לאומי סיפק למעלימי מס סלולרים אנונימיים מגרמניה: "תתקשרו אלינו רק ממנו"

הסדר הכופר שחתם הבנק בארה"ב חושף שיטות ששימשו אותו לסיוע בהסתרת כספים ■ עד 2009 לאומי הטיס בנקאים מישראל, משווייץ ומלוקסמבורג לפגישות עם לקוחות פוטנציאליים בארה"ב וצייד אותם בסלולרים מתוכנתים ■ הבנק גם סייע בהסתרת מסמכים

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

מסמכים נוספים של הסדר הכופר שבנק לאומי חתם עם הרשויות האמריקאיות שהגיעו אתמול לידי TheMarker, חושפים שיטות נוספות שבהן בנק לאומי נקט על מנת לסייע ללקוחותיו האמריקאיים להתחמק מתשלומי מסים בארה"ב. במסמך שנקרא "המידע הפלילי", הרשויות האמריקאיות מזכירות שבעה אירועים שלא מותירים מקום לספק לגבי השאלה עד כמה מנהלים בבנק היו מעורבים בהונאת רשויות המס בארה"ב.

כך למשל מתואר מקרה בו לקוח אמריקאי תושב בוורלי הילס שהחזיק חשבון בלתי מדווח בבנק לאומי לוקסמבורג, טס ב-2009 ללוקסמבורג לפגישה עם מנהל ועם בנקאי של הבנק בלוקסמבורג. על פי המסמכים, המנהל הגיע לפגישה מצויד בטלפון סלולרי גרמני, מתוכנת מראש עם מספרי הטלפון של הבנקאים מלאומי לוקסמבורג. הבנקאים מסרו את המכשיר הסלולר האנונימי ללקוח והנחו אותו לעולם לא להתקשר לבנקאים אלא ממכשיר הטלפון שהבנק סיפק לו. לפי המסמכים, הלקוח השתמש במכשיר זה במשך כשנתיים להתקשרות חשאית עם עובדי הבנק.

גליה מאורצילום: עופר וקנין

מקרה אחר שמתואר במסמכים הוא של תושב הוליווד שהגיע לשווייץ בספטמבר 2008 כדי לסגור את חשבון הבנק שלו באחד הבנקים השווייצים (המסמכים הבנק מוזכר כבנק A) ולהעביר את הכספים לבנק לאומי שוויץ. בלאומי שוויץ פתחו עבור הלקוח חשבון ממוספר (חשבון בו לא רשום שם הבעלים). במסגרת הליך פתיחת החשבון הבנקאי בלאומי שווייץ הדריך את הלקוח שלא לקחת עמו לארה"ב את מסמכי פתיחת החשבון. הבנקאי בלאומי שווייץ אף הציע ללקוח שהבנק לא ישלח דברי דואר לכתובתו של הלקוח בארה"ב על מנת למנוע מהרשויות בארה"ב להתחקות אחר החשבון.

מקרה נוסף שמתואר במסמכים הוא של לקוח אמריקאי תושב מאליבו, שפתח בנובמבר 2007 חשבון בבנק לאומי בתל אביב בו הופקדו כספים. בהמשך ביולי 2008 הבנקאי מתל אביב ובנקאי מלאומי ארה"ב סייעו ללקוח לפתוח חשבון בנק בסניף בלוס אנג'לס. החשבון בלוס אנגל'ס שימש את הלקוח לצורך קבלת אשראי בהיקף של 7 מיליון דולר - כנגד הכספים שאותם הלקוח הפקיד בסניף בתל אביב. הרשויות האמריקאיות ציינו כי הסתרת הכספים בתל אביב וקבלת אשראי בלוס אנגל'ס אפשר ללקוח להונות את רשויות המס האמריקאיות בדו"ח שהגיש לשנת 2008.

במסמך "העובדות" שצורף כנספח להסדר הכופר, משרד המשפטים האמריקאי ציין כי עד 2009 לאומי הטיס בנקאים מישראל, משוויץ ומלוקסמבורג לפגישות עם לקוחות פוטנציאליים בארה"ב - כאשר לאומי אסר על בנקאים אלו לקיים את הפגישות בתוך סניפי לאומי ארה"ב. עוד נכתב כי הבנקאים הללו ידעו כי מדובר בלקוחות שהם עברייני מס וכי בנסיעותיהם הבנקאים הללו שימשו גם כבלדרים להעברת דפי חשבון תקופתיים ללקוחות קיימים.

עוד ציינו במשרד המשפטים האמריקאי כי בבנק לאומי, בבנק לאומי שווייץ, בלאומי ארה"ב ובלאומי לוקסמבורג יידעו כי השירותים שהבנק סיפק ללקוחות האמריקאים משמשים את הלקוחות להעלמות מס. הדברים נכתבו במיוחד ביחס להלוואות שבנק לאומי ארה"ב סיפק ללקוחות כנגד כספים שהופקדו על ידי הלקוחות בחשבונות חשאיים בישראל ובשווייץ.

במסמכי ההסדר נכתב עוד כי בחלק מהמקרים, כאשר לקוח אמריקאי ביקש להוציא את כספו מהחשבון הסודי בישראל, הבנקאי הציע לו להשאיר את הכספים בחשבון בישראל, ולקבל את הכספים בארה"ב "כהלוואה" מהחברה הבת לאומי ארה"ב, בתמורה לעמלה בשיעור של 1%. במסמכים נכתב כי במחלק מהמקרים מדובר ב"הלוואות" פתוחות מאז שנות ה-90.

בעניין אחר, נכתב כי בשנת 2010 בנק לאומי בישראל החל לסגור חשבונות בנק שהיו רשומים על שם חברות אוף שור - חברות הרשומות במדינות הידועות במקלטי מס בהן קשה להתחקות אחר הזהות האמיתית של בעל החברה. עם זאת, למרות שמדיניות הבנק היתה לסגור חשבונות אלו, במסמכי ההסדר נכתב כי כאשר מדובר היה בלקוחות אמידים במיוחד, מנהלים בבנק נתנו אישור להמשיך לנהל את החשבון בבנק אולם דרך חברת הבנק - בנק לאומי לנאמנויות.

איתן רףצילום: אלון רון

החקירה בבנק UBS היוותה הזדמנות פז עבור בנק לאומי

עוד מתואר במסמכים כי בספטמבר 2008, כאשר נפתחה חקירה נגד הבנק הגדול בשווייץ UBS בחשד כי הוא מסייע ללקוחות אמריקאיים להתחמק מתשלומי מסים "מנהל בבנק לאומי לישראל שלח מייל לעובדי הבנקאות הפרטית כולל עובדי הבנקאות הפרטית שטיפלו בלקוחות האמריקאיים ובו ציין כי 'כפי שפורסם בתקשורת, UBS מצוי תחת חקירה. לקוחות רבים ב–UBS יחושו לחץ וירצו להעביר את כספם לבנקים אחרים באירופה". באותו המייל ממש המנהל ציין כי "בנקים רבים באירופה מסרבים לפתוח חשבונות ללקוחות האמריקאים הללו". בהמשך המייל כתב המנהל (ששמו לא הוזכר במסמכים) לעובדי הבנקאות הפרטית בלאומי כי "האירוע ב-UBS הוא הזדמנות פז ליצירת קשר עם לקוחות המנהלים חשבונות בבנקים באירופה ולהציע להם לעבור ללאומי בישראל - מסיבות מובנות".

ביולי 2009 מנהל נוסף התייחס במסגרת הדיונים האסטרטגיים בבנק לחקירה של UBS "כהזדמנות אדירה" עבור בנק לאומי. באותו הדיון המנהל אמר כי "יש לעשות זאת (להעביר לקוחות מ-UBS ללאומי - ס"א) במינון הנכון, כי אנחנו לא רוצים שהאמריקאים יבינו שישראל היא גם העדן לכספי הלקוחות משווייץ. יש לבצע את התהליך עם ליווי משפטי ולבחון כל מקרה לגופו". למרות שלכאורה העובדים התבקשו לבחון כל מקרה לגופו, במסמכים מתואר כי בנקאי שוויצרי יצר שר עם בנק לאומי שוויץ והציע להעביר לבנק 66 לקוחות. לאומי שוויץ ידע שמדובר בלקוחות המחשפים מקלט מהרשויות האמריקאיוץ ובכל זאת הבנק פתח חשבונות עבור לקוחות אלו והעניק תגמול לבנקאי השוויצרי שהפנה את הלקוחות לבנק.

כזכור בעקבות ההתנהלות הזו של הבנק לאומי חתם על הסדר כופר במסגרתו שילם קנס של 1.56 מיליארד שקל ונשא בעלויות משפטיות של 250 מיליון שקל כדי לסגור את החקירות ללא כתב אישום.

גליה מאור ששימשה כיו"ר בנק לאומי שווייץ בתקופה שבה נעשו העבירות הפליליות בהן הבנק הודה לא נדרשה עד כה לתת את הדין. במכתב ששלחה לבנק באמצעות עו"ד רם כספי היא כתבה כי היא כופרה בטענה כי היא ידעה או שהיה עליה לדעת שהבנק סייע ביודעין ללקוחות אמריקאיים להתחמק מתשלומי מסים בארה"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית