אליהו מתעלם מסלינגר: עודד שריג מונה לדירקטור במגדל אחזקות

שלמה אליהו ממשיך במסעו למנות את שריג ליו"ר מגדל אחזקות, למרות התנגדות המפקחת על הביטוח דורית סלינגר ■ דירקטוריון מגדל ממליץ למנות את שריג ליו"ר החברה - ומשאיר את החלטה לאסיפה הכללית

אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון

שלמה אליהו ממשיך במסעו למנות את המפקח לשעבר על הביטוח, עודד שריג, כיו"ר מגדל אחזקות וזאת למרות התנגדותה של המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. היום דיווחה חברת מגדל אחזקות כי שריג ימונה בה לדירקטור, ואילו מינויו לתפקיד יו"ר מגדל אחזקות, מינוי שדירקטוריון מגדל ממליץ עליו, יועבר להחלטת האספה הכללית של בעלי המניות שבה לשלמה אליהו יש רוב. זימון לאספה אמור לצאת בשלב מאוחר יותר.

למרות התנגדותה של סלינגר למינוי, מבחינה חוקית ידיה כבולות שכן חברות האחזקה השולטות בחברות הביטוח אינן בתחום סמכותה של המפקחת. אליהו סיכם עם סלינגר על סיום תפקידו כיו"ר מגדל אחזקות באפריל 2015. התנהלות זו של אליהו היא התרסה בוטה כנגד עמדת המפקחת על הביטוח שבשבוע שעבר פסלה את מינויו של שריג למנכ"ל חברת הביטוח אליהו, החברה שבאמצעותה שולט שלמה אליהו בחברת הביטוח מגדל, אליהו בוחן את מינוי שריג ליו"ר מגדל אחזקות, החברה האם של מגדל ביטוח.

צילום: מיכל פתאל

הסיבה העיקרית להתנגדותה של סלינגר למינוי של שריג היא הטענה כי מינוי כזה פוגע באמון הציבור. הסיבה לכך היא ששריג סיים זה לא מכבר את תפקידו באוצר, שבמהלכו איפשר לאליהו לרכוש את השליטה במגדל מג'נרלי האיטלקית. עמדה זו של סלינגר מגובה בחוות דעת משפטית של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט.

מקורבים לאוצר אף ציינו מפורשות כי החלטות המפקחת נוגעות לגופים שבתחום סמכותה מאחר וגופים אלו מהווים את עיקר הפעילות של חברת האחזקות ראוי ליישם את ההחלטה גם לגביה. התנהלות זו של אליהו גם תורגמה היום למסחר במניות חברות הביטוח. בעוד שהיום בעקבות חתימה על מזכר ההבנות של חברת דלק למכירת הפניקס הגיבו כל מניות חברות הביטוח בעליות של עד 7%,חברת הביטוח מגדל הגיבה בירידת שערים של 1%.

שלמה אליהו ודורית סלינגרצילום: אייל טואג ואמיל סלמן

גלאון: החלטה מבישה שעושה צחוק מהממונה על הביטוח ומהציבור"

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה בתגובה כי "החלטת שלמה אליהו, בעל השליטה, ושל דירקטוריון מגדל - למנות את שריג - היא החלטה מבישה שעושה צחוק מהממונה על הביטוח ומהציבור שכספו מושקע בשוק ההון".

לדברי גלאון, "הדירקטוריון של מגדל קיבל החלטה שערורייתית, שעוקפת בלי בושה את ההחלטה של הממונה על שוק ההון והביטוח, שנענתה לפניות שלי ושל התנועה לאיכות השלטון ואסרה על מינויו של שריג למנכ"ל חברת האם של מגדל אחזקות, אליהו ביטוח. העובדה שאליהו פועל באגרסיביות כדי לדאוג לפרנסה של שריג מגבירה את החשד כי ההחלטה של שריג לאשר לשלמה אליהו לרכוש את מגדל, בהיותו הממונה על שוק ההון, נועדה להבטיח לעצמו מינוי מפנק אצל אליהו עם סיום תפקידו הציבורי".

גלאון הוסיפה כי "ההתנהלות של שריג בפרשת מגדל היתה שערורייתית מתחילתה, והיא מריחה משחיתות ומיחסי הון-שלטון מהסוג החמור ביותר. במשך שנותיו כרגולטור בכיר, שריג עשה עבודה גרועה במיוחד בהגנה על הכסף שלנו שמופקד בקרנות הפנסיה והביטוח, ועכשיו ברור למה. התנהלות כזו מכתימה את שוק ההון כולו ומשמרת את הנורמה הרווחת של ניגודי עניינים ושל קשרי הון-שלטון הדוקים שפוגעים באמון הציבור ובפעילותו התקינה של שוק ההון והמסחר. הדירקטוריון הוכיח שהוא משרת את בעל השליטה ולא את טובת החברה. אני קוראת לבעלי המניות שצפויים להתכנס הערב לעצור את המינוי השערורייתי של שריג".

גלאון, בחודש אפרילצילום: מוטי מילרוד

כאשר סלינגר החליטה לאסור את מינויו של פרופ' עודד שריג לתפקיד מנכ"ל אליהו החזקות וביטוח, הגיבה אז ח"כ גלאון כי "זהו ניצחון גדול ומוצדק של חברי מרצ, התנועה לאיכות השלטון ושלי. הצלחנו לעצור את הדלת המסתובבת בין השלטון להון. לא ייתכן שעובד ציבור יישב על כיסא הרגולטור ויפזול לכסף הגדול של החברות המפוקחות".

ההחלטה לפסול את שריג מלכהן כמנכ"ל אליהו התקבלה לאחר שימוע שנערך לשריג לפני יותר מחודש. זאת לאחר שסלינגר נענתה לפנייה של התנועה לאיכות השלטון שביקשה הבהרות בעניין המינוי. אף שמדובר במינוי למנכ"ל אליהו, שהיא חברה פרטית, יש צורך באישורה של סלינגר למינויו כמנכ"ל אליהו ביטוח משום שהיא חברת ביטוח המחזיקה ברישיון מבטחת.

שריג כיהן עד אוגוסט 2013 כממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר. ב–2014, לאחר שנודע כי ענת לוין עוזבת את תפקידה כמנכ"לית מגדל אחזקות ויו"ר מגדל ביטוח, סיכם אליהו עם שריג שימונה למנכ"ל או יו"ר מגדל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?