פרמיית סיכון
 ושמה שלמה אליהו

חוסנה הפיננסי של מגדל לא מספיק כדי להתעלם מהסיכון בסוגיית בעלי השליטה בחברה

אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון

שוק ההון היה כמרקחה בסוף השבוע החולף. חברת הביטוח הגדולה בישראל, מגדל, שבשליטת שלמה אליהו, ביטלה את גיוס ההון המשני (רכיב בהון העצמי של חברת הביטוח). בגיוס, שהובילה חברת החיתום של מגדל שוקי הון שבבעלות מגדל החזקות ובראשות ישראל אליהו (בנו הצעיר של שלמה אליהו), התקבלו הזמנות מגופים מוסדיים בסכום של 1.2 מיליארד שקל. ואולם, מגדל החליטה לא להיעתר להן, והבהירה כי היא "בוחנת חלופות לגיוס, לרבות ביצוע הנפקה של אג"ח לציבור, שיאפשרו למגוון גדול יותר של משקיעים ולציבור להשתתף בגיוס".

החלטת מגדל התקבלה אחרי שפתחה את המעטפות, וגילתה כי ההזמנות שהתקבלו היו בריבית שנתית של 3.7%, המגלמת מרווח של כ–2% לעומת אג"ח ממשלתיות בעלת תנאים דומים. אלה תנאים נחותים להצעת הרכש של המתחרה הגדולה של מגדל, הראל. המרווח של האג"ח של הראל נקבעו על מרווח של 1.6% מעל לאג"ח ממשלתית דומה.

שלמה אליהוצילום: מיכל פתאל

זאת ועוד, מגדל גם קיבלה ממידרוג דירוג גבוה של Aa1 עם אופק יציב, אף שלא צוין הייעוד המלא של התמורה שתתקבל מהגיוס. בדו"ח של מידרוג צוין עוד כי תמורת הגיוס תופקד בפיקדונות במגדל, ותוביל להגדלת ההון המשני שלה. כתבי ההתחייבות הנדחים שמגדל תיכננה להנפיק היו אמורים להיות שקליים ובעלי מח"מ (משך חיים ממוצע) של 7.3 שנים.

מי שבחן את הפרמטרים הפיננסיים של מגדל הופתע לגלות על הפער במרווח בינה לבין הראל. ראשית, נכון לסוף הרבעון השלישי של 2014 מגדל נהנית מהון משני של 845 מיליון שקל, לעומת הון משני של 2.2 מיליארד שקל בהראל. בנוסף, מגדל נהנית מעודפי הון מהגבוהים בענף הביטוח של 1.5 מיליארד שקל, לעומת עודף הון של 935 מיליון שקל בהראל.

כ-80% מההכנסות של מגדל מקורם בענף חיסכון ארוך הטווח, ולפיכך יש לה חשיפה גדולה לשוק ההון ולתנודותיו. ואולם, מאחר שעיקר נכסיה הם בדמי ניהול מביטוחי המנהלים, מדובר בקהל שבוי שלא יפנה את כספו למקום אחר גם אם התשואות בביטוחי המנהלים יהיו נמוכות.

עודד שריגצילום: עופר וקנין

הכנסות הראל לעומתה מפוזרות יותר, אך עמוד התווך העיקרי שלה - ביטוחי הבריאות - נמצא תחת מתקפה רגולטורית עזה (ועדת גרמן). בנוסף, רצונה של הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, שמעוניינת להחיל חוזה ביטוח בריאות אחיד, מאיים באופן משמעותי על בסיס ההכנסות הזה של החברה.

נתון רלוונטי נוסף הוא היקף ניהול הנכסים. מגדל מנהלת נכסים של יותר מ-200 מיליארד שקל, והראל מנהלת נכסים בהיקף של כ-160 מיליארד שקל. הפער לטובת מגדל היה אמור לגרום לכך שמרווח התשואות שלה מאג"ח ממשלתיות דומות יהיה נמוך מזה של הראל.

בשיחות עם אנליסטים בשוק הם ציינו כי למרות חוסנה הפיננסי של מגדל, הבדל נוסף בינה לבין הראל נעוץ בבעלי השליטה בחברה. מאז ששלמה אליהו רכש את השליטה במגדל מג'נרלי, הוא מינה שורה של אנשי שלומו כמנהלים בכירים בחברה. כך, מונו שני בניו למנהלי מגדל ביטוח וליו"ר מגדל שוקי הון. גם מנכ"ל מגדל שוקי הון הוא מקורב לבעל השליטה, ואף מנהל ההשקעות הראשי במגדל, אסף שהם, הוא ממקורביו. ועתה, אליהו גם פועל באופן נמרץ למנות את עודד שריג, לשעבר הממונה על הביטוח ומי שאישר את מכירת מגדל לאליהו, ליו"ר מגדל אחזקות. זאת למרות התנגדותה הנמרצת של סלינגר למנותו לתפקיד במגדל.

האנליסטים שעמם שוחחנו ציינו כי להתנהלות כזו יש מחיר, והיא תורגמה לפער התשואה שהתבטא בפתיחת המעטפות בניסיון ההנפקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"