עד הכיסא המרופד של יו"ר מגדל

דירקטוריון מגדל התבטל בפני אליהו ■ מי מגן על 200 מיליארד שקל מכספי הציבור?

אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון

חברת הביטוח מגדל היא חברת הביטוח הגדולה בישראל. ככזאת היא מנהלת מעל ל-200 מיליארד שקל בכספי פנסיה, ביטוחי מנהלים, קרנות השתלמות, קרנות נאמנות, ניהול תיקים וקופות גמל. על פי הערכות, בעוד פחות מעשור מגדל תנפיק בכל חודש כ-1.6 מיליון צ'קים שמיועדים לפנסיונרים שלה. מספר צ'קים הגדול ביותר במשק הישראלי.

מי שאמור לוודא כי כספי הציבור מנוהלים בצורה תקינה וללא משוא פנים, כלומר כאשר האינטרס העיקרי הוא טובת העמית ולא טובת בעל השליטה, הוא בראש ובראשונה דירקטוריון חברת מגדל.

במשך השנים, בעיקר בגלל היעדר בעל שליטה, התבסס במגדל שלטון מנהלים. כלומר, מנכ"ל החברה ניהל את החברה ואילו הדירקטוריון ידע לבחון ולנטר את צעדיו בשבע עיניים. מגדל נהנתה גם ממחלקת ביקורת חזקה, כזאת שדי בהזכרת שמו של מבקר הפנים (אז שלמה הנדל) לגרום אי נוחות רבה בקרב מי שאמור היה לעבור ביקורת.

במגדל גם הוטמעה ההבנה כי כספי הציבור אינם הפקר ויש לבחון בשבע עיניים כל השקעה, לא רק בצד הפיננסי שלה אלא גם אם החברה שזוכה לקבל צ'ק שמן ממגדל עומדת בכללי ממשל תאגידי תקינים, כמעט ולא פועלת בעסקות בעלי עניין ויש לה הנהלה ראויה.

עודד שריג

אולם, לפני כשנתיים רכש את השליטה בחברה איש העסקים שלמה אליהו. אליהו, שהחל את דרכו במגדל כנער שליח, ראה במינויו לראש הקבוצה סגירת מעגל. מבחינתו, רכישת מגדל היא גולת הכותרת של חייו העסקיים. "זאת ירושה ראויה לילדי", התבטא בעבר (אגב, שניהם מנהלים בכירים בחברה: עופר אליהו הוא מנכ"ל מגדל ביטוח ואילו בנו השני, ישראל, הוא יו"ר מגדל שוקי הון).

אולם לאחרונה נראה כי משהו רע עובר על דירקטוריון מגדל. חברי הדירקטוריון, שידעו תמיד לעמוד על שלהם ללא משוא פנים וללא פחד מפני מנכ"ל ויו"ר החברה, התגלו לאחרונה כמהוססים יותר, חלשים יותר, כאלה שנוחים להתכופף לפי הבל פיו של בעל השליטה.

היום אישר דירקטוריון מגדל כי הוא ממליץ למנות את המפקח על הביטוח לשעבר, עודד שריג, ליו"ר מגדל אחזקות, החברה האם של מגדל ביטוח. המלצה זו נעשתה לאחר שהמפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, פסלה את שריג מלכהן כמנכ"ל חברת הביטוח אליהו והבהירה כי מינויו לתפקיד מנכ"ל חברת ביטוח יוקפא עד לאוגוסט 2016, כלומר כשלוש שנים מאז שסיים את תפקידו כמפקח.

למרות החלטת המפקחת, בחר דירקטוריון מגדל להתכופף להבל הפה של אליהו ולהמליץ על שריג ליו"ר מגדל אחזקות תוך הישענות על כך שמבחינה חוקית חברות האחזקה השולטות בחברות ביטוח אינן תחת הפיקוח של המפקחת על הביטוח. חבל שדירקטוריון מגדל לא הקשיב גם לרוח החוק שבאה לשמור על האמון שרוחש הציבור לחברות הביטוח. אמון שנסדק עם מינויו של מי שנתן לאליהו את היתר השליטה במגדל ותוך שנה מרגע הצינון קפץ לכיסא המרופד של יו"ר החברה.

שלמה אליהוצילום: עופר וקנין

אמון בכך שמנהלי ההשקעות של החברה (לאחרונה מונה כמנהל השקעות ראשי של החברה אסף שוהם, המקורב לאליהו) אכן פועלים באופן אמיץ למען תשואות העמיתים ולא למען עסקות בעלי עניין. למעשה, הם יתקשו לדרוש מחברות שהם עתידים להשקיע בהן ממשל תאגידי תקין ומינוי בעלי תפקידים ראויים כאשר מבית, אין לכך דוגמה אישית.

עימות זה, בין אליהו לסלינגר, מזכיר בסממניו את העימות שהתחולל בין יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר למפקח על הבנקים לשעבר רוני חזקיהו, כאשר האחרון ביקש להדיח את דנקנר בעקבות תקלות ואי סדרים בממשל תאגידי בבנק הפועלים. נראה כי דירקטוריון מגדל למד מדירקטוריון אחר - של בנק הפועלים - להיות דירקטוריון של מריונטות. אגב, המשותף לשני הדירקטוריונים הוא עודד שריג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר