שפיר תחל להיסחר ביום שלישי לפי שווי של 2.2 מיליארד שקל

בשלב הציבורי ביום חמישי גייסה החברה 12 מיליון שקל ■ חתמי ההנפקה רכשו מניות ב–68 מיליון שקל והבטיחו את השלמת ההנפקה

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

46 שנה לאחר הקמתה, חברת שפיר הנדסה ותעשיה תתחיל להיסחר בבורסה בל אביב, לאחר טקס חגיגי שיתקיים כנראה ביום שלישי.

ביום חמישי השלימה החברה את השלב הציבורי של ההנפקה הראשונית (IPO) של מניותיה. בשלב זה הגיעו ביקושים של 12 מיליון שקל - סכום גבוה משהעריכו המעורבים בהנפקה לנוכח העובדה שבשלב המוסדי ניתנה למשקיעים עמלת התחייבות מוקדמת גבוהה של 3.5%.

השלב המוסדי הושלם לפני שבוע, אחרי ששפיר הפחיתה את השווי האפקטיבי לפני הכסף ל–1.69 מיליארד שקל. שווי זה הוא לאחר עמלת התחייבות מוקדמת של 3.5%. לפי שווי זה, הובטח גיוס של 380 מיליון שקל במחיר של 6.26 שקלים למניה. כדי להשלים הנפקה של 20% ולהיכנס למדד ת"א 100 (כפי שדרשו המשקיעים הגדולים שהשתתפו בהנפקה), היה צורך בגיוס כולל של 440 מיליון שקל.

פרויקט של שפיר הנדסה באשקלוןצילום: רודי אלמוג

בעקבות כך, החתמים שהשתתפו בהנפקה נתנו התחייבות חיתומית של 60 מיליון שקל לרכוש את המניות בשלב הציבורי. בפועל, מדובר היה בהתחייבות של 80 מיליון שקל, שכן לאומי פרטנרס חתמים רכשה בשלב המוסדי מניות ב–20 מיליון שקל.

לאומי פרטנרס חתמים היתה אמורה להוביל את ההנפקה של שפיר, המצויה בקשרים עסקיים ענפים עם בנק לאומי. ואולם, בשל החשיפה הגבוהה של לאומי לאשראי של שפיר, לא יכלה לאומי פרטנרס חתמים להיות חתם מתמחר של ההנפקה. כך, את ההנפקה הובילו פועלים אי.בי.אי חיתום ולאומי פרטנרס חתמים, והשתתפו בה איפקס הנפקות ואקסלנס חיתום.

בעקבות השתתפות הציבור, ההתחייבות החיתומית ירדה ל–68 מיליון שקל (כ–15% מהגיוס). מתוך סכום זה הזרימו פועלים אי.בי.אי ולאומי פרטנרס 23.8 מיליון שקל כל אחד, ואיפקס ואקסלנס הזרימו 10.2 מיליון שקל כל אחד. בין החתמים סוכם שהטיפול והחלטות לגבי מימושים של המניות יתבצעו בידי לאומי פרטנרס.

העמלות של ארבעה חתמי ההנפקה יגיעו ל–9 מיליון שקל. מתוך זה, פועלים אי.בי.אי ולאומי פרטנרס חתמים יקבלו 3.15 מיליון שקל, בעוד איפקס ואקסלנס יקבלו 1.35 מיליון שקל כל אחד.

ארז בלגה, היועץ של שפיר בהנפקה, שלאורך כל התהליך תמך בשווי גבוה ככל האפשר עבור החברה ובכך סיכן את השלמתה, יקבל 3.3 מיליון שקל. בסך הכל גייסה שפיר הנדסה 440 מיליון שקל ברוטו, שייכנסו לתוך החברה ויאפשרו לה את המשך ההתרחבות שהיא מבצעת בשנים האחרונות.

המוסדיים הגדולים שרכשו מניות בהנפקה הם אלטשולר שחם קל (180 מיליון שקל), הראל (60 מיליון שקל), מגדל (55 מיליון שקל) ועמיתים (20 מיליון שקל).

שפיר תחל להיסחר לפי שווי שוק שקל כ–2.2 מיליארד שקל לאחר הכסף, וצפויה להיכנס במסגרת המסלול המהיר למדדי ת"א 100 ו–75 ביום ראשון, 4 בינואר 2015. מדובר בהנפקת המניות הגדולה ביותר בבורסה מאז ההנפקה של עזריאלי ביוני 2010.

בהנחה שהחברה תיסחר עד לכניסה למדדים לפי שווי דומה למחיר בהנפקה, בהתאם למשקלה, צפויים להגיע ביקושים של כ–50 מיליון שקל מתעודות סל בסוף יום המסחר של ה–1 בינואר 2015.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?