הסינים לא מתרשמים מהשדים הישראליים

פוסון שעשויה לרכוש את הפניקס לא מאמינה שהרגולטור יגביר את התחרות בענף הפיננסים

חגי עמית
חגי עמית
חגי עמית
חגי עמית

מי שקיווה ליהנות ממעט אבק כוכבים בענף הביטוח הישראלי, עשוי היה להתאכזב השבוע כשנודע שקבוצת פוסון, תאגיד ההשקעות השני בגודלו בסין, עשויה להיכנס בנעליה של משפחת קושנר ולרכוש את חברת הביטוח פניקס מידי קבוצת דלק. במקום משפחת מיליונרים אמריקאית נוצצת - שאחד מבניה נשוי לאשת החברה והאופנה איוונה טראמפ, והשני יוצא עם דוגמנית הלבשה תחתונה של חברת ויקטוריה'ס סיקרט - ייאלצו קוראי המדורים הכלכליים לקרוא מעתה על מגעים עם אנשי עסקים סיניים עלומי שם ופוטוגניים הרבה פחות.

אלא שעם כל הכבוד לצבעוניות של משפחת קושנר, המועמד החדש לרכישת הפניקס מגיע מליגה אחרת לגמרי. אם הקושנרים היו משפחה שהיקף ההון העצמי שלה לא ידוע לאור העובדה שחלק גדול ממנו נובע מהשקעות נדל"ן ממונפות, פוסון היא קבוצה ששווי נכסיה ופעילויותיה מסביב לעולם מוערך ב-50 מיליארד דולר, ונסחרת בבורסת הונג-קונג בשווי של 74 מיליארד דולר הונג-קונגי - כ-36 מיליארד שקל. כשליש מנכסי הקבוצה הסינית מושקעים בעסקי הביטוח. כך שאם תרכוש פוסון את הפניקס היא תהיה לשחקן הגדול ביותר שפועל בתחום בישראל. בהתחשב בממדים האלה עסקת הפניקס - בה עשויים להיות מועברים ליצחק תשובה 1.9 מיליארד דולר - אינה משמעותית.

כבר היו בישראל חברות ביטוח שנשלטו על ידי תאגידי ענק בינלאומיים. מגדל הוחזקה על ידי ג'נרלי האיטלקית רק עד לא מזמן, כך שהגודל של פוסון לא צריך להפחיד את האזרח הישראלי. עם זאת, המהירות שבה צומחת החברה בתחום מרשימה. פוסון מדגימה את האמרה שלפיה הסינים עושים הכל מהר ובגדול.

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

עיקר האחזקות של פוסון בביטוח עד לאחרונה היו בחברות סיניות, אבל הקבוצה עסוקה בשינוי המצב הזה באגרסיביות בשנה האחרונה. במאי האחרון השלים התאגיד רכישה של 80% מחברת הביטוח המובילה בפורטוגל תמורת מיליארד יורו. באוגוסט רכשה פוסון 20% מתאגיד הביטוח איירונשור הפועל בקנדה, אוסטרליה וסינגפור. בדצמבר היא השתלטה על חברת הביטוח האמריקאית מידוברוק, ועכשיו הגיע תורה של הפניקס. המשקיעים של מזרח אסיה מרוצים מכיוון ההתרחבות של פוסון ומניית התאגיד, שהציגה תשואה של 36% ב-12 החודשים האחרונים, יכולה להעיד על כך. שיעור הגידול בדיווידנד למניה של התאגיד, 13%, ושולי רווח בגובה 15% שהציגה בסיכום 2013, העידו גם הם על כך שהאסטרטגיה שלה מוצלחת.

פוסון מציעה פרמיה נאה על שווי השוק של הפניקס, כ-30% אבל גם את הרכישה האחרונה שלהם בענף הביטוח בארה"ב ביצעו הסינים בפרמיה של 24% על מחיר השוק של החברה במועד הכרזת העסקה.

בשוק ההון הישראלי חברות הביטוח נחשבות בשנים האחרונות למוקצות. העובדה ששתיים מהחברות הגדולות במשק - הפניקס וכלל - עומדות על המדף למכירה כבר תקופה ארוכה בגלל מגבלות הריכוזיות החדשות, ובעליהן לא נוחלים הצלחה רבה במאמציהם למכור אותן, מדגימה זאת. יחד אתה נמצא הפחד מהנפילה בשוקי ההון העולמיים, שהמקום הראשון שבו היא תתבטא יהיה במניות הגופים הפיננסיים. ולבסוף מתנוסס מעל חברות הביטוח אותו שד מפחיד הקרוי האיום הרגולטורי, המבטא את ההיתכנות שהרגולטורים הישראלים יתעוררו יום אחד ויעשו את מה שמצפים מהם לעשות כבר שנים ארוכות: ינסו להגביר את התחרות בענף הפיננסים.

אלא שהסינים לא מתרשמים מהשדים הללו. הם רואים לנגד עיניהם חברה המייצרת תשואה של 5%-7% על ההון כיום, ואשר במקרה של עליית ריביות לרמה של 2% לדוגמה, יכולה להגיע לתשואה על ההון ברמה של 10% ולמעלה מכך. הם לא מאמינים במפץ גדול שיתרחש בקרוב, או במגמות ארוכות טווח בענף הביטוח שישנו את חוקי המשחק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"