פירמידות הסלולר צללו: סלקום קרסה ב-12%; אג"ח דסק"ש בתשואת "זבל" של 23%

בזק צנחה ב-3%, אינטרנט זהב צנחה ב-10% ■ רשת המזון החדשה הפילה את שופרסל ב-5% ואת אלון ב-2.6%

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

המסחר בבורסת תל אביב התנהל היום (ב') בירידות שערים, בהובלת מניות מגזר התקשורת. הפירמידות המחזיקות בחברות הסלולר נסחרו בירידות חדות, הן במניות והן באג"ח, וזאת על רקע המשך מלחמת המחירים בענף. במהלך היום הודיעה גולן טלקום כי תשיק חבילה ללקוחות עסקיים במחיר של 25 שקל, כולל שיחות בינלאומיות ו-6 ג'יגה גלישה.

סלקום קרסה ב-11.7% וסיכמה ירידה של כ-60% בשנה האחרונה. שווי השוק של החברה מסתכם כעת ב-1.97 מיליארד שקל בלבד. גם האג"ח של החברה (סדרה ט') צנחו עד 4%, והן נסחרו בתשואות של 6.7%.

החברה האם של סלקום, דסק"ש צנחה ב-7% והשלימה צניחה של כ-80% בשנה האחרונה. האג"ח של דסק"ש נחתכו עד 7% (סדרה ט'), והן נסחרו בתשואת "זבל" של עד 17%-23%. על רקע הירידות, גם האג"ח של החברה האם של דסק"ש, אי.די.בי פתוח, צנחו עד 7.8% (סדרה ט'). האג"ח נסחרו בתשואה לפדיון של 13.3%.

מניית פרטנר צנחה ב-7.6% וסיכמה ירידה של 65% בשנה. שווי השוק של החברה מסתכם כעת בכ-1.9 מיליארד שקל בלבד. אג"ח פרטנר ירדה עד 3.8% (סדרה ד'). האג"ח נסחרו בתשואה לפדיון של 3.9%.

גם הפירמידה המחזיקה בשרשור בבזק ובפלאפון (אינטרנט זהב-ביקום-בזק) נסחרה בירידות שערים חדות. מניית בזק נפלה ב-3%. ביקום ירדה ב-6.7%. מניית אינטרנט זהב צנחה ב-9.2%. האג"ח של אינטרנט זהב נחתכו עד 9.7%. האג"ח (סדרה ד') נסחרו בתשואה של 10.4%.

הירידות במניות הסלולר גררו את מדד התקשורת לנפילה יומית של כ-4.15%. מתחילת השנה ירד המדד בכ-15%. מדד ת"א 25 ירד ב-0.56%, ומדד ת"א 100 נחלש ב-0.7%. מדד הבנקים עלה 0.55%; ומדד הנדל"ן ירד ב-0.51%. מניית קנון השילה 2.4%. מחזור המסחר היומי הסתכם בכ-1.16 מיליארד שקל. בבורסות וול סטריט לא יתקיים הערב מסחר לרגל יום מרטין לותר קינג.

מלבד מניות הסלולר, גם מניות קמעונות המזון צללו. מניית שופרסל צנחה ב-4.7% והשלימה נפילה של 40% בשנה האחרונה. מניית אלון רבוע כחול, המחזיקה ברשת מגה, ירדה ב-2.6%, והשלימה צניחה של 35% בשנה האחרונה. מניית רמי לוי איבדה 1.7%. הנפילות מיוחסות להודעה של רשת מזון חדשה, הנושאת את השם "אחד", לפיה בכוונתה לבנות רשת סופרמרקטים שיתבססו על יצרנים קטנים, מותג פרטי ויבוא מקביל (מקבילה לרשת "אלדי" באירופה), שיתחרה בקמעונאיות הגדולות.

על רקע הירידות באג"ח של חברות הסלולר, מדדי התל בונד (20, 40, 60) ירדו עד 0.3%. מדד תל בונד שקלי נחלש ב-0.5%; בגזרת האג"ח הממשלתיות נרשמו תנועות לשני הכיוונים: איגרת שקלית שנפדית בסוף מארס 2024 עלתה ב-0.05%, והתשואה עליה ירדה ל-1.90%.

