הסאגה נמשכת: אי.די.בי נערכת לתבוע מבן משה ואלשטיין 
250 מיליון שקל

עיקר הדרישות להזרמות יהיו כלפי בן משה, מכיוון שאלשטיין הזרים באחרונה כ-400 מיליון שקל ■ הכסף היה אמור לסייע לחברה לעמוד בהתחייבויותיה ב-2016

חברת אי.די.בי פיתוח, המנוהלת בידי חיים גבריאלי, נערכת להגשת תביעה משפטית נגד בעלי השליטה בחברה, אדוארדו אלשטיין (61%) ומוטי בן משה (16%), שבה יתבקשו השניים להזרים לתוך החברה סכום מוערך של כ-250 מיליון שקל. דירקטוריון אי.די.בי פיתוח ממתין לקבלת חוות דעת משפטיות בסוגיה זו, שתוגש לו בימים הקרובים, ולאחר מכן מתכנן לבצע את הצעד.

אם אכן תוגש התביעה, היא תהיה כנראה נגד אלשטיין ובן משה, אך לפי הערכות צעד זה מכוון בעיקר לבן משה, שבינתיים גם לא השתתף בהנפקת זכויות שהשלימה החברה באחרונה בהיקף של 420 מיליון שקל. בן משה גם הודיע, באמצעות יועציו המשפטיים, כי אינו מתכוון להזרים לתוך החברה 196.5 מיליון שקל מתוך ה-393 מיליון שקל שמחויבים אלשטין ובן משה להזרים ב-2015.

אלשטיין ובן משה בהליך בוררות

אלשטיין ובן משה, שעדיין לא מצליחים למצוא שפה משותפת, מצויים בעיצומו של הליך בוררות שיימשך עד 45 יום ושנוצר בעקבות דרישה של בן משה להעביר לו נתח ממניות אי.די.בי.פיתוח בהיקף של כ-300 מיליון שקל.

צילום: מוטי מילרוד

אלשטיין מצדו עמד כבר בהתחייבות זו, לאחר שהזרים בהנפקת הזכויות האחרונה 392 מיליון שקל, ואף נתן אינדיקציות לדירקטוריון כי יסכים במידת הצורך להקדים את ההזרמה הנוספת של כ-150 מיליון שקל במסגרת מימוש כתבי אופציה שהונפקו בהנפקת זכויות. סכום זה אמור להבטיח את עמידת החברה במלוא הפירעונות לבעלי האג"ח והבנקים ב-2015.

ואולם, מכיוון שבפועל הוזרם בינתיים לתוך אי.די.בי פיתוח סכום הנמוך משמעותית מה-800 מיליון שקל שעליו דובר במתווה שהוצע בידי אלשטיין, פועל הדירקטוריון כדי להגדיל את גובה ההזרמות שישמשו את החברה גם ב-2016 - שבה צפויים לה פירעונות של יותר מ-700 מיליון שקל.

חלופה אחרת העומדת בפני אי.די.בי פיתוח היא קבלת הלוואת גישור כנגד מניות כלל ביטוח. זאת בהנחה שהליך המכירה של כלל יצבור תאוצה.

דירקטוריון אי.די.בי מקדם את מכירת כלל

בינתיים, בהתאם לדרישות ולוחות הזמנים שהקציבה הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, ועדת הדירקטוריון של אי.די.בי פיתוח בראשות גיורא ענבר ממשיכה לקדם את מכירת כלל ביטוח. לשם כך סיכמה אי.די.בי פיתוח עם שורה של יועצים שילוו את הליך המכירה, שאמורים לאתר את הקונה עד סוף 2015. לשם כך נבחרו ברוקר הביטוח האמריקאי איון (AON Benfield) וסיטי בנק, שפעילות בנקאות ההשקעות שלו מנוהלת בישראל בידי איתי מקוב.

לאיון יש היכרות עם כלל ביטוח מהניסיונות הקודמים למכירתה, הנמשכים כבר כחמש שנים, בעוד סיטי בנק עבד עם קבוצת אי.די.בי על עסקות שונות. שני הגופים האלו יקבלו עמלות נאות רק אם אכן תהיה עסקת מכירה. בינתיים, הדירקטוריון צפוי לאשר להם חשבון הוצאות של עשרות אלפי דולרים כדי לקדם את הליך המכירה, שבו משתתפים הן הנציגים של אלשטיין (הדירקטור סאול צאנג השתתף בישיבת דירקטוריון אי.די.בי פיתוח בשבוע שעבר וגם נפגש עם בנקאי השקעות פוטנציאלים) והן בן משה עצמו, שבעבר שקל לגבש בעצמו קבוצה לרכישת כלל ביטוח.

יועץ נוסף שיהיה מעורב בתהליך הוא רו"ח אורי כהן, העומד בראש משרד סווארי, שמלווה את אי.די.בי והחברות הבנות שלה זה תקופה ארוכה, עוד בימי השליטה של נוחי דנקנר. עו"ד שוני אלבק, לשעבר משנה למנכ"ל אי.די.בי פיתוח ודירקטור לשעבר בכלל ביטוח, העובד כיום במשרד עוה"ד פישר, בכר, חן, ישמש כיועץ המשפטי של דירקטוריון בהליך המכירה. הוא גם מייעץ לדירקטורין בסוגיות נוספות.

כלל ביטוח, המנוהלת בידי איזי כהן, נסחרת לפי שווי שוק של 3.43 מיליארד שקל - עלייה של כ-10% מתחילת השנה. שווי המשקף לה מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ-0.8.

בשנתיים שבהן כהן מנהל את כלל, החברה עברה שינוי של התמקדות בעסקי ליבה של ביטוח, וכן בהשקעות בתשתיות ונדל"ן. החברה צברה הון של מאות מיליוני שקלים, מכיוון שהרווחים שנצברו לא חולקו כדיווידנדים. באי.די.בי מקווים לקבל על כלל ביטוח מחיר הגבוה בעשרות אחוזים לעומת שווי השוק שלה הנוכחי; משימה שכרגע נראית לא פשוטה כלל ועיקר.

ברשימת היועצים ההולכת ומתארכת של אי.די.בי נכללת גם גיזה זינגר אבן, המנוהלת בידי יריב פילוסוף, שמכינה בימים אלה תוכנית מימונית לדסק"ש, החייבת לבעלי האג"ח והבנקים יותר מ–4 מיליארד שקל.

החברה צפויה לקיים ביום ראשון הבא אסיפת עדכון מול מחזיקי האג"ח.

בשבוע שעבר ביקרה משלחת של אי.די.בי בראשות אלשטיין בסין, וערכה סדרת פגישות עם ראשי כמצ'יינה הסינית (בעלת השליטה באדמה). זאת כדי להכין את הקרקע לשיחות עתידיות בנוגעלתנאי ההלוואה של דסק"ש של כ–1.1 מיליארד דולר שכנגדה משועבדות 40% מאדמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?