כלל ביטוח עושה עסקים עם הסינים: תעניק לתנובה אשראי של כ-350 מיליון ש'

כלל תהיה הגוף המוסדי הראשון שיממן את תנובה ■ כלל חוברת לקבוצה בראשות הפועלים, שתעניק - עם השלמת רכישת תנובה לברייטפוד 
הסינית - אשראי של 1.9 מיליארד שקל כנגד מניות תנובה ■ בחודשים האחרונים ביצעה כלל עסקות אשראי לא סחיר בכ-1.3 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

אמנם השליטה בחברת כלל ביטוח לא הועברה לפני כמה חודשים לידי קבוצת משקיעים סיניים בראשות לי הייפינג, אך כלל, המנוהלת על ידי איזי כהן ומצויה בשליטת אי.די.בי פיתוח , צפויה לעשות בקרוב עסקים עם קבוצה עסקית סינית גדולה אחרת.

בנק הפועלים צירף את כלל ביטוח לקונסורציום הממנים שיעניקו לקונצרן המזון הסיני הלוואה לטווח קצר של כ–1.9 מיליארד שקל. חלקה של כלל ביטוח באשראי צפוי להיות 300–400 מיליון שקל, והיא תהיה הגוף המוסדי הראשון שמממן את קונצרן המזון תנובה.

ההלוואה תינתן לחברה ייעודית בשם אפ.מש.תנ, שבאמצעותה רכשו בתחילת 2008 קרן אייפקס ומבטח שמיר, שבשליטת מאיר שמיר, 77% ממניות תנובה. את המניות האלה מוכרות כעת אייפקס ומבטח לברייטפוד לפי שווי של כ–8.6 מיליארד שקל.

בנק לאומי עמד בראש קבוצת הבנקים הממנים שהעניקו ב–2008, בעת שהמנכ"לית הנוכחית רקפת רוסק עמינח שימשה כראש חטיבה עסקית, לאייפקס ולמבטח שמיר (שעם שניהם לאומי נמצא בקשרים עסקיים ענפים, מ"ר) אשראי של יותר מ–2 מיליארד שקל לרכישת תנובה.

בגין מתן אשראי זה, הנחשב לאחת מעסקות מימון אמצעי השליטה האיכותיות שהיו במשק בשנים האחרונות, קיבלו לאומי והבנקים הממנים שלצדו, הבינלאומי ודיסקונט, עמלות ניהול הלוואה וריביות בהיקף מצטבר של מאות מיליוני שקלים. ואולם, באותה התקופה הריביות ששררו במשק היו גבוהות בהרבה ובלאומי החליטו כעת כי מרווח הריבית (הפער שבין עלות גיוס הכסף לריבית שמתקבלת בגין ההלוואה) לא מספיק אטרקטיבי וויתרו על עסקה זו.

איזי כהןצילום: דניאל בר און

מבחינת בנק הפועלים, מלבד העובדה שהוא לקח למתחרהו הגדול לאומי הובלה עסקת אשראי גדולה, זו תהיה עסקה אסטרטגית למינוף הקשרים עם גופים סיניים.

את העסקה מטעם הפועלים מובילה מרים גז, ראש סקטור קונצרנים, תשתיות ותיירות בחטיבה עסקית. הפועלים התחייב להחזיק בנתח של לפחות כחצי מהאשראי (כ–950 מיליון שקל), אך בכדי להקטין את הסיכון והצורך בריתוק הון גבוה, הפועלים מצרף מלבד כלל גם את הבינלאומי ודיסקונט שחלקם של כל אחד מהם יהיה 200–300 מיליון שקל.

השותפים לקונסורציום עמלו במרץ כדי להשלים את כל הפרטים עד סוף דצמבר 2014 ועמדו במשימה זו אך בשל הצורך של ברייטפוד לקבל אישורים רגולטוריים בסין ולמצוא מימון לרכישת מניות של מבטח שמיר, השלמת העסקה נדחתה עד אפריל 2015.

רמות הריבית הנמוכות בשוק משמשות עבור חברות ביטוח ובתי השקעות כטריגר למתן הלוואות פרטיות מסוג טיילור מייד — בדומה לעסקות שמבצעות החטיבות העסקיות בבנקים. כך, עמיתי קופות הגמל, קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים, יכולים ליהנות מתשואה גבוהה יותר מאשר האג"ח הממשלתיות.

נכון להיום עסקות האשראי הפרטי הן חלק משמעותי מפעילות ההשקעות של כלל ביטוח ומפעילות האשראי הכוללת בפרט. כלל ביטוח פועלת בשנים האחרונות באופן עצמאי או כמארגנת הלוואות או כחלק מסינדיקציה.

את הפעילות הזאת מוביל קובי שלום, סמנכ”ל בכיר ומנהל תחום האשראי, ההשקעות הפרטיות והאלטרנטיביות בכלל כנ”ף. במסגרת פעילות זו העניקה כלל בחודשים אחרונים אשראי לא סחיר בהיקף של לפחות כ–1.3 מיליארד שקל. מלבד ברייטפוד, מדובר במתן אשראי לגן הטכנולוגי בירושלים, קבוצת יורוקום, קניון מול הים באילת ומבטח שמיר, כשבסה"כ במהלך 2014 העניקה כלל ביטוח אשראי לא סחיר של כ–2.5 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"