בלי לשלם מס: הפעולה הקטנה שיכולה לחסוך לכם אלפי שקלים

באוצר מעריכים: 2.2 מיליארד שקל שוכבים בקופות הקטנות וממשיכים להניב לחברות הגמל רווחים קלים

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

בסוף מארס יפוג תוקפה של תקנת האוצר המאפשרת למשוך כסף שנמצא בקופות גמל שאינן פעילות ועם יתרה צבורה של עד 7,000 שקל. עד סוף החודש המשיכה תתבצע ללא חיוב במס של 35%.

התקנות נקבעו לאחר שבמשרד האוצר הבינו כי כשלושה מיליון חשבונות קטנים ולא פעילים ‏שוכבים בקופות הגמל. חשבונות אלה מהווים יותר מ–40% ממספר החשבונות, אבל הסכומים הצבורים בהם מהווים כ–1.5% בלבד (2.6 מיליארד שקל) מהכסף המנוהל בקופות.

לכתבות נוספות באתר TheMarker

פרשנות // מה קורה כשמנסים לקחת מהעשירים עוד כסף?

האם שלי יחימוביץ' תהיה שרת האוצר של נתניהו?

מדוע ניסתה חלק מהתקשורת הישראלית לחסל את נתניהו?

במלים אחרות, חוסכים רבים שכחו לפדות את הכסף, או לא היו מודעים לכך שבאפשרותם לחסוך מס תשלום בשיעור 35%, שיהיה עליהם לשלם מתחילת החודש הבא. החל ב–2016, קופת הגמל תוכל לגבות מבעלים של קופה שהחליט לא למשוך את כספו דמי ניהול מינימליים בסך שישה שקלים בחודש - במקום דמי הניהול המרביים כיום, 1.05% מהסכום הצבור.

על פי נתוני האוצר, מאז שתקנות אלו הוחלו, לפני כשנה, נמשכו רק 300 מיליון שקל מהקופות הקטנות. היתרה, בסך של כ–2.2 מיליארד שקל, ממשיכה לייצר לחברות הגמל רווחים כמעט ללא עבודה. באוצר פועלים להאריך את תוקף התקנות, אבל לשם כך הם נדרשים לקבל את אישור הכנסת.

מי שאינו יודע אם יש לו קופת גמל לא פעילה, יכול להיכנס לאתר "הר הכסף" שהשיק משרד האוצר - שם יוכל לבדוק זאת.

דרך נוספת לברר אם יש קופת גמל לא פעילה היא באמצעות המסלקה הפנסיונית. מי שהחל לפעול בתחום זה הוא אתר WOBI של איש העסקים אמיר ברמלי, מבעלי השליטה בחברת רוביקון. מסע הפרסום של WOBI בשבוע האחרון הביא לכך שלמסלקה הפנסיונית הוזרמו כ–15 אלף בקשות בדיקה בתחום הגמל והפנסיה.

בשיחה עם רן קלי, מנכ”ל סוכנות ההסדרים הפנסיוניים הפרטית קלי, הוא הסביר: "התקנות מתייחסות לכספי תגמולים במעמד 'עמית שכיר' או 'עמית עצמאי', שהופקדו בקופת גמל לתגמולים לפני 31 בדצמבר 2007 ‏(כלומר, התקנות אינן חלות על מרכיב הפיצויים בקופה‏).

"למשיכת הכספים בסכום חד־פעמי פטור ממס, צריכים להתקיים התנאים הבאים: לא הופקדו בחשבון כספים לאחר 1 בינואר 2012, לא בוצעה העברה אל הקופה או ממנה לאחר 1 בינואר 2013, והיתרה הצבורה בגין כספי תגמולים שהופקדו לפני ינואר 2008 בכל חשבונותיו של העמית לא היתה יותר מ–7,000 שקל נכון ל–1 בינואר 2013".

רן קליצילום: מוטי מילרוד

מה קורה כשלחוסך שני חשבונות באותה קופה, באחד 4,000 שקל ובשני 3,000 שקל?

"מאחר שבשני החשבונות באותה קופת גמל סך הצבירה אינו גבוה מ–7,000 שקל, ניתן יהיה למשוך את הכספים, אם הם כספי תגמולים שהופקדו לפני 2008. אבל אם יש לו באותה קופה שני חשבונות, באחד 5,000 שקל ובשני 3,000 שקל - הוא לא יוכל לא למשוך אף אחד מהחשבונות".

בכל מקרה, הליך משיכת הכסף מקופת הגמל הוא פשוט. כל שנדרש הוא לפנות לקופת הגמל, באמצעות מוקד שירות הלקוחות או באתר האינטרנט, ולהגיש בקשה למשיכת הכספים - בצירוף תצלום של תעודת הזהות ואסמכתא על חשבון הבנק שאליו מבקש מושך הכסף מהקופה להעביר את הכספים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה