הברומטר של ינואר |

החודש הראשון של 2015 נחתם במגמה שלילית - האם זה ישליך על השנה כולה?

מחקר חדש בודק אם יש קשר בין נתוני חודש ינואר בבורסה לנתונים שיופיעו על המסכים בהמשך השנה ■ התשובה, תתפלאו לשמוע, תלויה גם במדינה שבה אתם מתגוררים

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

הבורסה בתל אביב מסכמת את החודש הראשון של 2015 שבו נחלשו המדדים המובילים – ת"א 25 ירד ב-1.2% ות"א 100 השיל 1.5% מערכו, זאת בניגוד לחודש ינואר 2013 שבו עלו מדדי המניות ב-0.9% ולינואר 2014 שהוסיף לערכו 1.05%. בתום 2013 סיימו המדדים בתשואה של 14.3% ואת 2014 בתשואה חיובית של 10.3%.

מחקר חדש של ד"ר מחמוד קעדאן, מהמכללה האקדמית גליל מערבי ומהטכניון ושל עוזרת המחקר שלו מור דהן, מבקש לבדוק אם תשואת ינואר יכולה לקבוע כיצד תיראה השנה כולה בהמשך.

"בבחינת נתונים חודשיים של 42 מדינות, בשנים 1984-2014, מצביעה על ממצאים מעניינים", מסביר קעדאן. "בממוצע, כאשר מדדי השוק הכלליים חיוביים בינואר, ההסתברות לקבל שנה חיובית הוא מאוד גבוה. לעומת זאת, כאשר ינואר מסתיים כחודש עם תשואה שלילית, ההסתברות לסיים את השנה כשנה חיובית עודנה קיימת, אבל הסתברות זו נמוכה באופן משמעותי".

תופעה זו מוכרת היטב בקרב הסוחרים וזוכה לכינויים שונים ובהם The other January Effect ו-January Barometer. עדויות ראשוניות לתופעה זו לא התגלו באקדמיה, אלא דווקא דווחו משהשטח. בשנת 1973 פורסמה בעלון של בית השקעות אמריקאי תמונת מצב המבוססת על נתונים משנות ה-50 ועד תחילת שנות ה-70, שלפיה נקבע כי ינואר נתפס כחזאי טוב לכיוון שוק ההון עם רמת דיוק של יותר מ-80%.

סוחרים בוול סטריט בעת המשבר ב-2008צילום: אי־פי

קעדאן ודהן גם ביצעו פילוח בין השווקים במדינות השונות כדי לאמת את ממצאיהם. "בין המדינות שבהן התופעה בולטת יותר ניתן למנות את ארה"ב, רוב מדינות דרום אמריקה, רוב מדינות המזרח התיכון, נורווגיה, שוויץ, אירלנד ועוד מדינות אסיאתיות", מסבירה דהן, "מנגד השוק הגרמני, הצרפתי, האנגלי והיפני לא מתיישרים עם האפקט המדובר".

ממצא נוסף במחקר מראה כי בשנה שבה היתה מפלה בשוק ההון, מדד המניות בינואר כבר הקדים ונצבע באדום. דוגמה לכך הן התשואות השליליות שנרשמו בעולם בחודשי ינואר בשנים 2001, 2007 ו-2008.

הסוגיה המאתגרת ביותר שנבחנה היא אם הכלכלה הריאלית יכולה להסביר את התופעה הזו. "התשובה היא לא", מסביר קעדאן. "כשבוחנים לדוגמה את מדד היצור התעשייתי המתפרסם מדי חודש כבסיס למדידת פעילות כלכלית ריאלית, אנו לא מוצאים קשר סיבתי לכך שינואר חיובי דוחף את הפעילות הריאלית ביתר חודשי השנה. גם בחינה של התפתחות משתנים פיננסיים כגון כמות אמצעי התשלום (כמות הכסף) אינה מספקת הסבר משכנע לקיומה של התופעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו