האם האצ'יסון תחזור לשלוט בפרטנר?

מניות חיים סבן בפרטנר (31%) משועבדות כנגד הלוואה של 300 מיליון דולר מהאצ'יסון - שווי המניות 800 מיליון שקל, נמוך משווי ההלוואה

מיכאל רוכוורגר
י
מיכאל רוכוורגר
י

המניות של חברות התקשורת סלקום ופרטנר, שנגרעו באחרונה ממדד ת"א 25 (מעו"ף), המשיכו גם אתמול בירידות חדות. הירידות הגיעו בעקבות השקת מבצעים בשוק הטלוויזיה הרב־ערוציות, שזכו למענה במבצעי הוזלה בשוק הסלולר - והציתו מחדש את התחרות בשוק. כתוצאה מכך, עלה מפלס החששות של המ־ שקיעים מירידה נוספת ברווחי החברות.

מניית סלקום, הנמצאת בשליטת דיסקונט השקעות (דסק"ש), איבדה אתמול 4.2% והשלימה ירידה של 11.5% ביומיים. סלקום נסחרת כיום לפי שווי שוק של 2.9 מיליארד שקל. מניית פרטנר נפלה אתמול ב-5% והשלימה צניחה של כ-11.5% ביומיים - למחיר של 17.3 שקל. זהו מחיר המתקרב לרמות שפל של 15.5 שקל למניה שהיו באמצע 2012 ומגלם לחברה שווי שוק של 2.7 מיליארד שקל.

הצניחה במניית פרטנר עלולה לעכב את השלמת הסדר החוב בסקיילקס, שעד לאחרונה היתה בשליטת אילן בן דב. החוב המתואם של סקיילקס לבעלי האג"ח מוערך ב-923 מיליון שקל, וכמחצית ממנו אינה מובטחת בביטחונות. הביטחונות שניתנו למחזיקי כמה מהסדרות הן מניות פרטנר.

חיים סבןצילום: בלומברג

ההסדר בסקיילקס, הכולל המרת חוב למניות והנפקת אג"ח חדשות, מבוסס על מחיר מניית פרטנר. כך נקבע כי לצורך הקצאת מניות פרטנר - שבהן מחזיקה סקיילקס ושיינתנו כעת למחזיקי האג"ח שלה - המחיר של מניית פרטנר יהיה 27.34 שקל. מחיר זה הוא ממוצע משוקלל של מחיר מניית פרטנר בבורסה ביוני־יולי 2014. מחיר מניית פרטנר בתום המסחר אתמול היה 17.15 שקל - נמוך בכ-37% לעומת המחיר שנקבע בהסדר.

מספר מניות פרטנר שאמורה לקבל כל סדרה, נקבע מראש ולא ישתנה לפי התנודות במחיר המניה, כך שצניחה במניית פרטנר תגרום לגידול מהותי בתספורת למחזיקי האג"ח של סקיילקס.

סדרה י' - בסכום של 148 מיליון שקל - היתה אמורה לקבל בחזרה את מלוא החוב כלפיה ואף להשאיר עודף משמעותי לסדרות אחרות. ואולם במצב שנוצר, אם המחזיקים בסדרה זו יבחרו להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי ולממש 9.96 מיליון מניות פרטנר שבידיהם, ששווי השוק שלהן הוא 170 מיליון שקל בלבד, העודף שיישאר למחזיקי הסדרות האחרות יירד ל– 23 מיליון שקל - לעומת עודף של 124 מיליון שקל שעליו דובר במקור. לפיכך, התספורת לסדרות האחרות עלולה לגדול בכ– 100 מיליון שקל.

פרט למחזיקים בסדרה י', גם המחזיקים בסדרות ד' ו-ו' מחזיקים בשעבוד על מניות פרטנר, אבל באופן חלקי, ותמורת חלק מהחוב שאינו מכוסה בשעבוד על מניות פרטנר, הם אמורים לקבל אג"ח חדשות. מחזיקי האג"ח מסדרות ז', ח', ט' ו-1, שאינם מחזיקים בבטוחות על מניות פרטנר, היו אמורים לקבל תמורת מחיקת החוב עודפים ממניות פרטנר, נתח מהאג"ח החדשות של סקיילקס בהיקף של כ-220 מיליון שקל ומניות של סקיילקס. אם מניות סקיילקס אינן שוות דבר, גובה התספורת למחזיקי האג"ח של סקיילקס עלול לגדול מכ-260 מיליון שקל לכ-360 מיליון שקל. בסיומו של המהלך, יעקב לוכסנבורג (לוקסי), בעל השליטה בחברת ההשקעות לפידות, אמור להפוך לבעל השליטה בסקיילקס שמחזיקה גם בזיכיון לשווק ולמכור מכשירי סלולר מתוצרת סמסונג (זיכיון ששוויו מוערך ביותר-מ 100 מיליון שקל).

האקזיט של סבן בפרטנר עלול להתעכב

הנפילה במניית פרטנר היא גם חדשות שליליות לחיים סבן. לאחר השקעה מוצלחת בבזק חזר סבן לשוק התקשורת הישראלי ורכש לפני כשנתיים את השליטה בפרטנר. סבן ביצע אז עסקת דיסטרס, תוך שהוא מנצל את המצוקה שאליה נקלעה המוכרת סקיילקס, שהיתה אז בשליטת אילן בן דב, עקב המינוף הגבוה והשינויים הרגולטוריים שפגעו בפרטנר.

בנוסף, סבן ניצל את כוונתה של האצ’יסון מהונג קונג (שמכרה במקור את פרטנר לבן דב ב-2009) להיפטר מחשיפה בעייתית לבן דב גם במחיר של הענקת מימון זול לסבן. כחלק מתנאי העסקה, הזרים סבן לתוך סקיילקס כ-250 מיליון שקל, העמיד לטובת האצ’יסון ביטחונות בשווי של כ-70 מיליון שקל והעניק לסקיילקס זכות לקבל את הדיווידנדים מפרטנר בגין המניות שרכש בסכום של עד 115 מיליון שקל.

בעסקה גם סוכם כי סבן ייטול הלוואה של 300 מיליון דולר, שהיתה אמורה להיפרע על ידי סקיילקס באפריל 2014. האצ’יסון קיבלה כביטחונות את מלוא האחזקה של סבן בפרטנר והסכימה לפרוס את ההלוואה. החיסכון העיקרי של סבן הוא בכך שההלוואה שקיבל מהאצ’יסון, שהיא בעלת אופי של מימון אמצעי שליטה, נושאת ריבית שנתית של כ-2% בלבד, לעומת ריביות צמודות מדד של לפחות 4%-5% (שווה ערך ל-7% שקלי), שדרשו ממנו הבנקים הפועלים ולאומי. במקביל לעסקה עם בן דב, רכש סבן מלאומי פרטנרס, זרוע בנקאות להשקעות של בנק לאומי, כ-2% מפרטנר במחיר של 26 שקל למניה ובתמורה כוללת של כ-85 מיליון שקל.

בסך הכל העמיד סבן לצורך העסקה הון עצמי של כ-400 מיליון שקל, בעוד עלות ההשקעה הכוללת מוערכת בכ-1.6 מיליארד שקל. שווי השוק של מניות פרטנר שבהן מחזיק סבן מגיע לכ-830 מיליון שקל - שווי המגלם לסבן הפסד של כ-800 מיליון שקל על הנייר על ההשקעה (לא כולל הוצאות מימון). עם זאת, מכיוון שההלוואה להאצ'יסון הנה מסוג נון ריקורס (הבטוחות הן המניות של פרטנר), סבן יכול תיאורטית לבחור בחלופה של ויתור על פירעון ההלוואה, וכך השליטה בפרטנר תחזור להאצ'יסון. אמנם ההשקעה בפרטנר היא חלק קטן יחסית מפורטפוליו שלו, אבל כפי שהדברים נראים כעת, האקזיט של סבן בפרטנר צפוי להתעכב בכמה שנים, ובכל מקרה לא יגיע לתשואה של כ-300% שרשם עם קרן איפקס ומורי ארקין בארבע שנים של השקעה בבזק. על כל פנים, גם כדי להרוויח מהשקעה זו, יהיה על סבן לבצע צעדים אסטרטגיים בפרטנר. הצניחה במניית פרטנר ממתיקה במקצת את ההשקעה המאכזבת של לאומי. בלאומי, שספג לא מעט ביקורת על ההשקעה בפרטנר, החליטו שלא להמתין להשבחת ערך בפרטנר, ובתחילת 2014 מכרו את יתרת האחזקות (כ-3%) במחיר של כ-30 שקל למניה ובתמורה כוללת של כ-140 מיליון שקל. בכך סיכם לאומי השקעה של כ-515 מיליון שקל, שהחלה ב-2009, בהפסד של כ-60 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?