הפרס על השמדת ערך: ניר גלעד יקבל מעידן עופר מענק של 8 מיליון דולר

המענק יינתן על פיצולה של החברה ויועבר מכספי החברות הפרטיות של עופר ■ בנוסף, 3 סמנכ"לים בחברה לישראל יקבלו מענק מצטבר של 6.3 מיליון דולר ■ ניר גלעד קיבל שכר ומענקים בסכום כולל של 84 מיליון שקל בתקופת כהונתו

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

ניר גלעד, המנכ"ל הפורש של החברה לישראל, יקבל מחברות פרטיות שבבעלות עידן עופר מענק של 8 מיליון דולר על פיצולה של החברה לישראל לשתי חברות, כך עולה מכתב זימון ששלחה החברה לישראל לבעלי המניות. החברה לישראל זימנה את בעלי המניות לאסיפה כללית ב-31 בדצמבר שבה יתבקשו לאשר את הפיצול. ניר גלעד היה אמור לקבל את המענק מהחברה לישראל אולם בעקבות התנגדות המשקיעים המוסדיים וחברת הייעוץ אנטרופי, הוסרה ההצעה לתת לו את המענק מכספי החברה הציבורית ועידן עופר יישא בו.

בנוסף, צפויות חברות פרטיות של עידן עופר לשלם 6.3 מיליון דולר ל-3 סמנכ"לים בחברה לישראל: סמנכ"ל הכספים אבישר פז, היועצת המשפטית מאיה אלשיך וערן שריג סמנכ"ל פיתוח עסקי ואסטרטגיה.

ניר גלעד, יו"ר כיל

החברה לישראל מתכננת לפצל את החזקותיה בחברת צים (32%) חברת השבבים טאואר (32.6%), חברת האנרגיה איי.סי. פאואר (100%) וחברת קורוס לחברה סינגפורית חדשה שתיקרא קנון ותיסחר במקביל בתל אביב ובניו יורק ואילו החזקותיה של החברה לישראל בכיל (46%) ובבזן (37%) יישארו בחברה לישראל שתוסיף להחזיק בחוב הפיננסי של החברה, כולל התחייבויותיה לבעלי איגרות החוב.

החברה לישראל תחלק דיווידנד במזומן של 200 מיליון דולר, תעביר 100 מיליון דולר במזומן לקנון ותעמיד לרשותה מסגרת אשראי של 200 מיליון דולר ואחר כך תפצל אותה כדיווידנד לבעלי המניות של החברה לישראל.

ניר גלעד, שיפרוש מתפקידו כמנכ"ל החברה לישראל עם השלמת פיצולה של החברה, החל לכהן במארס 2007 וזכה לקבל בתקופת כהונתו שכר בעלות של מעל 100 מיליון שקל, 45.5 מיליון שקל מסכום זה הם שכר ומענקים במזומן והיתרה בגין הערך הכלכלי של אופציות למניות החברה הבת כיל, שבה הוא משמש כיו"ר, ואופציות למניותיה של החברה לישראל שהוקצו לו בנובמבר 2012. גלעד מימש אופציות למניות כיל והחברה לישראל בינואר 2011 ובינואר 2013 ברווח של 8 מיליון שקל, כך שהתמורה הכוללת שקיבל בתקופת כהונתו הסתכמה ב-84 מיליון שקל, כולל המענק שיקבל מעידן עופר.

בתקופת כהונתו של גלעד ועד להודעת הפרישה שלו בספטמבר 2014 רשמה החברה לישראל תשואת חסר של 27% ביחס למדד ת"א 25 ותשואת חסר של 36% ביחס לתשואה שהניבה מניית כיל, שהיא ההחזקה החשובה ביותר של החברה לישראל. תשואה זו היא מדד לתרומתו הניהולית של גלעד לחברה לישראל. בתקופת כהונתו של גלעד ספגה החברה לישראל הפסד עתק של 1.25 מיליארד דולר בגין השקעותיה בחברת צים, הפסד של 370 מיליון דולר בגין השקעתה בחברת המכוניות הסינית קורוס והפסד של 326 מיליון דולר בגין השקעתה בחברת בטר פלייס. גלעד אחראי עם זאת להקמתה של חברת איי.סי. פאואר ששוויה הוערך על ידי הבנקים UBS ו-HSBC בשווי של 2.1 מיליארד דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות