פרשנות |

הכירו את המחשב המדהים שהפסיד רק פעם אחת בבורסה - ב-1,485 ימי מסחר

איך תגיבו אם יציעו לכם להשקיע במחשב מהיר שמשקיע כסף בבורסות העולם ואינו מפסיד כמעט לעולם? ■ יש ארוחות חינם בבורסה - אך הן מוגשות רק לבודדים

איתן אבריאל
איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

חברת האלגו־טרייטדינג וירטו (VIRTU) הגישה תשקיף בפעם השנייה - ומציגה מכונה שהפסידה רק פעם אחת ב-1,485 ימי מסחר.

כל מי שקורא את העיתונות הכלכלית בוודאי נתקל לפחות פעם אחת בפתגם: "בשוק ההון - אין ארוחות חינם". כל בעל ניסיון יודע שאם מוצעת לכם עסקה שנראית טובה מדי מכדי להיות אמיתית - הרי שהיא כזו. אולי זהו משחק פירמידה שבו המשקיעים המוקדמים נהנים מהמשקיעים המאוחרים, עד שהכל יקרוס. אולי זו הונאה, ומישהו יברח, במוקדם או במאוחר, עם הכסף. או שאולי זו עסקה שיש שיש בה סיכון סמוי - שלא תמיד קל לזהות אותו - והיא עלולה להסתיים במפח נפש כלכלי.

אבל מה תאמרו אם יוצע לכם להשקיע במכונה אוטומטית, מחשב מהיר שמשקיע כסף בבורסות ובשווקים פיננסיים אחרים - ולעולם אינו מפסיד? טוב, לא בדיוק "לעולם", אך די קרוב. ב-1,485 ימי המסחר האחרונים (חמש השנים האחרונות), המחשב הזה הפסיד כסף רק פעם אחת, רק ביום מסחר אחד. בשאר הימים הוא הרוויח לפחות כמה מאות אלפי דולרים מדי יום, ובמקרים רבים אף הרוויח מיליוני דולרים. אין כאן הונאה, הנתונים נבדקו על ידי רואי חשבון ועורכי דין, ואפילו הוגשו לביקורת של רשות ניירות ערך של ארצות הברית. אז האם הפעם אתם מעוניינים לשמוע על העסקה?

וינסנט ויולה, מנכ"ל וירטוצילום: איי-פי

לא. אין זה פתיח לסיפור שיסתיים בסוף רע - לפחות לא עכשיו. יש באמת חברה שכזו: השם שלה הוא וירטו פיננשיאל, והפרטים המדויקים שלה נחשפו היום לאחר שהגישה טיוטת תשקיף לרשויות האמריקאיות - במטרה להשלים כבר בשבועיים הקרובים הנפקה ראשונה של מניותיה. כלומר, עוד כמה ימים יתאפשר לכל אזרח בעולם לקנות מניות של החברה הזו.

"מידע פנים" אלקטרוני

וירטו היא חברת אלגו-טריידינג, שמפעילה תשתיות ומחשבים מהירים מאוד שקונים ומוכרים ניירות ערך, מטבעות וחוזים עתידיים בשווקים הפיננסים בכל מהלך יממת המסחר, על בסיס אלגוריתמים שמתכנתי החברה כתבו. החברה מבצעת כמות עצומה של עסקות, לעיתים מאות אלפים ביום, ומתפקדת כ"עושה שוק". עבור הנכסים שמעניינים אותה, היא מציעה מחיר רכישה ומחיר מכירה. בסוף היום היא מוכרת את רוב הפוזיציות - וכך היא מרוויחה כסף.

והחברה הזו מרוויחה המון. על פי תשקיף החברה, הכנסות וירטו הסתכמו ב-723 מיליון דולר, ב-2014 - עלייה של 8% ביחס ל-2013. הרווח הנקי עמד על 190 מיליון דולר, דומה לרווח של 182 מיליון דולר בשנה הקודמת. על סמך הביצועים האלה, החברה, שמעסיקה 150 עובדים, מעמידה למכירה 17 מיליון מתוך 137 מיליון המניות הרשומות שלה, בטווח מחירים של 19-17 דולר. אם ההנפקה תושלם כמתוכנן בימים הקרובים, וירטו תגייס 300 מיליון דולר, והיא תעשה זאת לפי שווי של 2.6 מיליארד דולר.

המספרים הדהימו אתכם? כנראה שאתה לא עוקבים אחר ענף האלגו-טריידינג - כי זו לא הפעם הראשונה שוירטו מפרסמת תשקיף, ולא הפעם הראשונה שהמספרים שלהם נחשפים. וירטו ניסתה לבצע את אותה הנפקה לפני שנה, אלא שבדיוק אז התפרסם ספר בשם "Flash Boys" של הסופר מייקל לואיס - שכתב את "פוקר השקרנים", על עידן הנפקות האג"ח המגובות במשכנתאות, ולאחר מכן את הספר "מאניבול" על ענף הבייסבול, שהפך לסרט בכיכובו של השחקן בראד פיט. בספרו האחרון, לואיס האשים את חברות האלגו-טריידינג ביצירת סוג של "מידע פנים" אלקטרוני, באמצעות מהירות טכנולוגית שמאפשרת למחשבים של חברות מסוימות לקבל מידע ומחירים אלפיות שניה לפני שיגיעו לשאר השוק - וכך להרוויח.

הנושא הפך אז לשיחת היום, וגם הרשויות החלו לחקור את הענף, וחברת וירטו - למרות התוצאות המדהימות שלה - ביטלה את ההנפקה. חלפה שנה, הדיון נרגע, הרשויות לא נקטו בשום מהלך נגד חברות האלגו-טריידינג - וכך וירטו חוזרת לשוק, הפעם בגיבוי חיתום של בנק ההשקעות המתוחכם מכולם - גולדמן סאקס.

הפרטים בתשקיף מרתקים. וירטו פועלת ב-225 בורסות ב-35 מדינות. מחשבי החברה מבצעים יותר מ-5 מיליון עסקות בשנה. וירטו פועלת (עושה שוק) ב-11 אלף סוגים של ניירות ערך. המייסד והמנכ"ל הוא וינסנט ויולה, בן 59, כיום מספר 1,118 ברשימת המיליארדרים הגלובלית של מגזין "פורבס", עם שווי של 1.7 מיליארד דולר - אבל בקורות החיים שלו אין זכר ללימודי מחשבים. ויולה התמחה דווקא בלימודי משפטים. בין המנהלים והדירקטורים של וירטו ניתן למצוא לפחות דמות מוכרת אחת מעולם המסחר - ריצ'רד 'דיק' גרסו, שהיה מנכ"ל הבורסה של ניו יורק ונאלץ לפרוש בעקבות שערוריה סביב השכר שלו. החברה תיסחר תחת האותיות VIRT, למרות שהרווחים שלה לא וירטואליים אלא מוחשים לחלוטין.

כסףצילום: בלומברג

מתחרה בפיינל הישראלית

האם וירטו פעילה בישראל? לשאלה הזו אין תשובה בתשקיף, אבל ייתכן שהיא מתחרה בלפחות חברה ישראלית אחת, גם היא בין המובילות בעולם בענף האלגו-טריידינג - פיינל, שפועלת מהרצליה. פיינל הייא אחת החברות הרווחיות בישראל, ומעסיקה הרבה גאוני מחשבים שיצאו מיחידות הטכנולוגיה הצבאיות המובחרות. השכר של עובדי פיינל הוא מהגבוהים בישראל.

אלא שכל הנתונים האלה עדיין לא פותרים את התעלומה המרכזית: איך זה שחברה אחת מצליחה לפעול בשוק, ולהפסיד רק ביום מסחר אחד - מתוך 1,485 ימים. כלומר, שיעור הצלחה של 99.93%. איפה הטריק? מה הסוד? ואם יש כזה, כיצד ייתכן שלא הגיעו חברות אחרות - ופיצחו אותו? הרי התמריץ הכלכלי מונח על הרצפה.

באופן לא מפתיע, התשקיף של החברה אינו מספק את המתכון ל"רוטב הסודי" של וירטו. בתשקיף מצוין כי החברה פועלת באופן "לא ספקולטיבי", היא לא "לוקחת כיוון", והמכונה תוכנתה להיות "נייטרלית" ביחס לשווקים. מה היא כן עושה? היא אולי עושה "שורט" על תנודתיות. התשקיף מגלה כי למרות שבחישוב היומי המכונה אף פעם לא מפסידה - חלק לא קטן מהעסקות הרבות והמהירות של החברה דווקא כן מסתיים בהפסד, במהלך היום. אלא שה"נצחונות" הם בסכומים גדולים מההפסדים - וכך בממוצע, וירטו מרוויחה את כספה. האם זה עוזר למישהו לשכפל את השיטה? לא. גם בדו"חות של קוקה קולה אין את הנוסחה של המשקה המוגז הנמכר ביותר עולם.

אז האם יש ארוחות חינם בבורסות? התשובה היא - כן. נתוני הצלחה כמו אלה של וירטו מוכיחים שהשווקים אינם "משוכללים" כפי שחלק מהאקדמאים אוהבים לקבוע, ושיש חברות ואנשים שיש להם מידע, שיטה, או משהו אחר המאפשר להם להרוויח יותר מאחרים.

יש את אלה הנהנים ממידע פנים על חברות, בין אם הוא מוגדר כפלילי ובין אם הוא מתויג כחוקי. יש את אלה הנהנים ממידע על זרמי כספים ומקדימים פעולות בהתאם, נוהג נפוץ המכונה Front Running. יש הפועלים בהיקפים גדולים ביחס לנזילות של שוק מסוים, וכך ומכתיבים את המחירים. יש מי שמצטט מחירים לא נכונים, כפי שהתברר בפשרת הליבור שבה נתפסו כמעט כל הבנקים הגדולים בעולם, ונאלצו לשלם קנסות של מאות מיליארדי דולרים. ויש כאלה, כמו וירטו האמריקאית ופיינל הישראלית, שהמחשבים שלהם יותר מהירים משל אחרים, או שהם פיצחו משהו על התנהגות השווקים שאחרים לא מכירים או לא יודעים לנצל. במקרה של האלגו-טריידינג, בחוקים הנוכחיים שנכתבו לפני עידן המכונות הנוכחי, הפעילות חוקית לחלוטין - גם אם ברור שהיא מעניקה לאחדים יתרון שאין לכולם, בדיוק כמו במקרה של מידע פנים.

אבל ארוחות החינם האלה אינן זמינות לכולם. הן מוגשות רק למי שיש לו את היתרון, הטריק, המידע או הגישה - שלאחרים אין. יש ארוחות חינם, אך רק לבודדים, מתי מעט - ובוודאי שלא לציבור. להיפך, בסופו של דבר, ארוחות החינם האלה מגיעות על חשבונו של משהו אחר - אלה שאין להם את המידע המיוחד. האוכל שמוגש בארוחות החינם האלה נלקח ממישהו. ממי? מפיותיהם של המשקיעים הפשוטים, שאין להם מושג מה נעשה בכספם, ומפיותיהם של מתווכים וגוזרי עמלות איטיים מהדור הקודם - אלה שלא הבינו שלביצה שלהם נכנסו טורפים מהירים וחזקים מהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר