אקסלנס ממליצה: לקנות שופרסל - ולהתרחק מאסם

בית ההשקעות צופה עוד שחיקה במניית רמי לוי ■ הערכות: תוצאות שופרסל ב-2015 יהיו טובות מתוצאות 2014, אך עדיין חלשות

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

2015 תהיה שנה של מציאת שווי משקל חדש בשוק המזון - כך מעריכה ליאת גלזר, אנליסטית באקסלנס ברוקראז'. גלזר צופה שהצרכן הישראלי יושפע לטובה במחצית הראשונה של 2015 מהורדת תעריפי החשמל והמים בינואר 2015, מירידת מחירי הנפט ומהעלאת שכר המינימום, שאם אכן תצא אל הפועל תסייע להגדיל את כוח הקנייה של קבוצת הצרכנים שההוצאות שלה על מזון מהוות חלק ניכר מההוצאה החודשית. שינויים אלה צפויים להיטיב גם עם יצרני המזון ורשתות השיווק.

עם זאת, גלזר צופה שהשפעות חיוביות אלו יקוזזו חלקית בפיחות השקל ובעלייה של מחירי הנדל"ן. להערכתה, רווחיות יצרניות המזון, כמו אסם ושטראוס, מפעילותן בישראל תיפגע בשל ההאטה בשוק המזון, התחזקות הדולר, העלאת שכר המינימום והתייקרות חומרי הגלם - כשתהליך הלמידה של חוק המזון יוסיף לשחיקה. החשיפה לחו"ל ושערי המטבעות עשויים למתן את הפגיעה בשוק המקומי.

צילום: דניאל בר

גלזר ממליצה על שופרסל מבין מניות החברות הבורסאיות שפועלות בשוק המזון הישראלי. היא נותנת המלצת קנייה וקובעת למניה מחיר יעד של 11 שקל - שגבוה ב–28% משווי החברה בבורסה. היא מסבירה שהרשת צפויה להציג שיפור בתוצאותיה החל ברבעון הרביעי של 2014 ומגמת שיפור הדרגתית ברווחיות הגולמית כתוצאה מעדכון הסכמים עם ספקים ועלייה במכירות המותג הפרטי. עוד צופה גלזר ש-שופרסל תתחיל לקטוף ב–2015 את פירות תוכנית ההתייעלות - צמצום בכוח האדם, סגירה של סניפים מפסידים והקטנת שטחי סניפים - כשהוזלת החשמל תשפר עוד יותר את היבול.

עם זאת, גלזר מדגישה כי אף שתוצאות שופרסל ב-2015 יהיו טובות מתוצאות 2014, הן יהיו עדיין חלשות משום שתהליך החזרת הלקוחות לסניפים יהיה הדרגתי, כשהחולשה בכוח הקנייה של הצרכן ויישום חוק המזון ימתנו את השיפור. להערכתה, שופרסל לא תחלק דיווידנד ב–2015 בשל ההשקעות במרכז הלוגיסטי והתזרים החלש מפעילותה השוטפת.

למניית רמי לוי גלזר מעניקה המלצת תשואת שוק ומחיר יעד של 165 שקל, הגבוה ב–12% ממחיר השוק. להערכתה, הכנסות החברה יצמחו ב–15% ב–2015 הודות לפתיחת שישה־שמונה סניפים עד סוף השנה - אבל ההכנסות למ"ר יירדו, הרווחיות הגולמית תמשיך להישחק והוצאות התפעול ייוותרו ברמה של 17.2% מהמחזור, בדומה ל–2014. גלזר סבורה שהעלאת שכר המינימום תוסיף למגמת השחיקה ברווחיות התפעולית, לרמה של 3.6% מהמחזור ב–2015, אם כי הרווח התפעולי יגדל להערכתה ב–8% במונחים מוחלטים.

ממניית אסם גלזר ממליצה להתרחק. היא קובעת למניה תשואת חסר ומחיר יעד של 71.5 שקל, שגבוה ב–1% ממחיר השוק. היא צופה שהמשך ההאטה בשוק המזון הישראלי וחוק המזון יביאו לצמיחה נמוכה בישראל ביחס ל-2014. גלזר אינה תולה תקוות גדולות בפעילותה הבינלאומית של אסם, שבנטרול השפעת מטבעות לא תצמח, אבל בשל היחלשות השקל תציג צמיחה חד־ספרתית גבוהה עד דו־ספרתית נמוכה.

על מניית שטראוס גלזר ממליצה בתשואת שוק וקובעת לה מחיר יעד של 70 שקל, שגבוה ב–12.8% ממחירה בבורסה. להערכתה, פעילות שטראוס בישראל תמשיך להיפגע מההאטה במשק. היא צופה שחיקה ברווחיות הגולמית של חברת הקפה. להערכתה, הנפקת החברה הבת (74.1%) שטראוס קפה, שצפויה במחצית 2015, תהיה מאתגרת משום שהחלק הארי של הכנסותיה מגיע מברזיל ומרוסיה.

רמי לוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד