פיצוץ בשיחות בין קרדן לבעלי האג"ח על רקע דרישתם להקצאת 15% ממניות החברה

בפגישה שהתקיימה בין חברים בנציגות בעלי האג"ח של קרדן אן.וי לבין מנכ"ל קרדן אן.וי וצוותו, הופסקה לאחר עימות חזיתי בין הצדדים על תנאי הסדר החוב

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

המגעים להסדר חוב בחברת קרדן אן.וי התפוצצו דווקא לאחר שנראה היה שהאיום המיידי על עתיד החברה כעסק חי הוסר. בפגישה שהתקיימה אתמול בין חברים בנציגות בעלי האג"ח של קרדן אן.וי לבין שוקי אורן, מנכ"ל קרדן אן.וי, וצוותו, הופסקה לאחר עימות חזיתי בין שני הצדדים על תנאי הסדר החוב.

קרדן אן.וי חייבת לבעלי האג"ח משתי סדרות א' ו־ב' 345 מיליון יורו, וסכום של 33 מיליון יורו לבנק דיסקונט. החברה אמורה לפרוע עוד בדצמבר 2014 סכום של 28 מיליון יורו לדיסקונט, ובפברואר 2015 היא צריכה לפדות 102 מיליון יורו לבעלי האג"ח. המגעים להסדר צברו תאוצה לאחר שקרדן אן.וי חתמה בסוף השבוע שעבר על הסכם למכירת 50% ממניותיו של קניון צ'נגדו שבסין לקרן מקבוצת בלקרוק תמורת 65 מיליון יורו ולפי שווי קניון של 164 מיליון יורו - 9.3% מעל שוויו נכון לסוף ספטמבר 2014 במאזנה. קרדן אן.וי היתה אמורה לקבל 30 מיליון יורו מהתמורה, ובסכום זה להסדיר את מרבית חובה לדיסקונט באופן שישחרר את השעבודים שיש לבנק על נכסיה העיקריים של החברה.

שוקי אורןצילום: אייל טואג

הפגישה שהתקיימה שלשום התפוצצה לאחר 20 דקות. הסיבות לפיצוץ שנויות במחלוקת, ובשלב זה לא נקבע מועד לפגישה נוספת. קרדן אן.וי טוענת כי חברי הנציגות חזרו בהם מסיכום שהושג, ולפיו יקבלו בעלי האג"ח תוספת ריבית של 1.75% בשנה, והקצאה של 10% ממניות החברה בתמורה להסכמתם לדחות את תשלומי קרן האג"ח בשנתיים עד ל–2017.

נסיגת הנציגות, לכאורה, מההסכמות שהושגו מנעה אישור ההסכם בידי דירקטוריון קרדן עוד השבוע. בעלי איגרות חוב טוענים מנגד, כי לא זו בלבד שלא הושג סיכום על גובה הריבית וגם לא על הקצאת 10% ממניות החברה לבעלי האג"ח, אלא שקרדן היא שחזרה בה מהסכמתה לשלם תוספת ריבית של 1.75%. לדבריהם, הם הבהירו שלא יסתפקו בפחות מתוספת ריבית של 2% בשנה, והקצאה של 15% ממניות החברה, או לחלופין הקצאה של 10% ממניות החברה, והקצאה של אופציות לעוד 10% ממניותיה של קרדן אן.וי.

נקודת מחלוקת אחרת נוגעת לדרישת חברים בנציגות לקבל ערבות של החברה הבת קרדן לנד צ'יינה (Kardan Land China), ששווייה במאזני קרדן הוא 280 מיליון יורו, לחובה של קרדן אן.וי כלפיהם, ולא להסתפק בהעברת השעבוד שהיה לבנק דיסקונט על 51% ממניות קרדן לנד צ'יינה, וכן שעבוד על כל מניותיה של חברת תהל וכל מניותיה של מניות KFS (שמחזיקה בבעלות המלאה בחברת TBIF, שפעילה בתחום הבנקאות והאשראי הצרכני בבולגריה ורומניה, ושווייה המאזני הוא 77 מיליון יורו). חברי הנציגות גם עומדים על הפחתת הוצאות ההנהלה והכלליות מ–8 ל–4 מיליון יורו בשנה, דרישה שקרדן אן.וי דוחה בטענה שהחברה מתנהלת עם מטה רזה ויעיל.

בעקבות פיצוץ העסקה צפויה פגישה של כל חברי נציגות בעלי האג"ח, שכוללת את הראל, מיטב־דש, הפניקס, אלטשולר שחם וכלל ביטוח, לגבי צעדיה הבאים של הנציגות. הקושי הבסיסי של בעלי האג"ח במו"מ על הסדר החוב הוא שקרדן אן.וי היא חברה הולנדית, ולפי החוק ההולנדי לא ניתן לפתוח בהליכי הסדר חוב עד לחדלות פירעון בפועל, וגם אז עוברת החברה להקפאת הליכים תחת נציג מטעמו של בית המשפט שמציע תוכנית הבראה. אם נושי החברה דוחים את ההצעה החברה עוברת אוטומטית לפירוק; תרחיש שעלול להותיר את בעלי האג"ח חסרי כל, לנוכח העובדה שלבנקים סיניים יש שעבודים על נכסיה העיקריים של החברה.

מקרדן אן.וי נמסר: "החברה הוכיחה שוב בשבוע האחרון את מחויבותה לממש נכסים כדי לעמוד בהתחייבויותיה, כשמכרה את אחזקותיה בקניון צ'נגדו בסין. לחברה יש מדיניות ברורה לאורך השנים של עמידה בהתחייבויות והחזר חובות בסכום של יותר מחצי מיליארד יורו עד כה. החברה ניהלה את המו"מ בתום לב, תוך ויתורים מרחיקי לכת. ואולם, לצערנו בישורת האחרונה הנציגות מדברת בכמה קולות, וחוזרת בה מהסכמות שכבר התקבלו. מתווה ההסדר, כפי שגובש בשלושה חודשים של מו"מ אינטנסיבי, משפר את תנאי איגרות החוב ומעניק למחזיקים בטוחות להחזר החוב. אנחנו תקווה שהנציגות תאשר את ההסדר המוצע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו