לאומי הגיש בקשה לפשיטת רגל ולכינוס נכסים נגד יוסף גרינפלד, הבעלים של קרדן

גרינפלד חייב לבנק, באמצעות חברת טלרומית שבבעלותו, כ-110 מיליון שקל ■ שווי הביטחונות שבידי לאומי - כ-9 מיליון מניות של קרדן אן.וי - עומד על כ-11 מיליון שקל בלבד ■ לאומי: "ניהלנו עימו מו"מ ממושך"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בנק לאומי, המנוהל על ידי רקפת רוסק עמינח, הגיש בצהריים (א') בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לפשיטת רגל ולמתן צו לכינוס נכסים נגד יוסף גרינפלד, בעל השליטה בחברות קרדן אן.וי וקרדן ישראל. לאומי מבקש למנות בעל תפקיד זמני ולתת צו כינוס נכסים נגד גרינפלד, זאת בגין חוב של כ-110 מיליון שקל שגרינפלד חייב וערב לבנק באמצעות חברת טלרומית שבבעלותו. שווי הביטחונות שבידי לאומי (כ-9 מיליון מניות של קרדן אן.וי) עומד על כ-11 מיליון שקל בלבד.

"יוסף גרינפלד הוא לקוח של הבנק ונטל מהבנק הלוואות ואשראים שונים", כתב לאומי בבקשה שהגיש באמצעות עו"ד עופר שפירא. "בנוסף, גרינפלד הינו בעל השליטה היחיד וערב כלפי הבנק לחובותיה של חברת טלרומית אחזקות פיננסיות (1999) בע"מ, שהיא חברה המשמשת את מר גרינפלד זה מכבר לצורך החזקה בתאגידים שונים וביניהם חברת קרדן אן.וי. ביום 1.11.07 נחתם בין טלרומית לבין הבנק הסכם מימון שלפיו יעמיד הבנק לטלרומית מסגרת אשראי של עד 40 מיליון דולר".

לאומי הוסיף בבקשתו: להבטחת האשראי הנ"ל, ובנוסף לערבותו האישית של מר גרינפלד, יצרה טלרומית ביום 24.10.07 לטובת הבנק שיעבוד קבוע מדרגה ראשונה על 9,053,738 ממניות חברת קרדן אן.וי שבבעלותה. טלרומית לא עמדה בתנאי האשראי והפסיקה לעמוד בהתחייבויותיה כלפי הבנק.

"במקביל, גם שווי מניות קרדן אן.וי הלך והדרדר. בדו"חות הכספיים שלה נרשמה הערת עסק חי, ולאחרונה הגיעה להסדר חוב עם מחזיקי איגרות החוב שלה. הבנק פנה אל טלרומית ואל מר גרינפלד פעמים רבות בדרישה לפירעון החובות, טלרומית ומר גרינפלד אף אישרו את סכום קרן החוב, אולם החובות לא סולקו. מתוך ניסיון להביא להסדרת חובותיו של מר גרינפלד כלפי הבנק, וזאת ללא צורך בניהול הליכים משפטיים, ניהל הבנק מו"מ ממושך עימו".

יוסף גרינפלדצילום: מוטי קמחי

לאומי מתאר בבקשה שהגיש כי "עמדתו של מר גרינפלד במשא ומתן היתה שנכון להמתין להבשלת הליכים חיוביים בקרדן אן.וי אשר צפויים להערכתו להביא לעלייה משמעותית של ערך המניות המשועבדות ויאפשרו לו לפרוע את החוב או חלק מהותי ממנו. ציפיות אלה לא התגשמו".

בבנק הבהירו: "במהלך תקופת המשא ומתן בוצעו מימושים בהסכמה של נכסים אשר היו משועבדים לטובת הבנק ותמורתם הועברה לבנק לצורך הקטנת החוב. מימושים אלה לא כיסו את חובות העתק של גרינפלד כלפי הבנק. המשך המשא ומתן התבסס על מצגים שונים שניתנו לבנק מעת לעת על כוונתם של צדדים שלישיים לסייע לו בהגעה להסדר עם הבנק תוך מניעת נקיטת הליכים כנגדו. המשא ומתן הממושך שנוהל בין הצדדים לא נשא פרי".
.
מהבקשה של לאומי עולה כי לגרינפלד ישנם חובות נוספים כלפי נושים אחרים. "לפי הצהרותיו של מר גרינפלד, יש לו חובות עתק נוספים כלפי נושים אחרים ושונים, שאין לו מקור לכסותם בעתיד הנראה לעין, פרט לציפייה שלו לעליית ערך ההחזקות שלו בתאגידים השונים", נכתב בבקשה. "במצב הדברים הקיים, אין ספק שמר גרינפלד הוא חדל פירעון, ולפי הצהרותיו-שלו עודף התחייבויותיו על נכסיו עולה על 260 מיליון שקל. שווי השוק של המניות המשועבדות הגיע ביום 16.3.15 לסך 11,987,149 שקל בלבד, היינו חלק קטן ביותר מתוך החובות כלפי הבנק".

"חוסר רגישות מצד גרינפלד"

לאומי מציין עוד כי בקשת פשיטת הרגל שהגיש מבוססת על כך שגרינפלד הוא חדל פירעון באופן מובהק, וכי עיקר חובותיו כלפי הבנק אינו שנוי במחלוקת, זאת לאחר שהוא הצהיר במפורש ובכמה הזדמנויות שאין ביכולתו לפרוע את חובותיו.

"לדברי מר גרינפלד, הוא משלם עשרות אלפי שקלים מדי חודש לבנק אגוד לישראל בע"מ, זאת בהקשר של הלוואות ואשראים שמר גרינפלד נטל מבנק אגוד והובטחו במשכנתאות על שלוש דירות מגורים מפוארות ביותר במגדלי אקירוב בתל אביב", נכתב בבקשה. "תשלומים אלה, על רקע חדלות הפירעון המובהקת של מר גרינפלד, מוגדרים בפקודת פשיטת הרגל כ'העדפת מרמה' ומהווים מעשה פשיטת רגל. מגורי המשיב בדירות הנ"ל, אשר המגורים בהן כרוכים בהוצאות שוטפות עצומות, בעודו חדל פירעון ואינו פורע חובותיו לנושים, מוכיחה כשלעצמה את חוסר הרגישות של המשיב בהתנהלותו בכל הנוגע לרכושו ונכסיו, כשהמשיב-החייב מעדיף להוציא הוצאות או ליצור התחייבויות נוספות בעוד שנושיו אינם נפרעים על חובות קיימים כלפיהם".

נוסף על כך, על פי מידע שנמסר, טוען לאומי: "למר גרינפלד קיימת הכנסה חודשית ממספר מקורות בסכום לא מבוטל, ובין השאר, שכר כנושא משרה בחברות שונות בקבוצת קרדן. מר גרינפלד אינו משתמש גם בסכומים אלה לפירעון חובותיו כלפי הבנק - דבר המציג כשלעצמו, סדרי עדיפויות בעייתיים של מר גרינפלד אשר משתמש גם במקורות הקיימים בידיו שלא לצורך פירעון חובות או למצער להקטנתם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב