החורים ברשת הביטחון שהמלווים הגדולים צריכים לסגור

אחד מגורמי הסיכון בכל עסקת אשראי הוא בטוחות לא מספקות ■ עם זאת, ככל שבטוחה סולידית פחות, המלווה יוכל לדרוש, ואף לקבל, תשואה גבוהה יותר

אורית ישראלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורית ישראלי

בשנים האחרונות אנחנו עדים לפעילות ערה של הגופים המוסדיים בתחום המימון. אם בעבר המוסדיים חיפשו בשוק בעיקר עסקות סולידיות, מורכבות פחות מבחינה משפטית, הרי שבשנים האחרונות הם עשו קפיצת מדרגה ברמת התחכום בכל הקשור למימון עסקות של חברות וארגונים אחרים.

כל גוף מוסדי רציני מעסיק מחלקה המתמחה במימון חוץ־בנקאי, הכוללת אנשי אשראי, תפעול ואנליזה. במובן הזה, המוסדיים של היום עובדים באופן דומה למדי למערכת הבנקאות. בד בבד, הבנקים לא מפסיקים להתחדש, והם מנהלים חיפוש מתמיד אחר פתרונות יצירתיים וקונבנציונליים פחות, כדי להציע ללקוחותיהם פתרונות אשראי מגוונים יותר, ובתוך כך גם לתת מענה לתחרות הגוברת מצד הגופים המעניקים מימון חוץ־בנקאי.

מלווים מחפשים תמיד תשואות גבוהות, ואת אלו לא ניתן למצוא בעסקות הסולידיות. לכן, המלווים נאלצים להיכנס גם לעסקות מורכבות יותר, תוך שהם לומדים לנהל את הסיכונים. בהערכת עסקה, המלווים בוחנים עסקות שעל פני הדברים הן מורכבות ומסוכנות, ומפרקים אותן לגורמים. בדרך זו, הם מצליחים לבודד את גורמי הסיכון, להעריך כל אחד מהם בנפרד וגם במצטבר, וברבים מן המקרים - להפחית משמעותית את הסיכונים עד כדי נטרולם.

כרטיסי אשראיצילום: בלומברג

כמה מגורמי הסיכון בעסקה הם פועל יוצא של סוג הבטוחות הנלוות לה. בטוחות יכולות להיות, למשל, שעבוד על נדל"ן, כשמימוש הנכסים עשוי להיתקל בקשיים, ומותנה בתנאים הקבועים (למשל, בתוכניות בניין עיר או בהסכמי חכירה). דוגמה נוספת היא שעבוד של נכסים בחו"ל או על ידי לווים זרים, באופן שיש בו לעורר שאלות בנוגע לסמכות השיפוט וברירת הדין, ולכן גם לסימני שאלה לגבי היכולת לממש את הנכס ולגבי העיתוי של המימוש.

ובמה מתאפיינות בטוחות "טובות"? ניתן למנות כמה גורמים שיש בהם לשפר את התועלת הפוטנציאלית של הבטוחה. כך, למשל, שעבודים על נכסים שקיימים לגביהם מרשמים מסודרים יאפשרו לוודא, ברמת ודאות גבוהה, שלא קיימות זכויות עדיפות של צדדים שלישיים. במקרה של לווים זרים, למשל, סוגיה זו מעוררת פעמים רבות קושי של ממש. דוגמה נוספת היא בטוחה שניתנת למימוש עצמי, שלא באמצעות בית משפט, כמו במקרה של מניות בחברה ציבורית - ובלבד שכל הצדדים מקפידים לקיים את הוראות חוק המשכון לעניין זה.

על מנת שבטוחה תיחשב סולידית נדרש, בנוסף, שמימוש הבטוחה אינו דורש קבלת הסכמות מצדדים שלישיים (שעבוד של זכויות נפט, למשל, שמכירה שלהן כפופה לאישור הממונה על הנפט). בטוחה שמימושה כפוף לזכות סירוב ראשון היא נפוצה, אבל מעוררת חשש כי רוכשים פוטנציאליים יימנעו מלהגיש הצעות לרכישת הנכס המשועבד, בעת מימוש. בטוחה שיש לה כמה שימושים, למשל קרקע שעל פי התוכניות החלות עליה ניתנת לניצול לכמה שימושים, תהיה ניתנת למימוש ביתר קלות - וההפך, מימוש של קרקע שיש לה ייעוד אחד, ייחודי, צפוי להיות קשה יותר.

איזון וניהול סיכונים

עם זאת, יש לזכור כי ככל שבטוחה סולידית פחות, המלווה יוכל לדרוש (ואף לקבל) תשואה גבוהה יותר. מלת המפתח היא איזון וניהול סיכונים, בהינתן זהות הלווה וכושר הפירעון שלו (ובהתאמה, הערכת המלווה ביחס לסיכוי להתממשות הסיכון).

צילום: ׳׳™׳™׳œ ׳₪׳¨׳?

במיוחד בכל הנוגע לבטוחות, לעורך הדין המלווה את העסקה תרומה משמעותית, שכן הוא מסייע לנתח את החשיפות המשפטיות, ובמקרים המתאימים להפחית (ואף להפיג) את החששות - הן מהסתברות הסיכון והן מהנזק הפוטנציאלי. על ידי כך, עורך הדין פעמים רבות מאפשר את העסקה. בנוסף, במקרים המתאימים עורך הדין יבקש לבצע שינויים בעסקה, באופן שיהיה בו להרחיק ולהקטין עוד יותר את הסיכון למלווה.

הכותבת היא עורכת דין, שותפה במשרד עמית, פולק מטלון, ומובילה את תחום המימון במשרד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008