הציבור מנצל את הריבית הנמוכה ומקבע את המשכנתאות בריביות קבועות לטווח ארוך

בחודש מארס האחרון נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 5.6 מיליארד שקל - זינוק של 27% לעומת חודש ממוצע ■ העלייה בהיקפי הפעילות נובעת מחזרתם של הרוכשים לשוק מאז שהובהר כי חוק מע"מ 0% יירד מסדר היום

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

הציבור נטל בחודש מארס משכנתאות מהבנקים בהיקף של כ-5.6 מיליארד שקל. מדובר בגידול של 27%, לעומת היקף הפעילות הממוצע ב-12 החודשים הקודמים.

מדובר בהיקף פעילות גבוה מאוד גם עבור שוק המשכנתאות הלוהט של השנים האחרונות. היקף הפעילות המוגבר מוסבר בעלייה בכמות העסקות בשוק הדיור מאז שהממשלה הקודמת התפזרה, והובהר כי יוזמת מע"מ 0% שיזם שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, לא תצא לפועל. הסבר נוסף הוא שרוכשי דירות שהיו בתהליך משכנתא הזדרזו לסיים את התהליך עד סוף מארס, זאת על מנת להימנע מסחבת בתהליך במהלך חג הפסח שחל בשבוע הראשון של אפריל.

בנוסף, בשלושת החודשים הראשונים של 2015 החל המבצע המשותף של משרד השיכון ובנק ישראל להעברת המשכנתאות של ציבור המוגדר כ"זכאי משרד השיכון" מהממשלה אל הבנקים. מדובר במהלך שנועד להוזיל את עלויות המשכנתא של ציבור הזכאים, זאת מאחר שאלה נטלו בעבר משכנתא בריבית של 4% צמוד מדד - תנאים שנחשבו בעבר למסובסדים - ואילו כיום לנוכח סביבת הריבית האפסית ניתן לקבל תנאים טובים יותר בבנקים המסחריים. בסך הכל ישנם כ-120 אלף זכאי משכנתא שנטלו מהמדינה הלוואות בסכום כולל של 18 מיליארד שקל.

צילום: עופר וקנין

מאז השקת המהלך בסוף 2014, מיחזר ציבור הזכאים בשלושת החודשים הראשונים של 2015 הלוואות בהיקף של 614 מיליון שקל. מתוכו 320 מיליון שקל בחודש מארס החולף. אולם גם בניטרול מיחזור ההלוואות מצד הזכאים, חודש מארס התאפיין בפעילות ערה - גידול של 21% לעומת חודש ממוצע ב-12 החודשים האחרונים.

נוסף על כך, לנוכח סביבת הריבית האפסית במשק, נרשם בחודש מארס זינוק בהיקף נטילת המשכנתאות בריבית קבועה. כלומר, ציבור נוטלי המשכנתאות מנצל את ההזדמנות של הריבית הנמוכה, כדי לקבע אותה לכל אורך חיי המשכנתא. כך נרשם שיעור שיא ולפיו 54% מהחוב שנלקח היה בריבית קבועה - זאת לעומת 42% לפני שנה. 32% מהחוב נלקח בריבית משתנה - השיעור המרבי המותר על פי הנחיות בנק ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט