קבוצת אלעזרא ניהלה מגעים לרכישת ניו פארם לפי שווי של כ-150 מ' ש'

הרכישה היתה אמורה להיעשות באמצעות החברות אלעזרא אחזקות ואלבר, אך המגעים לא הבשילו לכדי הסכמות כלשהן

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

כחצי שנה לאחר שהכשרה ביטוח, בשליטת אלי אלעזרא, ביצעה השקעה של כ-50 מיליון שקל בקבוצת המשביר לצרכן באמצעות כספי העמיתים והנוסטרו, מתברר כי אלעזרא מעוניין להיכנס כשותף בחברה הבת של המשביר, ניו פארם. לפי הדיווח לבורסה, אלעזרא קיים באחרונה מגעים לרכישת רשת הדראגסטור באמצעות שתי חברות שבבעלותו המלאה, אלעזרא אחזקות והחברה הבת אלבר. המגעים לא הבשילו לכדי הסכמות כלשהן.

המגעים שניהל אלעזרא, שמכהן כיו"ר הכשרה ביטוח אך אינו חבר בוועדת ההשקעות, נערכו לאחר שבמהלך מאי רכשה הכשרה כ-12.5% ממניות המשביר, בהנחה של 44% על מחיר השוק; והעניקה למשביר הלוואה של 10 מיליון שקל. ההשקעה בוצעה באמצעות כספי העמיתים (פוליסות משתתפות ברווחים) וכספי הנוסטרו (הון עצמי) בחלקים שווים. השקעה פיננסית דומה ביצעה הכשרה לפני כחודשיים כשרכשה 20% מסינמה סיטי תמורת כ-100 מיליון שקל.

המגעים של אלעזרא להשקעה בניו פארם הציפו שוב את סוגיית הבעלות המקבילה על נכסים פיננסים וריאליים. ועדת הריכוזיות המליצה לפני כשנה כי גוף פיננסי "משמעותי" (כזה המנהל יותר מ-40 מיליארד שקל) לא יחזיק בגוף ריאלי "משמעותי" (כזה עם מחזור שנתי של יותר מ-6 מיליארד שקל), במטרה למנוע ניגוד עניינים פוטנציאלי. קבוצת אלעזרא אינה נכללת בהגדרות הללו.

אלי אלעזראצילום: עופר וקנין

במשביר, שמנוהלת ונשלטת על ידי רמי שביט, הדגישו כי מתקיימים מגעים למכירת הרשת מול מספר גורמים ולא רק מול אלעזרא, וכי טרם נחתם הסכם מחייב כלשהו. ההשקעה בניו פארם אמורה להתבצע לפי שווי של כ-150 מיליון שקל לרשת, ולפי הדיווח עשויה לכלול פרמיית שליטה של 20%-60%. לשם השוואה, שוויה של רשת הדראגסטור המתחרה, סופר פארם, מגיע ליותר ממיליארד שקל. בעבר פורסם כי גם קרן אייפקס בחנה השקעה אפשרית בניו פארם.

בשנים האחרונות מתקשה רשת ניו פארם להתרומם ואף נמצאת בהפרה של התניות פיננסיות מול הבנקים. לצד הקשיים התפעוליים, במשביר הדגישו כי אי העמידה בחלק מאמות המידה נובע מהפסקת הסכם הקצאת שטחי מסחר בין ניו פארם לבין המשביר בתי כלבו - מהלך שהושלם ביולי ונועד לאפשר הכנסת משקיעים לכל אחת מהחברות. במשביר הדגישו כי החברה "מנהלת משא ומתן מול המערכת הבנקאית בדבר קווי האשראי שלה והתאמתם למצב העסקי הנוכחי שלה".

ההחלטה למכור את ניו פארם (או להכניס שותפים) נעשית כחלק מתכניתו האסטרטגית של שביט לפעול להשבחת הפעילויות הקימות על חשבון התרחבות. התוכנית גובשה לאחר שקופת המזומנים וההון העצמי של המשביר הידלדלו, ולאחר שרשת נשון (Nashone) האמריקאית נסוגה מהשקעה של כ-134 מיליון שקל בקבוצה. כחלק מהתוכנית, שביט מעונין להכניס שותף במשביר בתי כל בו ולמכור את ניו פארם והחברה האחות קשרי תעופה.

במהלך תשעת החודשים הראשונים של השנה הכנסותיה של ניו פארם ירדו ב-6.4% ל-548 מיליון שקל, בין היתר בהשפעת הירידה בצריכה הפרטית בשל מבצע "צוק איתן". החברה סיימה את תשעת החודשים הראשונים ברווח של 7 מיליון שקל. המשביר, שנכשלה באחרונה בניסיון להנפיק אג"ח בבורסה בכ-50 מיליון שקל, סיימה את הרבעון השלישי עם הפסד של כ-15 מיליון שקל (המיוחס לבעלי המניות). במהלך הרבעון הציגה הקבוצה גירעון של 3.7 מיליון שקל בתזרים מפעילות שוטפת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות