הסינים באים: ברייטפוד קיבלה אישור - ותרכוש את תנובה לפי שווי של 8.6 מיליארד שקל

לאחר מו"מ של כשנה וחצי קיבלה ברייטפוד הסינית אישור מהרגולטורים, ותרכוש 77% מתנובה - מאייפקס ומבטח שמיר ■ העסקה תיסגר ב-30 במארס, ותמומן מהון עצמי ובנק הפועלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

העסקה למכירת השליטה בקונצרן המזון הגדול במשק תנובה על ידי קרן אייפקס (56.7% ) ומבטח שמיר (כ-21%) לידי ענקית המזון הסינית ברייטפוד לפי שווי של כ-8.6 מיליארד שקל תיסגר בעוד כשלושה שבועות, ב-30 למארס 2015.

זאת לאחר למעלה משנה וחצי של מגעים ואחרי שברייטפוד עידכנה את אייפקס ומבטח שמיר כי קיבלה את האישורים הרגולטוריים הנדרשים ממנה בסין בכדי להשלים את העסקה.

רוב המימון לעסקת ברטייפוד יגיע מהון העצמי של החברה (כ-80%) והיתר יגיע ממימון בנקים זרים. עבור אייפקס המנוהלת בישראל ע"י זהבית כהן מדובר יהיה ברווח עתק של כמיליארד דולר (אחרי דיבידנדים) פטור ממס ועבור מבטח שמיר רווח של כ-1.2 מיליארד שקל.

מפעל תנובה בקרית מלאכיצילום: רויטרס

הפועלים צפוי גם להחליף את בנק לאומי ולעמוד בראש קונסורציום המממנים בהיקף של כ-2 מיליארד שקל חברה ייעודית בשם אפ.מש.תנ. שבאמצעותה רכשו קרן אייפקס ומבטח שמיראת תנובה בתחילת 2008 .

מבחינת בנק הפועלים, מלבד העובדה שהוא לקח למתחרהו הגדול לאומי הובלה בעסקת אשראי גדולה, זו תהיה עסקה אסטרטגית למינוף הקשרים עם גופים סיניים. את העסקה מטעם הפועלים הובילו יעקב אורבך ראש חטיבה עסקית–מסחרית מרים גז, ראש סקטור קונצרנים, תשתיות ותיירות בחטיבה העסקית.

הפועלים התחייב להחזיק בנתח של לפחות כחצי מהאשראי (כ–950 מיליון שקל), אך בכדי להקטין את הסיכון ובשל הצורך בריתוק הון גבוה, הפועלים מצרף לעסקה גם את כלל ביטוח והבנקים הבינלאומי ודיסקונט שחלקו של כל אחד מהם יהיה 200–300 מיליון שקל.

הכנסת מוצרים לפיקוח, הירידה בצריכת המזון בכלל והחלב בפרט והתחרות הגוברת עם חברת טרה, היו מהגורמים העיקריים לירידה ברווח התפעולי והנקי של חברת תנובה ברבעון הרביעי של 2014.

תנובה, המנוהלת על ידי אריק שור, הרוויחה 133 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2014. כלומר, ירידה של 40% בהשוואה לרבעון המקביל ב־2013. הכנסותיה של תנובה ירדו ב-8.9% ברבעון הרביעי של 2014 בהשוואה למקביל לו ב־2013, והסתכמו ב-1.6 מיליארד שקל.

תנובה נפגעה מהכנסת מוצרים מובילים ובהם גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 38% לפיקוח מחירים. המהלך גרם לפגיעה של 120 מיליון שקל על בסיס שנתי, וכן להפחתה של 1.1% במחירי המוצרים המפוקחים, בהיקף מכירות שנתי של 2 מיליארד שקל שבוצעו בינואר 2014.

מאייפקס לא נמסרה תגובה לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר