האם איתי שטרום היה מקבל אשראי מצדיק בינו?

גם הבינלאומי, שניתק עצמו מהמשבר הפיננסי, לא תמים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

הדעה הרווחת במשך שנים בשוק ההון ובמערכת הפיננסית היתה שהבנקים יודעים להעמיד אשראי איכותי יותר מהמוסדיים, וגם אם קורות תקלות - הבנקים יודעים להגיב על כך בזמן אמת. ואולם, במשבר האחרון בשווקים, שגרם להסתבכויות פיננסיות קשות אצל חלק מהלווים הגדולים במשק ובחברות הציבוריות שבשליטתם, התברר שהבנקים לא טובים מהמוסדיים בהעמדת האשראי, ואולי בחלק מהמקרים אף גרועים מהם.

כך, הפועלים, לאומי, מזרחי טפחות ודיסקונט, שניהלו קשרים עסקיים ארוכי שנים עם אותם הלווים, הסתבכו ונאלצו לבצע הפרשות של מאות מיליוני שקלים, וגם בימים אלה הם מנסים למזער נזקים בגין אותן הלוואות. הבנק היחיד שלא השתתף ב"חגיגה" הזאת הוא הבינלאומי, המנוהל מאז 2007 בידי סמדר ברבר צדיק, ונמצא מאז 2003 בשליטת צדיק בינו, השולט גם בחברת האנרגיה פז.

צדיק בינוצילום: מוטי קמחי

האם זה רק מזל של הבינלאומי? התשובה היא לא. שכן לאחר שראה כיצד הבינלאומי הסתבך בתחילת העשור הקודם עם חלק מהלווים הגדולים במשק אז, כמו גד זאבי, מאז הרכישה שינו בינו וברבר צדיק את האסטרטגיה של הבנק ממיקוד במתן אשראי עסקי להתמחות בקמעונות ושוק ההון. זאת תוך רכישות של בנקים וטיוב מתמיד של תיק האשראי העסקי, שהתבטא בכך ששיעור ההוצאה להפסדי אשראי הוא קרוב לאפס. ואולם, בכל הקשור לפעילות בשוק ההון נראה שהבינלאומי נועז בהרבה. המחשה לכך ניתן היה לראות בשבוע שעבר בעדותו בבית המשפט של אילן בצרי, המשנה למנכ"ל וראש חטיבה העסקית בבנק. בצרי זומן להעיד, לאחר שב–2012 הוא אישר הלוואה של 15 מיליון שקל למנהל ההשקעות איתי שטרום, שמואשם יחד עם נוחי דנקנר בהרצת מניות אי.די.בי אחזקות. זאת כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה של "הנפקת החברים" של דנקנר ביותר מ–300 מיליון שקל.

ההלוואה ניתנה אחרי שדנקנר התקשר לבצרי והמליץ על שטרום, ואף שניצה זעפרני, מנהלת מחלקת שוק ההון בסניף המרכזי של הבנק, סירבה לכך בטענה כי שטרום לא העמיד ביטחונות לצורך העסקה (בהבינלאומי מקובל שהבטוחות יהיו 80% מהאשראי). בצרי, הנחשב לבנקאי מוערך במערכת הבנקאות, הפתיע בעדות כשסיפר כי מה ששבה את לבו בשטרום היתה העובדה שהוא טען כי יש לו סכומים גדולים מאוד שמושקעים בבנק הבינלאומי בשווייץ. בצרי גם סיפר שאם מדובר בלקוח ותיק, שעמד בהתחייבויותיו לאורך השנים ולא איכזב, הוא סומך עליו. לכן, הוא לא בדק את התיק של שטרום. לטענתו, כך עובדים בהעמדת אשראי ללקוחות משוק ההון. הוא ציין כי ההלוואה הזו נפרעה, וממילא היא היתה ניתנת גם ללא שיחת הטלפון מדנקנר.

איתי שטרום

מאכזב לגלות שכך מתנהלים הדברים בהבינלאומי; בנק שבשליטת בינו, שהיה הבנקאי היחיד שלא היה מעורב בוויסות מניות הבנקים בשנות ה-80. בינו מעורב בכל פרט בבנק, ונחשב בעיני רבים כבנקאי מספר אחת בישראל. האם שטרום היה מקבל את ההלוואה גם מבינו עצמו?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"