S&P מעלות: ענף המזון מסוכן מבעבר - והתחרות בסלולר תימשך

חברת דירוג האשראי צופה כי בשנה הקרובה רווחיות הבנקים תישאר יציבה, מחירי הדירות ימשיכו לעלות ופסימית לגבי חברות הביטוח

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

קמעוניות המזון הציגו בדו"חות הכספיים של תשעת החודשים הראשונים של השנה צמיחה מתונה בהכנסות וירידה ברווחיות. חברת הדירוג S&P מעלות מסבירה זאת בהתגברות התחרות בשוק, במודעות ליוקר המחיה, ברגולציה וברפורמות שעליהן הוחלט השנה. "לנוכח גורמים אלה, בשילוב עם ההערכה להאטה בצמיחה וירידה בצריכה הכוללת, אנחנו מחשיבים כיום את ענף המזון כענף בר־סיכון רב יותר מבעבר", נכתב בסקירה שפירסמה מעלות לסיכום 2014.

בסקירה, שכללה גם תחזיות ל–2015 ושעסקה במגוון מגזרים, העריכו ב-S&P מעלות כי גם ב–2015 יגדל נתח השוק של רשתות המזון הקטנות, וכי צפוי גידול בשימוש בערוצי הפצה אינטרנטיים. לפי S&P מעלות, כדי להתמודד עם הירידה ברווחים, יפעלו החברות להחדרה נרחבת של המותג הפרטי, אך להערכתם שיעורי הרווחיות התפעולי יתאוששו רק בטווח הבינוני־רחוק.

שוק נוסף שמאופיין בתחרות רבה הוא הסלולר, שגם בו מעריכה S&P מעלות כי התחרות תימשך בטווח הבינוני־ארוך: "החברות ימשיכו לפעול לשימור נתח שוק אפילו על חשבון ירידה ברווחיות", כתבו בסקירה, והדגישו גם כי לדעתם "צמצום במספר המפעילים הסלולריים בשוק הכרחי בטווח הרחוק". בחברת דירוג האשראי גם התייחסו לעניין הדיווידנדים בענף וציינו כי "לא ברור כמה זמן יאפשרו בעלי המניות הממונפים לחברות הסלולר להימנע מחלוקת דיווידנדים על מנת לחזק את הנזילות שלהן".

מפעלי האשלג בים המלח צילום: Bloomberg

לגבי הבנקים סבורים בחברת הדירוג כי רווחיותם נותרה יציבה יחסית, למרות תנאים מאתגרים של סביבת ריבית נמוכה שיוצרת לחץ על המרווח הפיננסי, והם צופים כי כך יהיה גם ב–2015. הם מעריכים כי הבנקים ימשיכו לנסות לצמצם הוצאות, ומציינים כי "הרווחיות מוגבלת על ידי היעילות התפעולית הנמוכה של הבנקים הישראליים בהשוואה גלובלית".

הסיבות לכך, לדבריהם, הן קיום ועדי עובדים והסכמי שכר קיבוציים. ב–S&P מעלות ציינו לטובה את הדרישה מהבנקים להגדיל את ההון שברשותם, שתורמת לחוסן הבנקים. עם זאת, הם ציינו כי "צמיחה אגרסיבית של אשראי צרכני לא מובטח עשויה להיות מקור סיכון לאיכות האשראי".

חברת דירוג האשראי הפגינה פסימיות לגבי חברות הביטוח, שהושפעו השנה לרעה מסביבת הריבית הנמוכה. S&P סבורה כי לא יהיו פעולות דירוג חיוביות בענף הביטוח המקומי בעתיד הנראה לעין. הסיבות לכך הן שולי הון נמוכים ביחס לעולם; החשיפה של הענף לשוק ההון; שינויים רגולטוריים אפשריים, שעלולים להשפיע לרעה על הרווחיות, למשל, בתחום ביטוי הבריאות שבו היו שיעורי צמיחה חדים בשנים האחרונות; ושינויים אפשריים במבנה הבעלות של חברות הביטוח, שעלולים לפגוע בחוסנן הפיננסי.

חברת דירוג האשראי התייחסה בסקירה גם לחברות ספציפיות. לגבי חברת כיל, כתבו ב–S&P מעלות כי "צפויה ליישם אסטרטגיה של צמיחה והתרחבות, בעיקר בשווקים המתפתחים, על רקע חוסר הוודאות לגבי השפעת הירידה במחירי הסחורות החקלאיות על הביקוש לאשלג ב–2015. לכיל, בדומה לחברות רבות בתעשיית הדשנים, קיימת גמישות לביצוע שינויים במדיניות הפיננסית ובתוכנית ההשקעות כדי לשמור על רמת מינוף הנוכחית ועל הדירוג הנוכחי".

על רקע ירידת מחירי הנפט בחודשים האחרונים, כתבו ב–S&P מעלות כי להערכתם מרווחי הזיקוק באירופה יילחצו כלפי מטה ב–2015 - בעקבות ביקושים נמוכים יחסית וגידול בהיצע. ואולם, הם סבורים כי מרווחי הזיקוק של בזן ופז אשדוד יהיו פחות תנודתיים ב–2015, בעיקר כתוצאה מהשלמתם של כמה פרויקטים בשנתיים האחרונות והמעבר לשימוש בגז טבעי. תחזית הדירוג של שתי החברות האלו ל–2015 היא "יציבה".

S&P מעלות הקדישה חלק גדול מהסקירה לשוק הנדל"ן. לגבי מחירי הדירות הגבוהים בישראל, מעריכה חברת הדירוג כי מגמת העלייה במחירים תימשך גם בשנה הבאה, בעקבות התפרצות הביקוש לאחר שבוטלה חקיקתו של חוק מע"מ 0%. לדבריה, "עלויות האשראי הנמוכות ימשיכו לתמוך בביקוש לדיור ב–2015". ואולם, היא ציינה כי "העלאה הדרגתית של הריבית בידי בנק ישראל, אם תבוצע, עשויה למתן במידה מסוימת את היקפי המשכנתאות ואת עליית המחירים". חברת הדירוג מעריכה כי בטווח הבינוני יואט קצב עליית מחירי הדירות עקב גידול בהיצע הדירות והעלאה הדרגתית של ריבית בנק ישראל.

בהתייחס לחברות הנדל"ן המניב, סבורים ב–S&P מעלות כי ביצועיהן התפעוליים של חלק מהחברות ב–2015 עלולים להיות מושפעים לרעה מההאטה בפעילות המשק. הם מציינים כי חברות נדל"ן מניב רבות מתמקדות כיום במאמצים להקטין את רמת המינוף, וכי תחזית הדירוג של יותר מ–80% מהחברות היא "יציבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר