קבוצת אלעזרא ניהלה מגעים לרכישת ניו פארם לפי שווי של כ-150 מ' ש'

הרכישה היתה אמורה להיעשות באמצעות החברות אלעזרא אחזקות ואלבר, אך המגעים לא הבשילו לכדי הסכמות כלשהן

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

כחצי שנה לאחר שהכשרה ביטוח, בשליטת אלי אלעזרא, ביצעה השקעה של כ-50 מיליון שקל בקבוצת המשביר לצרכן באמצעות כספי העמיתים והנוסטרו, מתברר כי אלעזרא מעוניין להיכנס כשותף בחברה הבת של המשביר, ניו פארם. לפי הדיווח לבורסה, אלעזרא קיים באחרונה מגעים לרכישת רשת הדראגסטור באמצעות שתי חברות שבבעלותו המלאה, אלעזרא אחזקות והחברה הבת אלבר. המגעים לא הבשילו לכדי הסכמות כלשהן.

המגעים שניהל אלעזרא, שמכהן כיו"ר הכשרה ביטוח אך אינו חבר בוועדת ההשקעות, נערכו לאחר שבמהלך מאי רכשה הכשרה כ-12.5% ממניות המשביר, בהנחה של 44% על מחיר השוק; והעניקה למשביר הלוואה של 10 מיליון שקל. ההשקעה בוצעה באמצעות כספי העמיתים (פוליסות משתתפות ברווחים) וכספי הנוסטרו (הון עצמי) בחלקים שווים. השקעה פיננסית דומה ביצעה הכשרה לפני כחודשיים כשרכשה 20% מסינמה סיטי תמורת כ-100 מיליון שקל.

המגעים של אלעזרא להשקעה בניו פארם הציפו שוב את סוגיית הבעלות המקבילה על נכסים פיננסים וריאליים. ועדת הריכוזיות המליצה לפני כשנה כי גוף פיננסי "משמעותי" (כזה המנהל יותר מ-40 מיליארד שקל) לא יחזיק בגוף ריאלי "משמעותי" (כזה עם מחזור שנתי של יותר מ-6 מיליארד שקל), במטרה למנוע ניגוד עניינים פוטנציאלי. קבוצת אלעזרא אינה נכללת בהגדרות הללו.

אלי אלעזראצילום: עופר וקנין

במשביר, שמנוהלת ונשלטת על ידי רמי שביט, הדגישו כי מתקיימים מגעים למכירת הרשת מול מספר גורמים ולא רק מול אלעזרא, וכי טרם נחתם הסכם מחייב כלשהו. ההשקעה בניו פארם אמורה להתבצע לפי שווי של כ-150 מיליון שקל לרשת, ולפי הדיווח עשויה לכלול פרמיית שליטה של 20%-60%. לשם השוואה, שוויה של רשת הדראגסטור המתחרה, סופר פארם, מגיע ליותר ממיליארד שקל. בעבר פורסם כי גם קרן אייפקס בחנה השקעה אפשרית בניו פארם.

בשנים האחרונות מתקשה רשת ניו פארם להתרומם ואף נמצאת בהפרה של התניות פיננסיות מול הבנקים. לצד הקשיים התפעוליים, במשביר הדגישו כי אי העמידה בחלק מאמות המידה נובע מהפסקת הסכם הקצאת שטחי מסחר בין ניו פארם לבין המשביר בתי כלבו - מהלך שהושלם ביולי ונועד לאפשר הכנסת משקיעים לכל אחת מהחברות. במשביר הדגישו כי החברה "מנהלת משא ומתן מול המערכת הבנקאית בדבר קווי האשראי שלה והתאמתם למצב העסקי הנוכחי שלה".

ההחלטה למכור את ניו פארם (או להכניס שותפים) נעשית כחלק מתכניתו האסטרטגית של שביט לפעול להשבחת הפעילויות הקימות על חשבון התרחבות. התוכנית גובשה לאחר שקופת המזומנים וההון העצמי של המשביר הידלדלו, ולאחר שרשת נשון (Nashone) האמריקאית נסוגה מהשקעה של כ-134 מיליון שקל בקבוצה. כחלק מהתוכנית, שביט מעונין להכניס שותף במשביר בתי כל בו ולמכור את ניו פארם והחברה האחות קשרי תעופה.

במהלך תשעת החודשים הראשונים של השנה הכנסותיה של ניו פארם ירדו ב-6.4% ל-548 מיליון שקל, בין היתר בהשפעת הירידה בצריכה הפרטית בשל מבצע "צוק איתן". החברה סיימה את תשעת החודשים הראשונים ברווח של 7 מיליון שקל. המשביר, שנכשלה באחרונה בניסיון להנפיק אג"ח בבורסה בכ-50 מיליון שקל, סיימה את הרבעון השלישי עם הפסד של כ-15 מיליון שקל (המיוחס לבעלי המניות). במהלך הרבעון הציגה הקבוצה גירעון של 3.7 מיליון שקל בתזרים מפעילות שוטפת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה