"טורפי הנבלות" |

שלושה משקיעים פרטיים מציעים לרכוש אג"ח ישראלום ב"תספורת" של 20%-35%

ההצעות לרכישת האג"ח הינן לכ-8% מהחוב שבמחזור, בתמורה כוללת של כ-3 מיליון שקל ■ מקורב לאחת ההצעות: "רכישה של האג"ח במחירים הללו - מהלך מעניין ואטרקטיבי, המשקף את העלות שמוכן לשלם מי שזקוק לנזילות באופן מידי, בהשוואה למחזיק עם אורך נשימה"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

אופנת ההשקעה בניירות ערך של חברות במצוקה, כאלה שעברו הסדרי חוב, פשטו רגל או נמצאות בהליכי פירוק, ממשיכה לצבור תאוצה. במהלך הימים האחרונים שלושה משקיעים פרטיים - שמעון ריטבלט, אלי אקסלרוד ואודי פרומקין - פירסמו הצעת רכש למחזיקי האג"ח של ישראלום, חברת האחזקות המסובכת שבשליטת מתיו ברונפמן ושולם פישר. ההצעות לרכישת האג"ח הינן לכ-8% מהחוב שבמחזור, בתמורה כוללת של כ-3 מיליון שקל ובהנחה עמוקה של כ-20%-35%.

איגרות החוב של ישארלום (סדרה ו'), בערך נקוב של כ-45 מיליון שקל, יגיעו לפדיון מלא בספטמבר 2017. האיגרות נמחקו מהמסחר לפני כשנתיים, לאחר שישראלום גיבשה הסדר חוב עם מחזיקי האג"ח. במסגרת ההסדר התחייבו בעלי השליטה לערוב באופן אישי לתשלומי האג"ח של ישראלום עד לפירעונן המלא. מאחר שבעלי השליטה סרבו לפרסם הצהרת הון פומבית, בהתאם לבקשתה של רשות ני"ע, האג"ח נמחקו מהמסחר.

הצעות הרכש יאפשרו למחזיקים "להיפטר" מסחורה שברשותם, וזאת על רקע חוסר יכולתם לסחור באג"ח. המשקיע הראשון שפירסם הצעת רכש היה ריטבלט, שהציע לרכוש את החוב במחיר של 67 אג' לכל איגרת, כלומר ב"תספורת" של יותר מ-30% למחזיקי החוב. מאוחר יותר שני משקיעים נוספים פירסמו הצעות דומות אך במחיר גבוה יותר (81 אג' על ידי אקסלרוד, ו-82 אג' על ידי פרומקין), שהראשונה תקפה עד למחר (ב'), והאחרונה עד ליום ד' הקרוב.

מתיו ברונפמן ושולם פישרצילום: רמי שלוש

מקורב לאחת ההצעות הסביר כי התמחור למחזיקים נקבע על בסיס תחשיב כלכלי, ששיקלל את המידע הפומבי הקיים והערכות בנוגע ליכולת החזר החוב של בעלי השליטה. "נראה לנו שרכישה של האג"ח במחירים הללו היא מהלך מעניין ואטרקטיבי. ההבדל בין המחיר בהצעת הרכש לבין מחיר האג"ח בפועל משקף את העלות שמוכן לשלם מי שזקוק לנזילות באופן מידי, בהשוואה למחזיק עם אורך נשימה", הסביר המקורב.

השקעה בני"ע של חברות במצוקה היא אמנם דרך פחות סטנדרטית ליצירת רווחים בבורסה, אך לא פחות משתלמת. ההשקעה יכולה להתבצע באופן עצמאי (כמו במקרה של ההצעות בישראלום) או באמצעות קרנות מיוחדות (קרנות דיסטרס). משקיעים המבצעים השקעות בצורה זו מכונים בשפת השוק כ"טורפי נבלות". בין היתר, "טורפי הנבלות" פירסמו בחודשים האחרונים הצעות רכש לניירות הערך של סיביל ג'רמני, אייס דיפו, קמור, אולימפיה, מטיס ועוד.

אופנת הצעות הרכש החלה לצבור תאוצה באחרונה על רקע גל הסדרי החוב וחדלות הפירעון של חברות בורסאיות, שיצרו מצב שלא מעט ניירות ערך שאינם סחירים. "משקיעים מחפשים היום חברות מהסגנון הזה. העובדה שאין סחירות בניירות הערך או שהסחירות בהם נמוכה מאוד היא חיסרון מרכזי שהמשקיעים מנצלים", הסביר פעיל בתחום.

בשונה מהצעות רכש מטעם בעל השליטה, המקציבות כ-21 יום למחזיקים להיענות, הצעת רכש מטעם משקיע פרטי קצובה לימים ספורים. ההצעה מגיעה לציבור באמצעות יועצי הבנקים, שיוצרים קשר עם הלקוחות ושואלים אותם אם להיענות להצעה או לדחות אותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב