סאנפלאואר רוכשת חוות רוח בפולין בהשקעה של 32 מיליון יורו

חוות הרוח תכפיל את כושר הייצור של סאנפלאואר מאנרגית רוח בפולין ותניב לה הכנסות של 25 מיליון שקל בשנה.

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת סאנפלאואר שבשליטת רוני בירם וגיל דויטש, מרחיבה את נוכחותה בשוק אנרגית הרוח בפולין. חברת ווינדפלאואר פולין שבשליטת סאנפלאואר (82%) תרכוש חברה בעלת רישיון להקמת חווה לייצור חשמל מאנרגית רוח בהספק של 24 מגה וואט תמורת 32 מיליון יורו כלומר 144 מיליון שקל.

סאנפלאואר שמנוהלת על ידי אורלי כירם, מעריכה שעל בסיס התפוקה הצפויה של חוות הרוח ומחירי השוק הנוכחיים של החשמל שתייצר צפויה חוות הרוח להניב הכנסות של 25 מיליון שקל בשנה .חוות הרוח נמצאית בשלבי הקמה שיושלמו עד סוף 2015. סאנפלאואר מעריכה על בסיס נתונים שסופקו לה שחוות הרווח תייצר 65 אלף מגה וואט שעה בממוצע לשנה.

השלמת העסקה תבוצע לאחר השלמת התנאים המתלים כולל הקמת חוות הרוח וחיבורה לרשת החשמל שמתוכננים עד לסוף דצמבר 2015 אולם עשוי להידחות עד סוף מארס 2016. יצרני חשמל מאנרגיות מתחדשות בפולין זכאים לקבל עבור החשמל שהם מוכרים את מחיר החשמל בשוק וכן תעודה ירוקה שמוענקת ליצרני חשמל מאנרגיה מתחדשת עבור כל מגה וואט שהם מייצרים. תעודה ירוקה מאפשרת לקבל תמורה נוספת עבור החשמל הנמכר באמצעות סחר בבורסת החשמל בפולין.

מחיר השוק הנוכחי של מגה וואט שעה שיוצר מאנרגיה מתחדשת ב־2014 היה 182 זלוטי כלומר 194 בעוד שהמחיר לתעודה ירוקה בפולין נע ב־2014 משיא של 230 זלוטי (245 שקל) למגה וואט שעה לשפל של 150 זלוטי (160 שקל) למגה וואט שעה. הערכתה של סאנפלאואר בנוגע להכנסותיה השנתיות מהפעלת חוות הרוח מבוססות על מחיר שוק של 180 זלוטי (192 שקל) ו־180 זלוטי (192 שקל) לתעודה ירוקה.

אורלי כירם, מנכ"לית סאנפלאואר

העסקה הנוכחית מכפילה את כושר הייצור של חשמל מאנרגית רוח שסאנפלאואר מחזיקה בפולין. סאנפלואר הפעילה עד כה 4 חוות רוח שהספקן 26 מגהווט כשנכון להיום מחוברים לרשת החשמל 20 מגה וואט ומניבים הכנסות של 23 מיליון שקל בשנה. העובדה שסאנפלאואר הצליחה לחתום על עסקות לרכישת חוות רוח שהספקן 50 מהגווט היא בעלת חשיבות על רקע השינוי הצפוי במשק החשמל הפולני והמעבר מתשלום מובטח לחשמל מאנרגיות מתחדשות לרכישת חשמל מיצרני חשמל מאנרגיות מתחדשות על פי שיטת המכרזים שצפויה לגרום לירידת מחירים ולתת לחברות ענק הפועלות בתחום יתרון ביחס למתחרות קטנות יחסית כמו סאנפלאואר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה