ברונפמן ופישר חוששים מהסדר חוב שני: מכרו פעילות פאלאס ב–150 מיליון שקל

הרוכשת היא נטו של דודי עזרא. פאלאס תעשיות, שהתחייבויותיה מסתכמות ב–160 מיליון שקל, נדרשת לפרוע במאי 2015 תשלום של 21 מיליון שקל לבעלי האג"ח, בעוד בקופתה יש 8 מיליון שקל בלבד

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

מתיו ברונפמן ושולם פישר, הבעלים של חברת האחזקות ישראלום, חתמו לפני כשנתיים על הסדר חוב ראשון; עתה השניים נאלצים לוותר על זרוע הפעילות התעשייתית, כדי להבטיח תשלומים לבעלי האג"ח ולבנקים.

פאלאס תעשיות, הנמצאת בשליטת ישראלום, הודיעה כי תמכור את פעילות ייצור האלומיניום, המגבונים והנרות לנטו של דודי עזרא; הקבוצה תשלם סכום מוערך של כ-150 מיליון שקל — עלות המכונות והציוד בתוספת ערך המלאי במועד הקובע של העסקה.

פאלאס תמשיך להחזיק בפעילות הנרות בארה"ב, האחראית על כ–25% מהמחזור העסקי שלה. בכוונת פאלאס להיכנס לתחום המרכזים הלוגיסטיים, שהוא סינרגטי לאחזקה נוספת של ברונפמן — רשת הרהיטים איקאה. במקביל למכירת הפעילויות בישראל, דיווחה פאלאס כי התקשרה עם צד ג' להשכרת מגרשים בשטח כולל של כ–36 אלף מ"ר בנמל אשדוד לתקופה של שלוש שנים, לצורך מתן שירותי לוגיסטיקה והפצה.

לאחר העסקה, פאלאס תרשום בדו"חותיה הפסד של 35 מיליון שקל, המגלם את הפער בין הערך בספרים למחיר העסקה. התמורה בגין העסקה עשויה לסייע לפאלאס לפרוע חלק מהתחייבויותיה — כ–160 מיליון שקל בסך הכול. החברה נדרשת לפרוע במאי 2015 תשלום קרן וריבית של כ-21 מיליון שקל לבעלי האג"ח, שלהם היא חייבת כ–36 מיליון שקל (סדרה ו', אג"ח להמרה).

כמו כן, החברה נדרשת לפרוע ב–2015 הלוואות בנקאיות ותשלומי קרן שונים בסכום של 38 מיליון שקל, בעוד בקופתה היו בסוף הרבעון השלישי 8.2 מיליון שקל בלבד, והגירעון השוטף בהון החוזר (כלומר עודף התחייבויות שוטפות על מקורות) מגיע ל–25 מיליון שקל. לפי דו"ח התזרים החזוי, החברה אמורה לסיים את 2015 עם עודף של 2 מיליון שקל בלבד — סכום גבולי המלמד על צורכי נזילותה. בתגובה לדיווח על העסקה עלו האג"ח להמרה של פאלאס ב-3%.

מתיו ברונפמן ושולם פישרצילום: רמי שלוש

פאלאס, שמנייתה איבדה 21% בשלוש השנים האחרונות, נסחרת לפי שווי שוק של כ–40 מיליון שקל בלבד. החברה, הנמצאת תחת ניהולו של אלישע איתני, עוסקת בייצור, יבוא ושיווק נרות, מגבונים, מוצרי אלומיניום ונייר וכלים חד־פעמיים מפלסטיק.

פאלאס סיימה את ינואר־ספטמבר בהפסד של 1.5 מיליון שקל במחזור של 293 מיליון שקל, לעומת רווח של 1.7 מיליון שקל במחזור מכירות של 297 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב–2013. המחזור של הפעילות הנמכרת ב–2014 היה 230 מיליון שקל בינואר־ספטמבר, והרווח התפעולי הסתכם ב–13 מיליון שקל. זאת, בהמשך לרווח של 15 מיליון שקל ב–2013.

לפני כשלוש שנים חתמו ברונפן ופישר על הסדר חוב ראשון בסכום של כ–70 מיליון שקל. ההסדר נחתם עם נושי ישראלום שנקלעה למצוקת נזילות על רקע הקשיים של רשת שופרסל, אחזקתה העיקרית. כחלק מההסדר התחייבו ברונפמן ופישר לערוב באופן אישי לתשלום החוב — מה שאכן קרה. מאז ההסדר, נאלצו ברונפמן ופישר להזרים כ-250 מיליון שקל לישראלום, על רקע ההרעה המתמשכת במצבה הפיננסי עקב הצניחה במניית שופרסל. עד כה העמידו השניים לטובת ישראלום הזרמות הוניות וערבויות בסכום מצטבר של 470 מיליון שקל, כולל שטרי הון שעדיין לא נפרעו.

קבוצת נטו, הנסחרת לפי שווי שוק של 681 מיליון שקל, עוסקת ביבוא ובשיווק מוצרי מזון, בייצור מוצרי דגים ושימורים ובייצור מוצרי בשר ועופות (טיבון ויל). בעבר התעניינה משפחת עזרא בהשקעה בשופרסל וברשתות שיווק נוספות ואף רכשה לא מעט מניות בהנפקת רשת השיווק ויקטורי. המשפחה רכשה בעבר מותגים קטנים, דוגמת ביכורי השדה וויליגר והתעניינה ברכישת "אדום אדום" של תנובה ובמחלבות רמת הגולן. המשפחה אף חברה לקבוצה שנוחי דנקנר ניסה לגבש כדי לשמר את שליטתו בקבוצת אי.די.בי.

פאלאס מנהלת יחסים ענפים עם שופרסל. ב–2013 היתה שופרסל אחראית ל–24% מהמחזור של פאלאס, בהמשך ל-22% ו-23% בשנתיים שקדמו לה. בשל פעילותה העניפה בתחום המזון, השלמת העסקה בין קבוצת נטו לפאלאס כפופה, בין השאר, לקבלת אישור מהממונה על ההגבלים העסקיים.

בקבוצת נטו רואים בפעילותה של פאלאס תחום משלים לשאר פעילויותיה. מחיר העסקה היה, כנראה, גם אטרקטיבי, לאור צרכי הנזילות של ברונפמן ופישר. פרמטר שמשחק לטובת משפחת עזרא הוא הירידה במחיר הנפט, המקטינה את עלויות ייצור הכלים החד־פעמיים והנרות. נוסף על כך, התחזקות הדולר פוגעת ביבואנים המתחרים בפעילותה של פאלאס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"