בשוק המט"ח, הדולר התחזק ב-0.4%, ושערו היציג נקבע על 3.9300 שקלים. היורו התחזק ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 4.5580 שקלים.

"מדד הדולר טיפס בשבוע שעבר לשיא חדש והוא נסחר כעת ברמתו הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2003", אמרו בחברת הפורקס FXCM. "הדולר התחזק למרות נתוני מקרו ירודים שפגעו מעט בסנטימנט כלפי הכלכלה אמריקנית וציננו מעט את הצפי להעלאות ריבית. התחזקותו של הדולר נבעה בעיקר מחולשתם של המטבעות האחרים, מהיורו ועד מטבעות סחורות. המהלך היורד של הדולר-שקל נבלם בשבוע שעבר באזור רמות השפל האחרונות ב-3.87 שקלים, והוא נסחר כעת שוב מעל 3.93 שקלים. עלייה מעל 3.97 שקלים עשויה לסלול שוב את הדרך עד לרמת המפתח של 4 שקלים", הוסיפו שם.

מניות בולטות במסחר

בפגישה שקיימו אתמול עם בכירים ברשות ההגבלים העסקיים, העלו נציגי קבוצת דלק הצעה "משודרגת" לפתרון הכשל בשוק הגז. לפי המוצע, דלק תמכור את אחזקתה בתמר (31.25%) בתמורה להמשך אחזקתה בזכויות בלווייתן (45%). במקביל, הציעו בדלק לפצל גם את מכירת הגז לשוק המקומי בין בעלי תמר ולווייתן (מכר בנפרד). זאת, תוך יצירת תחרות פנימית בין ארבעת השותפים בתמר (נובל אנרג'י, ישראמקו, אלון והשותף החדש), וכן בין שלושת השותפות בלווייתן. מניות השותפות בלווייתן - דלק קידוחים, אבנר ורציו - נסחרו בירידות. דלק קידוחים ירדה ב-0.8%, אבנר איבדה 2.5%, רציו - 1.3%. קבוצת דלק נחלשה ב-0.3%. משותפויות דלק נמסר בתגובה: "בשום שלב לא הוגשה הצעה כזאת לממונה על ההגבלים העסקיים".

חברת ההיי-טק סרגון סגרה את המפעל של החברה בסלובקיה - כך נודע ל-Themarker. בכוונת החברה להעביר את הפעילות הייצורית שבבעלותה בסלובקיה למודל של מיקור חוץ מלא. המפעל בסלובקיה היה נדוניה מהמיזוג של סרגון עם חברת נרה בינואר 2011 בעסקה של 48.5 מיליון דולר, שתרומתה לסרגון עדיין מוטלת בספק. המניה ירדה ב-2.6%.

המפקח על הבנקים, דודו זקן, מסר ביום חמישי הודעה דרמטית לפיה לא יאשר למוזי ורטהיים להעביר את היתר השליטה בבנק מזרחי טפחות לילדיו דוד ודרורית. הרקע להודעה זו הוא חוק הריכוזיות. כזכור, בתחילת 2012 ורטהיים העביר לילדיו את אחזקותיו בחברה המרכזית למשקאות קלים, המוגדרת כנכס ריאלי משמעותי. מניית מזרחי נסחרה ביציבות.

כשנה וחצי לאחר שגוגל ביטלה את חוזה ההתקנה עם בבילון וגרמה לטלטלה בחברות סרגלי הכלים בבורסה ("עמק ההורדות"), חברה ישראלית נוספת נאלצת לספוג זעזוע דומה, הפעם מכיוונה של חברת אפל סומוטו דיווחה בסוף השבוע כי אפל ביטלה את אישור החתימה הדיגיטלית שברשותה לחברת ג'ניו, שנרכשה על ידה בקיץ האחרון בתמורה ל-34 מיליון דולר. משמעות ההחלטה היא עצירת ההתקנות לתוכנה מרכזית שפיתחה ג'ניו המיועדת לדפדפנים של אפל. המניה נפלה ב-15%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?