המניות הקטנות פיגרו ב-2014; 
האם ב–2015 המגמה תשתנה?

בעוד מדד ת"א 25 רשם עלייה נאה של 10% ב-2014, המניות הקטנות יותר, שנכללות במדדי היתר, רשמו בממוצע תשואה שלילית ■ בקרן הגידור ג'נסיס טוענים כי מדובר בעיוות שיתוקן ב-2015, וממליצים על ארבע מניות

דרור רייך
דרור רייך

המשקיעים שבחרו לשים את כספם במדדים המשניים של הבורסה בתל אביב לא ליקקו דבש בשנה החולפת. בעוד מדד ת"א 25 רשם תשואה שנתית נאה של 10.2%, רשמו מדד ת"א 75 ומדד יתר מאגר - המכיל את כלל מניות היתר בבורסת בתל אביב - תשואות שליליות של מינוס 9.8% ומינוס 12.7% בהתאמה.

בשוק מצביעים על סיבות שונות לכך שהחברות הקטנות רשמו תשואות שליליות בעוד החברות הגדולות והמרכזיות בבורסה התחזקו. אופיר ויסלברגר, מנכ"ל משותף בקרן הגידור ג'נסיס מסביר: "בשוק הישראלי יש מצב מעוות שנובע ממחסור בנזילות. בנוסף, קרנות הפנסיה, הגמל וההשתלמות קונות בעיקר את 25 המניות הגדולות שנסחרות במדד ת"א 25".

ואכן, מניות היתר מרתיעות משקעים מוסדיים ופרטיים - הן בשל העובדה שהחברות אינן מוכרות יחסית, וחלקן כמעט אנונימיות לחלוטין, והן בשל הסחירות הנמוכה שלהן. ויסלברגר: "אנו מעריכים שהתמונה שראינו ב–2014 תשתנה ומדדי היתר ות"א 75 יציגו תשואה עודפת על כלל השוק".

בג'נסיס מסבירים כי השוק החל להסתגל בהדרגה לסביבת ריבית נמוכה במיוחד, שיצרה עודף היצע של כסף זול - שזרם לבורסה בתל אביב. להערכתם, סביבת הריבית הנמוכה תימשך גם ב–2015, ולכן נראה חברות שנכללות במדד ת"א 75 ובמדד היתר שייהנו מזינוק בערך המניות בזכות עליה בביקושים.

רוב החברות הקטנות נסחרות בשווי נמוך ובמכפילי רווח אטרקטיביים. ויסלברגר סבור ששם נמצאות ההזדמנויות הגדולות. בקרן ממליצים לעשות שיעורי בית ולבחור מניות בקפדנות לאחר אנליזה, או לחלופין להיחשף למדדים של המניות הקטנות באמצעות קרנות נאמנות או תעודות סל. למי שמעוניין להיחשף לכמה מניות ספציפיות, הם ממליצים על ארבע חברות שנראות אטרקטיביות להשקעה: איזיצ'יפ, ספאנטק, י.ח.דמרי ותפרון.

איזיצ'יפ: הרכישה בארה"ב תאיץ ההתרחבות

אופיר ויסלברגר

שווי השוק של איזיצ'יפ הוא כ–600 מיליון דולר. בקופת המזומנים שלה נמצאים כ–185 מיליון דולר - מול התחייבויות בשיעור זניח של מיליוני דולרים בודדים, כך שהיקף המזומן "הנקי" שלה גבוה מ–150 מיליון דולר. ברבעון הרביעי השלימה איזיצ'יפ את רכישת Tilera, חברה אמריקאית המתמחה בתחום המעבדים מרובי הליבה, תמורת 130 מיליון דולר.

רכישת Tilera היא בעלת פוטנציאל סינרגטי לפעילות החברה היא צפויה להוסיף לחברה ידע ולהגדיל את היקף ההכנסות שלה. בנוסף, איזיצ'יפ צפויה לרשום גידול בהכנסות הודות לביקושים הצפויים למעבד הרשת החדש שהשיקה החברה בדצמבר 2014.

איזיציפ סיכמה את 2014 עם גידול שנתי של 19% בהכנסות ב–2015, שהסתכמו ב–83 מיליון דולר, הודות לעלייה הצפויה בהיקף המכירות החברה צפויה להמשיך להתרחב ולרשום גידול של עד 40% בהכנסותיה. בג'נסיס מעניקים למניה המלצת תשואת יתר במחיר יעד של 28 דולר למניה - הגבוה בכ–30% משווי המניה כיום.

ספאנטק: הרחבת קווי הייצור תגביר התפוקה

על פי התחזית של ספאנטק, הכנסות החברה לייצור בדים לא ארוגים צפויות לעלות ב–2015 בכ–7% לרמת שיא של כחצי מיליארד שקל. החברה עומדת ליהנות בשנה זו מהשלמה של הרחבת קווי היצור שתגביר את התפוקה של החברה, וברבעון השלישי של 2015 היא צפויה לחנוך קו ייצור נוסף. מנייתה נסחרת כיום במכפיל רווח 12, ובג'נסיס צופים לה שנת שיא נוספת - עם גידול נוסף בהכנסות. המניה מציגה תשואת דיווידנד גבוהה של 5.5%, ובקרן מעניקים לה מחיר יעד של 11 שקל, המשקף אפסייד (פוטנציאל עלייה) של כ–25%.

י.ח.דמרי: דיווידנדים נדיבים במיוחד

מניית י.ח. דמרי נסחרת במכפיל רווח 4.3 – מכפיל חריג לטובה בענף הנדל"ן למגורים בישראל. בשנה האחרונה המשקיעים במניה נהנו מעליית ערך של 52% בנוסף למדיניות חלוקת הדיווידנד של החברה, שמגיע לשליש מהרווח הנקי (ב–2014 הרווח צפוי להיות 150 מיליון שקל – כלומר הדיווידנד יהיה 50 מיליון שקל).

החברה מסרה עד היום כ–8,500 יחידות דיור לרוכשים, כשנכון לסוף 2014 יש לה יותר מ-10,000 יחידות דיור בשלבים שונים של ביצוע ותכנון. כמו כן, לחברה יש מלאי קרקעות לבנייה של 6,900 יחידות דיור, כשלעתים היא אינה מהססת למכור קרקעות ברווח.

בשנים האחרונות נכנסה החברה גם לתחום הבנייה המסחרית - וניתן לציין את פרויקט הסינמה סיטי בבאר שבע, שהחברה מחזיקה שני שלישים ממנו. בקרן הגידור מעניקים לחברה המלצת תשואת יתר, עם מחיר יעד של 53 שקל למניה - המשקף אפסייד של כ–25% על מחיר השוק.

תפרון: מתקרבת 
לנקודת מפנה

תפרון מתמחה ביצור הלבשה תחתונה, בגדי ים ובגדי ספורט עבור מותגים מובילים כמו ויקטוריה סיקרט, אדידס וקלווין קליין. להערכת ג'נסיס, החברה עומדת בפני נקודת מפנה - לאחר כמה שנים קשות והפסדים מצטברים, והיא עברה לתהליך התייעלות.

המכירות השנתיות של תפרון יגיעו ב–2014 לכ–320 מיליון שקל, כשלהערכת הקרן היא צפויה להציג ברבעון האחרון של השנה מעבר לרווח תפעולי לאחר כמה רבעונים שבהם רשמה הפסד. המעבר לרווח צפוי בזכות התחזקות הדולר וצניחת מחירי האנרגיה.

בחודש האחרון טיפסה מניית תפרון ב–40% לאחר שהחברה הודיעה בנובמבר על שיתוף פעולה אסטרטגי עם יצרנית סינית - שמעניק להן יתרון שיווקי מול הלקוחות בהיבט הטכנולוגי וצפוי להגדיל את הביקוש למוצריה.

להערכת ויסלברגר "המעבר לרווחיות יניע מהלך שורי במיוחד במניית החברה, והמעבר לרווח רבעוני והשיפור אל תוך 2015 יובילו לביצועים טובים של מנייתה". בג'נסיס מעניקים לתפרון המלצת "תשואת יתר" במחיר יעד של 7 שקל למניה המשקף לה אפסייד של כ–40% על מחיר השוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?