן. "המיקום המדויק של האזור עדיין סודי מבחינתנו, כך שעד שלא נקבל את האישור לא נוכל לפרסם אותו. לא מדובר באזור ים המלח". כיום מתבצעים קידוחים יבשתיים, בין היתר באזור מדבר יהודה (גוליבר אנרגיה), אזור ראש העין (גבעות עולם) ורמת הגולן (חברות פרטיות).

"במודיעין יש מצבור ידע גדול שנאסף בידי הגיאולוג גדעון ברעם. חלק מהידע הגיע מהקידוחים הימיים וחלק מקידוחים ביבשה. אנחנו מעריכים שאיתרנו אזור שיש בו מלכודת נפט, שקשורה למעבר הנפט מהים ליבשה. בקופת מודיעין יש 4–5 מיליון דולר, כך שקידוח יבשתי הולם את יכולות השותפות", אמר סולטן. עלות של קידוח יבשתי נאמדת 
ב–4–10 מיליון דולר.

צחי סולטןצילום: מוטי מילרוד

האם המשקיעים צריכים לצפות להנפקה של יחידות השתתפות למימון הקידוח?

סולטן: "אני עדיין לא יודע להגיד. זה תלוי בעלות הסופית. ייתכן שכן וייתכן שלא. אבל לפני שנדע לתכנן את התקציב, אנחנו צריכים לקבל את הרישיון. זה תהליך שעשוי לארוך כמה חודשים טובים, וגם לאחר ביצוע הקידוח – צריך לקבל היתרים מוועדות התכנון והבנייה, כך שכל התהליך ייקח עוד הרבה זמן".

לפי הדיווח לבורסה, האחזקה בשטח הרישיון תתחלק בין מודיעין אנרגיה (90%) ומיד צח (10%), חברה פרטית בבעלות סולטן. מודיעין מסרה כי תעמיד ערבות בנקאית של 100 אלף שקל, בהתאם להנחיית הממונה על תחום הגז והנפט במשרד האנרגיה. החיבור למיד צח נועד לענות על הדרישות הרגולטוריות לאיתנות פיננסית בכל הנוגע לקידוח יבשתי, שכוללות, בין היתר, הון עצמי מינימלי של 5 מיליון דולר ו–5 מיליון דולר במזומנים. כיום, מודיעין אינה עומדת בדרישות הרגולציה, ולכן נדרשה לצרף אליה גוף נוסף, שעשוי להיות מוחלף במידת הצורך.

כחלק מההסכם בין מודיעין לבין סולטן הוחלט כי עד לקבלת הרישיון לקידוח תישא מודיעין במלוא העלויות, כולל אלה של מיד צח. בנוסף, למודיעין ניתנה אופציה לשחרר את מיד צח מהשותפות, אם מודיעין תצליח לעמוד בדרישות האיתנות הפיננסית.

לבסוף, נקבע שגם אם במועד הקידוח למודיעין לא יהיוהמקורות להוכחת איתנות פיננסית, מודיעין תמשיך לשאת בעלויות הכוללות עד שלושה חודשים נוספים מתום הקידוח או עד מבחני ההפקה. התנאים כפופים לאישורם של בעלי מניות המיעוט.

לפני כחודש התבשרו המשקיעים על כישלון נוסף, הרביעי במספר, של מודיעין. זאת, לאחר שהתברר שכמות הגז במאגר שמשון, שבו מחזיקה מודיעין בכ–10% מהזכויות, נמוך מההערכות הראשוניות ואינו מצדיק פיתוח כלכלי.

הכישלון בשמשון הצטרף לכישלון בניסיון למצוא גז בקידוחי מירה ושרה (29%), שעלותם הסתכמה ב–160 מיליון דולר, ולאחר שמודיעין לא הצליחה להוציא לפועל קידוח ברישיון גבריאלה. למרות רצף הכישלונות, חברת הניהול של מודיעין (השותף הכללי) היתה זכאית לתשלומים שנקבעו מתוקף הסכם הניהול: 7.5% מסך ההשקעות שלה בפרויקטים (אחר כך הופחת השיעור ל–6%), בתוספת דמי ניהול חודשיים של 20 אלף דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?