החיים החדשים של פאלאס תעשיות: תקים מרכז לוגיסטי בנמל אשדוד ב-60 מיליון ש'

המרכז ישמש למתן שירותי לוגיסטיקה, ובכלל זאת לחברת הרהיטים איקאה, שהזיכיון לה נמצא בבעלותו של ברונפמן - מבעלי השליטה בפאלאס תעשיות

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

כחודש לאחר שהודיעה על מכירת פעילות ייצור האלומיניום, המגבונים והנרות לקבוצת נטו של דודי עזרא, פלאלס תעשיות נכנסת לתחום המרכזיים הלוגיסטיים. החברה, שבשליטת מתיו ברונפמן ושולם פישר, דיווחה הבוקר (ה') כי תקים, ביחד עם שותף ששמו לא נמסר (50%), מרכז לוגיסטי בנמל אשדוד בעלות כוללת של 60 מיליון שקל. המימון להקמת המרכז מתבסס על מקורותיה העצמאיים והדלים למדיי של פאלאס, וכן מימון בנקאי ו/או הלוואות מבעלי השליטה.

לצורך הקמת המרכז, פאלאס והשותף ישכרו מחברת נמל אשדוד מגרש בשטח של 36 אלף מ"ר לתקופה של כשלוש שנים תמורת כ-2 מיליון שקל בשנה, סכום שיהיה צמוד למדד המחירים לצרכן ויעלה בתקופת השכירות בשיעור של 5% בכל חמש שנים. בכוונת השותפים להקים בשטח מבנה שיתפרש על כ-19 אלף מ"ר, שכולל בין היתר מחסנים, חדר הטענת מלגזות, משרדים וגלריה.

מתיו ברונפמן (משמאל) ושולם פישרצילום: רמי שלוש

לאחר סיום ההקמה, פאלאס תשכור את המרכז הלוגיסטי תמורת 3.9 מיליון שקל בשנה, סכום הצמוד למדד ולעלייה בדמי החכירה בנמל. המרכז ישמש את פאלאס למתן שירותי לוגיסטיקה והפצה לגופים שונים, ובכלל זאת לחברת הרהיטים איקאה – שהזיכיון לרשת נמצא בידי ברונפמן. השירותים שיסופקו, בין היתר, הם הובלת סחורות, אחסון ושינוע, שירותי מכירה עבור לקוחות ועוד.

פאלאס, הנמצאת בשליטת ישראלום של ברונפמן ופישר, הודיעה בחודש שעבר כי תמכור את פעילות ייצור האלומיניום, המגבונים והנרות בישראל לידי קבוצת נטו תמורת סכום מוערך של כ-150 מיליון שקל - עלות המכונות והציוד בתוספת ערך המלאי במועד הקובע של העסקה. לאחר העסקה, פאלאס ממשיכה להחזיק בפעילות הנרות בארה"ב, האחראית על כ–25% מהמחזור העסקי שלה.

התמורה שתתקבל בגין העסקה במועד השלמתה עשויה לסייע לפאלאס להימנע מהסדר חוב. החברה נדרשת לפרוע במאי 2015 תשלום קרן וריבית של כ-21 מיליון שקל לבעלי האג"ח, להם היא חייבת כ–36 מיליון שקל (סדרה ו', אג"ח להמרה). כמו כן, החברה נדרשת לפרוע ב–2015 הלוואות בנקאיות ותשלומי קרן שונים בסכום של 38 מיליון שקל, בעוד בקופתה היו בסוף הרבעון השלישי 8.2 מיליון שקל בלבד; ובעוד שהגירעון בהון החוזר שלה מגיע ל–25 מיליון שקל (כלומר, עודף התחייבויות שוטפות על מקורות). לפי דו"ח התזרים החזוי, החברה אמורה לסיים את 2015 עם עודף של 2 מיליון שקל בלבד - סכום גבולי שהעיד על צורכי נזילותה.

פאלאס, שמנייתה איבדה 21% בשלוש השנים האחרונות, נסחרת לפי שווי שוק של כ–37 מיליון שקל בלבד. החברה, הנמצאת תחת ניהולו של אלישע איתני, עוסקת בייצור, יבוא ושיווק נרות, מגבונים, מוצרי אלומיניום ונייר וכלים חד־פעמיים מפלסטיק. את החודשים ינואר-ספטמבר סיימה החברה בהפסד של 1.5 מיליון שקל במחזור של 293 מיליון שקל, לעומת רווח של 1.7 מיליון שקל במחזור מכירות של 297 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב–2013.

לפני כשלוש שנים חתמו ברונפמן ופישר על הסדר חוב ראשון בישראלום, החברה האם של פאלאס כאמור, בסכום של כ–70 מיליון שקל. זאת, לאחר שישראלום נקלעה למצוקת נזילות על רקע הקשיים של רשת שופרסל, אחזקתה העיקרית. כחלק מההסדר התחייבו ברונפמן ופישר לערוב באופן אישי לתשלום החוב - מה שאכן קרה. מאז ההסדר, נאלצו ברונפמן ופישר להזרים כ-250 מיליון שקל לישראלום, על רקע ההרעה המתמשכת במצבה הפיננסי בשל הצניחה במניית שופרסל. עד כה העמידו השניים לטובת ישראלום הזרמות הוניות וערבויות בסכום מצטבר של 470 מיליון שקל, כולל שטרי הון שטרם נפרעו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"