אליהו עוקף את סלינגר? פועל למנות את עודד שריג ליו"ר מגדל אחזקות

סלינגר פסלה את מינוי שריג למנכ"ל אליהו ביטוח, אך מינויו בחברת אחזקות אינו נזקק לאישור האוצר ■ גלאון: "יריקה בפנים של הממונה על הביטוח"

לאחר שבשבוע שעבר פסלה המפקחת על שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר את מינויו של עודד שריג למנכ"ל חברת הביטוח אליהו, החברה שבאמצעותה שולט שלמה אליהו בחברת הביטוח מגדל, אליהו בוחן את מינוי שריג ליו״ר מגדל אחזקות, החברה האם של מגדל ביטוח.

מאחר שזו חברת אחזקות היא אינה נתונה לפיקוח של הממונה על הביטוח, ולמינוי גם לא נדרש אישור של האוצר. מי שיידרש לאשר את מינוי שריג ליו״ר היא האסיפה הכללית של בעלי המניות.

צילום: עופר וקנין

במשרד האוצר לא אוהבים את הפעולות האלו, שכן הסיבה העיקרית להתנגדותה של סלינגר למינוי של שריג היא הטענה כי מינוי כזה פוגע באמון הציבור. הסיבה לכך היא ששריג סיים זה לא מכבר את תפקידו באוצר, שבמהלכו איפשר לאליהו לרכוש את השליטה במגדל מג'נרלי האיטלקית. עמדה זו של סלינגר מגובה בחוות דעת משפטית של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט.

לאחר שהתפרסם כי סלינגר החליטה לאסור את מינויו של פרופ' עודד שריג לתפקיד מנכ"ל אליהו החזקות וביטוח, הגיבה לכך ח"כ זהבה גלאון, יושבת ראש מרצ: "זהו ניצחון גדול ומוצדק של חברי מרצ, התנועה לאיכות השלטון ושלי. הצלחנו לעצור את הדלת המסתובבת בין השלטון להון. לא ייתכן שעובד ציבור יישב על כיסא הרגולטור, ויפזול לכסף הגדול של החברות המפוקחות".

ההחלטה לפסול את שריג מלכהן כמנכ"ל אליהו התקבלה לאחר שימוע שנערך לשריג לפני יותר מחודש. זאת לאחר שסלינגר נענתה לפנייה של התנועה לאיכות השלטון שביקשה הבהרות בעניין המינוי.

אף שמדובר במינוי למנכ"ל אליהו, שהיא חברה פרטית, יש צורך באישורה של סלינגר למינויו כמנכ"ל אליהו ביטוח משום שהיא חברת ביטוח המחזיקה ברישיון מבטחת.

עודד שריג. השתלב בתפקיד ניהולי בכיר בקבוצת מגדל, שבשליטת שלמה אליהו, אחרי שבתפקידו הקודם- הממונה על שוק ההון והביטוח - אישר לאליהו את רכישת השליטהצילום: עופר וקנין

שריג כיהן עד אוגוסט 2013 כממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר. ב–2014, לאחר שנודע כי ענת לוין עוזבת את תפקידה כמנכ"לית מגדל אחזקות ויו"ר מגדל ביטוח, סיכם אליהו עם שריג שימונה למנכ"ל או יו"ר מגדל.

אליהו סיכם עם סלינגר על סיום תפקידו כיו״ר מגדל אחזקות באפריל 2015.

עודד שריג ביקש לא להגיב לידיעה.

למרות הדירוג הגבוה הגיוס נדחה

זמן קצר לאחר פסילת המינוי של שריג התברר כי מגדל ביטוח, המנוהלת בידי עופר אליהו - בנו הבכור של שלמה אליהו - לא השלימה גיוס פרטי של כתבי התחייבות נדחים (הון משני מורכב, מכשיר הדומה במאפייניו לאג"ח) בהיקף של כמיליארד שקל שתיכננה לבצע.

החברה קיבלה ממידרוג דירוג גבוה של Aa1 עם אופק יציב, אף שלא צוין הייעוד המלא של התמורה שתתקבל מהגיוס, כלומר אם חלקה יופנה לחלוקת דיווידנדים נוספים. מאז שאליהו רכש את שליטה במגדל (69.2%) באוקטובר 2012, החברה חילקה דיווידנדים של 800 מיליון שקל.

בדו"ח של מידרוג צוין כי תמורת הגיוס תופקד בפיקדונות במגדל ותוביל להגדלת ההון המשני שלה. כתבי התחייבות נדחים שמגדל תיכננה להנפיק היו אמורים להיות שקליים ובעלי מח"מ (משך חיים ממוצע) של 7.3 שנים.

צילום: אמיל סלמן

בגיוס, שאותו הובילה חברת החיתום של מגדל שוקי הון - שבבעלות מגדל החזקות ובראשות ישראל אליהו, בנו הצעיר של שלמה אליהו - התקבלו הזמנות מגופים מוסדיים בהיקף של 1.2 מיליארד שקל. ואולם, מגדל החליטה לא להיעתר להן והבהירה כי היא "בוחנת חלופות לגיוס, לרבות ביצוע הנפקה של איגרות חוב לציבור, שיאפשרו למגוון גדול יותר של משקיעים ולציבור להשתתף בגיוס".

החלטת מגדל התקבלה אחרי שפתחה את המעטפות, וגילתה כי ההזמנות שהתקבלו היו בריבית שנתית של 3.7%, המגלמת מרווח של כ–2% לעומת אג"ח ממשלתיות בעלת תנאים דומים ואולי אף נחותים מהצעת רכש חליפין של האג"ח שביצעה לאחרונה הראל. במסגרת תנאי ההנפקה נקבע כי אם כתבי ההתחייבות יירשמו למסחר, הריבית תרד ב-0.3%. הריביות האלו נראו למגדל יקרות מדי.

הגופים המוסדיים הגדולים שהזרימו הזמנות לעסקה הגיבו לביטול הגיוס בידי מגדל, שתלותה בשוק ההון גבוהה, בכעס רב, לאחר שהם קיימו ועדות השקעה והשקיעו מאמצים בבדיקת הכדאיות של העסקה.

"שלמה אליהו עשה עסקה מצוינת כשרכש את מגדל מחברת ג'נרלי, אך כנראה עדיין לא למד איך להתנהל מול שוק ההון", אמרו מוסדיים בכירים בשוק ההון שהיו מעורים בעסקה. "תמוה שלגוף רציני כמו מגדל אין תשקיף מוכן כדי לבצע הנפקה לציבור. הדבר היה מוזיל את עלות הגיוס לעומת הנפקה פרטית. גם לא ברור מדוע הם יצאו למכרז בלי מחיר מינימלי, ואיך הוצגה העסקה בפני אליהו - שבוודאי ציפה לריביות נמוכות יותר".

ח"כ גלאון: "יריקה בפנים של הממונה על הביטוח ושל הציבור הישראלי"

"הניסיונות של שלמה אליהו למנות את שריג ליו"ר מגדל אחזקות היא יריקה בפנים של הממונה על הביטוח ושל הציבור הישראלי שכספו מושקע בשוק ההון", כך אמרה יו"ר מרצ, זהבה גלאון.

גלאון בכנסת, בחודש שעברצילום: מיכל פתאל

גלאון טענה כי "שריג ואליהו עוקפים בלי בושה את ההחלטה של הממונה על שוק ההון והביטוח, דורית סלינגר, שנענתה לפניות שלי ושל התנועה לאיכות השלטון ואסרה על מינויו של שריג למנכ"ל החברה האם של מגדל אחזקות, אליהו ביטוח. הניסיונות המבישים של אליהו לדאוג בכל מחיר לפרנסה של שריג רק מגבירים את החשד כי ההחלטה של שריג לאשר לשלמה אליהו לרכוש את מגדל, בהיותו הממונה על שוק ההון, נועדה להבטיח לעצמו מינוי מפנק אצל אליהו עם סיום תפקידו הציבורי".

"ההתנהלות של שריג בפרשת מגדל היתה שערורייתית מתחילתה, והיא מריחה משחיתות ומיחסי הון-שלטון מהסוג החמור ביותר. במשך שנותיו כרגולטור בכיר, שריג עשה עבודה גרועה במיוחד בהגנה על הכסף שלנו שמופקד בקרנות הפנסיה והביטוח, ועכשיו ברור למה. התנהלות כזו מכתימה את שוק ההון כולו ומשמרת את הנורמה הרווחת של ניגודי עניינים ושל קשרי הון-שלטון הדוקים שפוגעים באמון הציבור ובפעילותו התקינה של שוק ההון והמסחר".

גלאון קראה ל"בעלי המניות של מגדל אחזקות, ובפרט לגופים המוסדיים שמושקעים בחברה, לפסול על הסף את המינוי השערורייתי של שריג".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"