גלוב אקספלוריישן מזנקת ב-35%; "מו"מ להשקעה של עד 60 מ' ד' ברישיונות"

שותפות חיפושי הגז, שנכשלה עד כה בקידוחי "אופק" שליד מושב ניר צבי, מתכוונת לחתום על הסכם השקעה עם Blackhawk Partners, חברת השקעות פרטית העוסקת במסחר בסחורות והשקעות פרטיות ■ מי שהוביל את ההשקעה הוא צביקה בורודצקי, שרכש לפני מספר חודשים 25% מהשותף הכללי של גלוב

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

שותפות חיפושי הגז והנפט גלוב אקספלוריישן הודיעה הבוקר (ה') על משא ומתן להשקעה ברישיונות שבבעלותה בהיקף של עד 60 מיליון דולר. השותפות מסרה כי בעקבות מגעים שקיים השותף הכללי עם Blackhawk Partners, חברה פרטית מארה"ב, קיבל השותף הכללי מכתב לפיו בכוונתה להשקיע עד 60 מיליון דולר בחיפוש ובפיתוח הרישיונות של גלוב - אופק, יהל ובר-אור. בתגובה, יחידות ההשתתפות של גלוב מזנקות ב-35%.

בלאקהוק הינה חברת השקעות פרטית העוסקת במסחר בסחורות והשקעות פרטיות. לפי ההסכם המתגבש ובהתאם לדרישת בלאקהוק, שתי השותפות יקימו חברה פרטית שתחזיק ב-100% מהרישיונות. בלאקהוק תחזיק ב-50% ממניות החברה החדשה ותקבל את השליטה המלאה, בעוד שיתרת מניותיה יוחזקו בידי גלוב וקפיטל פוינט (השותפה הקטנה). בלקהוק וגלוב מסרו כי יקיימו משא ומתן במטרה להשיג הסכם פיתוח משותף מפורט וסופי בתוך 30 ימים.

על אף העברת הזכויות ברישיונות של גלוב, זכויותיו של השותף הכללי (חברת הניהול של גלוב) לא ייפגעו. כך הוא יהיה זכאי לתשלומים של 6% מההוצאות לפני החזר ההשקעה, ו-13% לאחר החזר ההשקעה. תמלוגי העל משלומים רק לאחר הכרזה על תגלית. השותף הכללי של גלוב מוחזק (25%) על ידי צביקה בורודצקי, שרכש לפני מספר חודשים 25% מהשותף ומי שהוביל את ההסכם הנוכחי. בעלי מניות נוספים הם יעקב חי, משפחת שטרנברג ומשפחת דרין.

קידוח של גלוב אקספלוריישן צילום: בלומברג

ברוצדקי מעורב מזה מספר שנים בפעילות הגז והנפט בשוק ההון הישראלי. בעבר ייצג ברודצקי את קבוצת "המשקיעים הקטנים במניות הגז" בפני ועדת ששינסקי, שקבעה את מדיניות המיסוי של המדינה בתחום הגז והנפט. ברודצקי אף היה אחד מהמשקיעים הגדולים בשותפות חיפושי הנפט גבעות עולם; הוא נהפך ל"כוכב" בימי המאבק שהתנהל בין בעלי השליטה בגבעות לבין המשקיעים סביב פעילות השותפות. במשך תקופה מסוימת הוא אף הועסק בגבעות.

בהודעה שפירסמה גלוב, שמנוהלת על ידי צביקה דרין, נמסר כי "בכוונת השותפות לבחון, בשיתוף עם החברה ובעזרת יועציה המקצועיים, את ההיבטים השונים של המתווה המוצע והסוגיות המתעוררות בקשר לכך והאם המתווה המוצע הינו בר-ביצוע בהתחשב, בין היתר, בהוראות החלות על השותפות על פי תקנון הבורסה, הסדרי המס החלים עליה והוראות דין אחרות".

גלוב אקספלוריישן, שנוסדה ב-2009, מחזיקה בזכויות ברישיונות היבשתיים אופק (92.5%), יהל (90%) ובר-אור (100%). תוכנית החיפושים של גלוב מתבססת על עבודת מחקר של הגיאולוג ד"ר ברוך דרין (אביו של צבי דרין).השותפות נכשלה לפני כשנה וחצי בניסיון למצוא גז או נפט בקידוח "אופק 2" שליד מושב ניר צבי, בהם הושקעו כ-35 מיליון דולר.

בעקבות הכישלון, יחידות ההשתתפות שלה צנחו - כך שהיא נסחרת כיום לפי שווי מינימאלי של כ-2.8 מיליון שקל בלבד, מחירו של שלד בורסאי. באחרונה גייסה השותפות כ-3.5 מיליון שקל במסגרת הנפקת יחידות השתתפות. מלבד אופק, גלוב מנסה לקדם קידוחים ברישיונות נוספים. במהלך 2012 דיווחה כי אומדן המשאבים ברישיון היבשתי "יהל", שליד חיפה, מצא פוטנציאל למציאת 2.17 TCF גז טבעי ו-181 מיליון חביות נפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?