ועידת הפיננסים |

"דמי הניהול זה פשע של התקשורת שהביא אנשים לחשוב שזה מה שחשוב"

גלעד אלטשולר: "אנשים חושבים שמה שזול זה טוב" ■ יאיר לפידות: "חברות הביטוח נהנות מבורות שומן אדירים בזכות ביטוח המנהלים"

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

איך בונים פנסיה בעולם של ריבית ריאלית שלילית? על שאלה זו ניסו לענות היום בוועידת הפיננסים של TheMarker יאיר לפידות מנכ"ל משותף בבית ההשקעות ילין לפידות, אילן רביב מנכ"ל בית ההשקעות מיטב דש, עדו קוק מנכ"ל בית ההשקעות אי.בי.אי וגלעד אלטשולר מנכ"ל משותף בבית ההשקעות אלטשולר שחם. את הפאנל הינחה עורך מגזין TheMarker, איתן אבריאל.

מה התחזית שלכם לגבי הריבית בארץ ובחו"ל?

רביב: "הצעד האחרון של הורדת הריבית גרם יותר נזק מתועלת. הוא כוון לשוק המט"ח ויצר בועות בשווקים אחרים כמו הנדל"ן. השוק האמריקאי יתחיל להעלות ריבית במחצית השנייה של השנה ושאר השווקים ילכו אחריו. בישראל אין צורך לריבית שלילית כמו בדנמרק. מה שלוחץ את שער החליפין זה האקזיטים ולא משהו אחר".

קוק: "לא מסכים. הרמות הנמוכות שהריבית נמצאת אין משמעות להפחתת הריבית אלה זה סוג של תקשורת, מסר לשוק ההון. המסר היה אנחנו מודאגים מהמט"ח ונעשה כל מה שדרוש כדי לפעול בנושא. בארה"ב כבר מתומחרת העלת הריבית ואילו באירופה רק התחילו עם ההרחבות המוניטריות. ישראל קרובה יותר לאירופה ולא צפויה להעלות ריבית כל כך מהר".

מימין לשמאל: המנחה איתן אבריאל, אילן רביב, עדו קוק, יאיר לפידות וגלעד אלטשולר

לפידות: "בריבית שלילית של 0.1% אנחנו מפסידים כסף. אנחנו בעידן שחייבים לקחת סיכונים. מי שלא יקח סיכון לא יניב תשואה ללקוחות שלו".

אלטשולר: "לבנק ישראל יש יעד אינפלציה של 1%-3% אולי צריך לקבוע יעד אחר. היעד שהממשלה קבעה הוא היסטורי וצריך לקבוע יעד אחר נמוך יותר והריבית תראה אחרת. היום האינפלציה סביב ה-0% וכל עוד לא ישונה היעד הריבית תישאר נמוכה תקופה ארוכה".

בעולם שבו כל אפיק בשיא או בועה ושהריבת תקועה והיא לא הולכת לעלות למעלה - מה עושים עבור הלקוחות? איך מייצרים להם תשואה?

רביב: "התשואה לא תבוא ממזומן - אג"ח קצר ואג"ח ממשלתי. היום אנחנו יושבים על 20% מזומן כצעד הגנתי. התשואה תבוא משוקי המניות שמתומחרים בצורה סבירה, מהשקעות אלטרנטיביות כמו קרנות השקעה פרטיות או קרנות גידור. וחלק מהכסף זה לשמור על הכסף ולא להפסיד"

קוק: "פרופיל הסיכון של אג"ח ארוכות הוא לא טוב. ולכן צריך להקטין סיכונים ולא לרכוש אג"ח ארוכות. את הסיכון צריך להשיא משוק המניות. זה המקום להשקיע ולא להקטין את רכיב המניות בתיק. צריך לעשות תיאום ציפיות. התשואות שהיו - כ-7% נומינלי בשנה, כולל 2008, לא יחזרו. התשואות יהיו יותר נמוכות - כ-4%-5% בשנה".

לפידות: "מניות תמיד יהיו בשיא. הם תמיד יהיו מסוכנים. האינדיקטור למצב שוק המניות הוא שוק ההנפקות. בעבר כאשר השוק היה בשיא ראינו הנפקות הזויות וזה סימן את הבועה. היום אנחנו לא שמה. אין הרבה מנפיקים המחירים של ההנפקות נוחים. ושוק המניות הו אנוח וצריך להיות במרכיב מניות מקסימלי לפי רכיב הסיכון"

אלטשולר: "אני לא מסכים שמדד מניות תמיד בשיא. שוק המניות לא בשיא. שוק הסחורות הוא זול ברמה של עשור. לא כול הסחורות מנופחות. מה שיתרום לתשואה הן ההחלטות של מנהלי ההשקעות בתקופות אחרות. יהיה פה עוד שמח. העולם לא במקום דרוך. יהיה פה עוד צונאמי. אז צריך לקבל החלטות והן יגרמו לתשואות הטובות או לא".

בתקופת הבחירות יש גל שאומר הורדת עמלות, אתם יכולים לחיות עם עוד הורדת עמלות?

רביב: "בקרנות הפנסיה המחירים זולים מאד והבעיה היא בהפרשים בין העמיתים שלא משלמים אותו דבר. הפתרון הוא בקרן פנסיה ממשלתית שתפרק את הריכוזיות. יש בעיה בביטוחי המנהלים. רוב הפוקוס הולך על עמלות בנקאיות וזה מסביר את תמחור החסר של הבנקים בארץ".

קוק: "תפקידה של המדינה לדאוג לזקנים ולחלשים וזה האחריות שלהם. אם תיפתח קרן פנסיה ממשלתית וחלק מהכספים שאני מנהל ילכו לשמה - זה לא יפריע לי. להפך".

איך תראה רפורמה בביטוחי המנהלים?

לפידות: "ביטוחי מנהלים מ-2004 עם מקדם מעל 200 דני הניהול המשוקללים הם מעל 1.7%. דמי הניהול בפנסיה הולכים ויורדים. חברות הביטוח נהנות מבורות שומן אדירים בזכות ביטוח המנהלים".

אלטשולר: "דמי הניהול זה פשע של התקשורת שהביא את האנשים לחשוב שזה מה שחשוב. אני לא ניגש למכרזים שבהם הקריטריון היחיד הוא דמי ניהול. אם לא מעריכים מה האיכות של מנהלי ההשקעות אנחנו לא שמה. אנשים חושבים שמה שזול זה טוב. זה פשוט פשע של התקשורת".

קוק: "בעולם שלנו התחרות היא עזה ומביאה לירידה בדמי הניהול, בעולם הביטוח אין תחרות. ובזה צריך לטפל. ברגע שזה יקרה אתה תראה את דמי הניהול יורדים".

נניח כי יתאפשר ניוד של ביטוחי מנהלים, אתם תוכלו לקלוט ביטוחי מנהלים באותם תנאים?

רביב: "יש כ-80 מיליארד שקל בהם המקדם הוא לא אפקטיבי. ברגע שהקרחון הזה יקרה אנחנו נהיה שמה להתחרות. ויצאנו במוצר שמתחרה בביטוחי מנהלים ואנחנו נתחיל לשווק אותו".

מה דעתכם על הרכב תיק לא מנוהל שיושב חלקו בתעודות סל וחלקו מנוהל?

לפידות: "התפקיד שלך כלקוח הוא לבחור מה טוב לך. אנחנו צמחנו בזכות יכולת ניהול ולא יכולת מעקב".

אלטושלר: "חשוב לדעת שיש תעודות סל עם עלות דמי ניהול פנימית של 1.5% וכולם חושבים שזה בחינם. מי שיבדוק עשוי להגיע למסקנות מאד מפתיעות. תשכחו מחלום תעודות סל בחינם".

מה דעתכם על אקטיביזם מוסדי מול חברות?

אלטשולר: "האקטיביזם חייב להעשות בשקט ולא ברעש. להסדרים הטובים מגיעים בשקט. בדלק נדלן היה הסכם טוב יותר אם לא היו רעש וצלצולים בתקשורת. יש מקום לבוא לעזרת עסק כדי להשיג את המקסימום עבור הלקוח. בהסדר חוב של קרדן הוא הצליח בעקבות מומ מול החברה ולא בקולי קולות תוך שמירה על האינטרס הציבורי. מה שיבחנו אותי בעוד עשור מה התשואה שהוא קיבל ולא אם הייתי אקטיביסט או לא. זה מה שלקוח מסתכל. מה השורה התחתונה".

לפידות: "בשבע השנים האחרונות מתחילת 2008 עם כל הסדרי החוב, אג"ח גליל 32% והמדד קונצרני באותו מח"מ עשה 52%. הבעיה שהשיפוט של מנהלי ההשקעות הוא על פי הכשלון וצריך לבחון לפי הביצועים הכוללים".

יש שיח בבנקים אפשרות לבצע איגוח של משכנתאות והחשש היא שמה שיגיע לתיקי הפנסיה הם החובות הפחות טובים?

רביב: "אני בעד איגוח, זה מתאים לכסף של חיסכון ארוך טווח. אני לא אקנה איגוח של משכנתאות בישראל המחירים פה מאד נמוכים. יש מקום להשקיע באיגוח".

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"