משרד הבינוי והשיכון והמפקח על הבנקים קוראים לציבור למחזר משכנתאות

מנכ"ל משרד הבינוי שלמה בן אליהו: "מי שלא ממחזר היום משכנתא הוא פראייר"

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

משרד הבינוי והשיכון ובנק ישראל פרסמו היום הודעה לעיתונות בה הם קוראים לכ-120 אלף זכאי משרד השיכון למחזר את המשכנתא שקיבלו מכספי המדינה. מנכ"ל משרד הבינוי שלמה בן אליהו אמר כי "מי שלא ממחזר היום משכנתא הוא פראייר. אנחנו אומרים לזכאים אל תהיו פראיים, לכו למחזר. אנחנו לא משנים נהלים או תקנות אלא רק מגלים לאזרחים מה הזכויות שלהם".

זכאי משרד השיכון קיבלו בעבר הלוואות מהמדינה בהיקף של 150-50 אלף שקל בריבית שנחשבה בזמנו למסובסדת - ריבית של 4% צמוד מדד. כיום הריבית הממוצעת בשוק החופשי על משכנתאות זהות עומדת על כ-2.2%-2.9% צמוד מדד.

פקידים מייעצים בבנק

לכן במשרד השיכון ובבנק ישראל מסבירים כי לציבור למשתלם להמשיך לשלם הלוואות אלו וכי משתלם יותר לזכאים למחזר את ההלוואה דרך הבנקים. על פי בן אליהו, מאחר ובמשכנתאות לזכאי משרד הבינוי אין עמלת פרעון מוקדם, הרי שמחזור המשכנתא בבנקים משתלמת לכל זכאי משרד השיכון ללא יוצא מן הכלל.

המפקח על הבנקים דודו זקן סיכם עם ששת הבנקים הגדולים - הפועלים, לאומי, מזרחי טפחות, דיסקונט, הבינלאומי ואגוד - כי בנקים אלו ימחזרו לזכאי משרד השיכון את ההלוואות בהליך מזורז (ללא צורך בדו"ח שמאי) ובמסגרתו הבנקים יספקו ללקוחות משכנתא באותו הסכום אולם בריבית הממוצעת שניתנה ללקוחות הבנק באותו החודש.

יתרת ההלוואות לזכאים מסתכמת כיום בכ-18 מיליארד שקל. במשרד הבינוי הסבירו כי בתרחיש שמחצית מהזכאים ימחזרו את המשכנתא, הדבר יצור למשרד הבינוי תזרים של 9 מיליארד שקל, שיאפשר למדינה להקטין את הנפקות האג"ח. עוד ציין כי המהלך יחסוך עלות של 160 מיליון שקל בשנה שהשרד משלם למערכת הבנקאית על ניהול ההלוואות שהמדינה העניקה לזכאים.

עוד ציינו במשרד הבינוי כי בהנחה שכמחצית מהלווים ייענו למהלך וימחזרו את הלוואותיהם, החיסכון ללווים הינו בסדר גודל של כ-250 מיליון שקל. מדובר בחיסכון של כ-9,000-6,000 שקל לכל לקוח שימחזר את ההלוואה.

אולם לצד המהלך ההסברתי של משרד השיכון והתמיכה של בנק ישראל במהלך, יש להזכיר כי במקור ההלוואות המדינה לזכאים נועדו לתמוך בזכאים על ידי מתן סובסידיות, כך שיוכלו לקבל הלוואות במחיר טוב יותר ממחיר השוק. אלא שבשנים האחרונות הריבית הממוצעת על משכנתאות הופחתה דרמטית בעקבות הפחתת ריבית בנק ישראל ואילו משרד השיכון לא עדכן כפלי מטה את הריבית שהוא גובה מהזכאים. כך יצא שדווקא האוכלוסיות שהוגדרו על ידי המשרד ככאלו שיש לתמוך בהן - שילמו את הריביות היקרות ביותר על המשכנתאות.

מבקר המדינה התייחס לפני שנה וחצי לנקודה זו וכתב כי בעוד שב–1998 המשכנתא המסובסדת שקיבלו הזכאים היתה נמוכה בשיעור של עד 2% משיעור הריבית הממוצעת בשוק החופשי, הרי שבשנים האחרונות הריבית בהלוואות המוכוונות לזכאים גבוהה יותר מהריבית הממוצעת בשוק החופשי. ההתנהלות הזו של משרד האוצר ומשרד הבינוי, קובע המבקר, היא אחד הגורמים למגמת הירידה בניצול הזכות להלוואות לדיור על ידי הזכאים, דווקא בעת שמצוקת הדיור הולכת וגוברת. לדעת המבקר, משרדי הבינוי והאוצר לא בחנו מחדש ובאופן מקיף את תנאי הסיוע הניתן לזכאים בעקבות השינויים שחלו במחירי הדירות ובשוק המשכנתאות, ולא וידאו כי הפתרון שנקטו נותן מענה ראוי למצוקות הדיור של הזכאים.

המהלך ההסברתי בו משרד הבינוי פתח היום אומנם ידחוף את הזכאים למחזר את ההלוואות כך שיתחילו לשלם ריבית זולה יותר ממה ששילמו עד כה, אולם הוא גם מסמל את הפסקת התמיכה של המשרד באוכלוסיות שהוגדרו על ידו כזכאיות לתמיכה.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"